Jaką moc ma architektura? Co wspólnego ma architekt z superbohaterem? Co stoi u podstaw projektowania? Jak osiągnąć sukces w zawodzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogliśmy poznać podczas pierwszego wykładu Macieja Franty z Franta Group na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Spotkania pod hasłem DROGA DO ZAWODU są organizowane w ramach Akademii A&B. Wszystkich tych, którzy nie mogli być z nami w Krakowie, zapraszamy już 11 maja do Gliwic na Wydział Architektury Politechniki Śląskiej na drugie spotkanie z architektem.
27 kwietnia br. na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w budynku Pawilonu Konferencyjno-Wystawowego„Kotłownia” studenci i studentki spotkali się z Maciejem Frantą, absolwentem WA PK, który od 2010 roku prowadzi odnoszącą coraz większe sukcesy pracownię Franta Group.
wykład Macieja Franty na Politechnice Krakowskiej odbył się w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”
fot.: Lubomir Nikolov
Mieszkający w Chorzowie architekt mówił o tym, czym jest projektowanie, połączeniach architektury i kultury masowej, kosmosie i... superbohaterach. Dowiedzieliśmy się, jaką ukrytą moc ma architektura i tego, że projektowanie to najpierw myślenie.
otwarty wykład dla studentów i studentek
fot.: Lubomir Nikolov
od lewej: redaktorka naczelna A&B Małgorzata Tomczak, prodziekan WA PK prof. Tomasz Kozłowski, architekt Maciej Franta
fot.: Lubomir Nikolov
Architekt opowiadał także o swojej ścieżce zawodowej oraz najnowszych projektach. Poznaliśmy między innymi historię projektową Żorra z zielonym sercem, wielokrotnie nagradzaną Villę Reden, ogromny projekt rozbudowy uzdrowiska w Ustroniu Zawodziu, nad którym Maciej Franta pracuje razem z Robertem Koniecznym (KWK Promes) oraz krzesło Cuore.
architektura i inspiracje kosmosem
fot.: Lubomir Nikolov
wykład Macieja Franty na Politechnice Krakowskiej, publiczność
fot.: Lubomir Nikolov
W trakcie spotkania był też czas na pytania. Studentki i studenci zapytali o wskazówki, na czym powinni się skupić przy szukaniu pracy w zawodzie. Co zachęca pracownie do ich zatrudnienia?
Podstawą jest dobre portfolio i kreatywność. Ważne jest, aby umieć myśleć, bo projektowanie to najpierw myślenie — odpowiedział Maciej Franta.
po wykładzie był czas na pytania
fot.: Lubomir Nikolov
A jak nie tracić entuzjazmu w tym co się robi?
Zawód architekta to jest myślenie 24/7. To się nigdy nie nudzi. To jest jak gra logiczna. Należy projektować w zgodzie z sobą, pracować z ludźmi, którzy kochają to, co robią i chcą po sobie pozostawić coś dobrego — podsumował spotkanie architekt.
architekt Maciej Franta
fot.: Lubomir Nikolov
Spotkanie na Politechnice Krakowskiej było pierwszym wykładem z cyklu DROGA DO ZAWODU organizowanym w ramach działającej od lat Akademii A&B. Jej celem jest edukacja wykraczająca poza ramy instytucjonalne wyższych uczelni. Uczestnicy mają okazję poznać tajniki zawodu poprzez kontakt z czynnymi zawodowo architektami i architektkami, którzy kładą nacisk na praktyczne strony zawodu.
każdy z uczestników otrzymał najnowszy numer A&B, torbę i pakiet wydarzeniowy
fot.: Lubomir Nikolov
Zachęcamy także do zobaczenia relacji na instagramie A&B, a jeśli nie mogliście być z nami w Krakowie nic straconego! Kolejna okazja na spotkanie z Maciejem Frantą i poznanie odpowiedzi między innymi na pytanie o moc architektury już 11 maja o godzinie 10.00 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (Budynek X, Aula, ul. ks. Marcina Strzody 10, 44-100 Gliwice). Wstęp wolny! Na uczestników i uczestniczki czekają pakiety wydarzeniowe.
Dobrawa Bies
***
Partnerami wykładów są:
- Aliplast
- Bostik
- Equitone
- Galmet
- Gardenphilia
- Tremco CPG Poland
- Forbo
- Hoff
- Kernau
- Kingspan
- Panas
- Swisstec
- Yawal
- Zaho
Patronat:
SARP Oddział Kraków