Dbanie o zdrowie to coś więcej niż szpitalna profilaktyka oraz pobyt w szpitalu. Holistyczne podejście do zdrowia towarzyszy nam od początku pandemii Covid-19, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wpływa wieloaspektowo na gospodarkę i codzienne życie.
Czy bezpieczeństwo gospodarcze oraz zdrowie społeczne da się pogodzić? W jaki sposób pogodzić potrzeby gospodarki z tymi dotyczącymi zdrowia? Czy ochrona zdrowia musi być kamieniem u nogi kolejnych decydentów? Tej problematyce poświęcony jest Kongres Gospodarka i Zdrowie, organizowany przez SGH, Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej (Open Eyes Economy Summit) oraz miasto Warszawa.
Główną tematyką poruszaną przez prelegentów będą między innymi następstwa pandemii, konsekwencje ekonomiczne oraz przede wszystkim jakość życia. W kongresie wezmą udział samorządowcy, lekarze, menedżerowie czy naukowcy.
Megatrendy, jak starzenie się społeczeństwa czy zmiany klimatyczne, mają wpływ na zdrowie społeczeństw i ich potrzeby zdrowotne, co z kolei wpływa na wydatki publiczne i stan gospodarek. Koniecznie trzeba stawić czoło zachodzącym zmianom i przygotować się na te nadchodzące. Dlatego niezbędna jest ekspercka dyskusja na temat popełnionych błędów w polityce zdrowotnej, wyciągnięcia z nich nauki, a także sposobów ich zapobiegania. Potrzebna jest poważna debata nad zwiększeniem efektywności polityki zdrowotnej, w tym w szczególności w ramach szeroko pojmowanego zdrowia publicznego” […]. Podstawowym zadaniem sektora publicznego, oprócz funkcji regulacyjnej, jest dystrybucja dóbr i usług publicznych. Sprawne i efektywne dostarczania tego typu dóbr ma zasadniczy wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Dlatego niezbędna jest dyskusja na temat wzmocnienia działań w zakresie zdrowia publicznego o prewencyjnym i profilaktycznym charakterze. Dostrzegam wielką potrzebę uświadamiania, że taniej jest czemuś przeciwdziałać niż później płacić za skutki zaniechania — wskazuje rektor SGH, profesor Piotr Wachowiak, gospodarz Kongresu Gospodarka i Zdrowie
kongres Gospodarka i Zdrowie
© Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
udział w kongresie
Kongres Gospodarka i Zdrowie dostępny jest na stronie https://kgiz.sgh.waw.pl/, gdzie będzie też także śledzić transmisję z wydarzenia. Dostęp jest bezpłatny dla każdego, kto zarejestruje się w wydarzeniu.