Smutna wiadomość z Berlina. 24 września 2023 roku, w wieku 92 lat, zmarł Zvi Hecker — izraelski architekt pochodzący z Polski, czynny zawodowo ponad sześćdziesiąt lat, pracujący między innymi w Izraelu, Niemczech czy Polsce.
Zvi Hecker urodził się w maju 1931 roku w Krakowie jako Tadeusz Heker. Edukację architektoniczną rozpoczął jeszcze na Politechnice Krakowskiej, którą kontynuował w Izraelu, gdzie wyemigrował w latach 50. XX wieku.
Architekt w Izraelu projektował między innymi Dom Spirali w Ramat Gan, ratusz w Bat Yam czy Muzeum Historii Palmach w Tel Awiwie. W latach 90. XX wieku przeniósł się do Niemiec — tam założył biuro i rozpoczął pracę nad projektami takimi jak budynek Szkoły Żydowskiej (Heinz-Galinski Schule) w Berlinie.
Zvi Hecker brał udział w wielu międzynarodowych konkursach — między innymi na projekt Placu Republiki, Pomnika Pomordowanych Żydów Europy czy Pomnika Wolności i Jedności przed Forum Humboldta w Berlinie. Swoje projekty zgłaszał też często do konkursów w Polsce — Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, na projekt zespołu budynków Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (we współpracy z Atelier Loegler Architekci), w którym zespół otrzymał wyróżnienie honorowe.
Architekt był aktywny zawodowo ponad sześćdziesiąt lat. Kilka miesięcy temu w wywiadzie przeprowadzonym dla A&B (05|23) przez Marcina Szczodrego Hecker mówił o swojej pracy, roli architektury i miejscach, które go kształtowały:
Na razie nie czuję dużej różnicy między pracą w tym wieku a tym, w którym normalnie się pracuje. Często słyszałem pytanie, gdzie są właściwie moje korzenie? W Samarkandzie, w Krakowie, w Tel Awiwie czy w Berlinie? Moje korzenie są tu i tam, ale tak naprawdę zawsze noszę je z sobą. Mogę więc powiedzieć, że przez cały czas czerpię ze swoich korzeni, tylko w innym miejscu, ale na tej samej planecie.