Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Biennale Architektury! 13 i 14 października br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozmawiano o przyszłości architektury i miast, zrównoważonym rozwoju i przyszłości młodych architektek i architektów.
Recover, czyli odzyskiwanie, było hasłem tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie. Podczas dwóch dni Centrum Kongresowe ICE wypełniło się architektami i architektami, specjalistami i specjalistkami od miast, polityki, krajobrazu, przyrody, energetyki i społeczeństwa, by wspólnie dyskutować o tym, co tak naprawdę oznacza odzyskiwanie miasta dla ludzi.
w wydarzeniu pomagali liczni wolontariusze
fot. Lubomir Nikolov
do kogo należy miasto?
Początkiem Biennale było rozpoczęcie szerokiej dyskusji o haśle recover i odzyskiwaniu miast — tę dyskusję zainicjowano podczas Miejskiego Okrągłego Stołu, który moderowała redaktorka naczelna Architektury&Biznes Małgorzata Tomczak i członek rady programowej Open Eyes Economy Summit, Tomasz Janowski.
Miejski Okrągły Stół stał się miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistkami i specjalistami z szerokiego spektrum dziedzin: przez polityków, politologów, ekonomistów, architektki i architektów po specjalistów od krajobrazu. Doświadczeniem tych dyskusji było zapoczątkowanie otwartej, interdyscyplinarnej dyskusji o mieście.
Miejski Okrągły Stół był miejscem szerokiej dyskusji
fot. Lubomir Nikolov
Podczas biennale ponownie pojawił się istotny w przestrzeni dyskusji temat odkrywania rzek na nowo — rozumienia jej wpływu na nie tylko tworzenie miejsc rekreacji i odpoczynku, ale realnej potrzeby powrotu nad wodę.
Pierwszego odbyła się również Gala Wręczenia Nagród, podczas której przyznano Krzyże Zasługi, Odznaki „Za Zasługi dla Budownictwa”, „Honoris Gratia” oraz Krakowską Nagrodę SARP za twórczość architektoniczną. Tego samego wieczora odbyła się również Gala Wręczenia Nagród Salonu Architektury Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.
Międzynardowe Biennale Architektury odbyło się 13 i 14 października
fot. Lubomir Nikolov
Dzień 1 (13.X) - RETRANSMISJA LIVE NA YOUTUBE
kontekst lokalny — kontekst globalny
Drugi dzień biennale był miejscem synergii myślenia o globalnych problemach i lokalnym kontekście. Podczas wystąpień prelegentek i prelegentów mogliśmy posłuchać o problemach i rozwiązaniach w architekturze i urbanistyce z całego świata. Od holenderskiego Almere, postfabrycznej Łodzi, poszukiwania nowej funkcji dla Wesołej czy doświadczeń architektury z perspektywy pracy w biurze Kengo Kumy.
14 odbyło się również wyjątkowe wydarzenie, architektoniczny speed dating — podczas którego uczestnicy wydarzenia mogli dyskutować z prelegentami. Na każdą rozmowę przewidywano tylko 3 minuty.
podczas biennale odbył się też speed dating — w ramach którego prelegenci mogli rozmawiać z gośćmi
fot. Lubomir Nikolov
Dzień 2 (14.X) - RETRANSMISJA LIVE NA YOUTUBE
szukając wspólnych punktów
Odzyskiwanie miasta dla ludzi to proces wyrastający z konfliktów — jaki jest jego cel i dlaczego to tak istotne możecie posłuchać na dostępnych online filmach z Biennale. Architektura&Biznes była partnerem wydarzenia.
wydarzenie cieszyło się szerokim zainteresowaniem młodszych i starszych adeptów architektury
fot. Lubomir Nikolov
Partnerami MBA Kraków 2023 są:
Sponsor Główny
Sponsor Złoty
- ALIPLAST
- ALLPLAN
- ALUPROF
- BAUDER
- BELLA PLAST
- DOM 3E
- GARDENPHILIA
- GSTARCAD
- KER3MR
- KESKE
- MAŁKOWSKI-MARTECH
- OKNOPLUS
- OKNO-POL
- TMSYS
- ZARLIGHT