12 lipca br. w warszawskim parku Akcji „Burza” ogłoszone zostały wyniki konkursu na projekt zagospodarowania kopca Powstania Warszawskiego wraz z otoczeniem.
Na zorganizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy konkurs nadesłano trzynaście prac, z których jury pod przewodnictwem Grzegorza Stiasnego wyłoniło zwycięzców, laureatów drugiego i trzeciego miejsca oraz przyznało pięć wyróżnień (pierwszego i drugiego stopnia).
Nagrody
1. nagroda
projekt: topoScape oraz Archigrest
zespół autorski: Justyna Dziedziejko (topoScape), Magdalena Wnęk (topoScape), Marcin Maraszek (Archigrest), Maciej Kaufman (Archigrest), Natalia Trochonowicz
1. nagroda, proj.: topoScape i Archigrest
© topoScape i Archigrest | Ilustracje dzięki uprzejmości Archigrest
Zwycięski projekt został nagrodzony »za konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na kopiec Powstania Warszawskiego, dbałość o zarządzanie krajobrazem, rozwiązania realizujące potrzeby społeczne w zakresie rekreacji i wypoczynku oraz zastosowanie form architektonicznych budujących nastrój miejsca«.
Sami autorzy chcieli, aby kopiec otrzymał formę adekwatną do swojej rangi i symboliki. U jego podnóża zaproponowali stworzenie otwartej przestrzeni publicznej, w której mieszkańcy miasta znajdą miejsce dla realizacji swoich pasji, sportu, odpoczynku i kontaktu z przyrodą.
Architekci podzielili park na trzy obszary — kopiec Powstania Warszawskiego, gimnazjon i starorzecze. U podnóża kopca powstać ma plac wejściowy z pawilonami edukacyjnymi poświęconymi historii powstania, w których zostaną wyeksponowane elementy przedwojennych budynków znalezione w gruzie, z którego zbudowany jest kopiec. Na szczyt prowadzić będą nowe schody alei Godziny „W” oraz alejki parkowe, które umożliwią wejście na górę osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Na zachód od kopca ulokowany będzie gimnazjon — miejsce przeznaczone na aktywność fizyczną. Znajdą się tam boiska i korty, ściana wspinaczkowa oraz miejsca rekreacyjne dla dzieci i osób starszych, a w pawilonach — siłownia, fitness, kręgle, kawiarnia i szatnie. Po południowej stronie kopca zlokalizowany będzie teren przeznaczony na rekreację na świeżym powietrzu — starorzecze. Część obecnie podmokłego terenu zajmie jezioro, które istniało w pobliżu jeszcze na początku dwudziestego wieku. Poza alejkami spacerowymi architekci zaplanowali w tej części altany — wieże obserwacyjne, miejsca przeznaczone na ogniska i plażę miejską. Między ulicą Wojskowej Służby Kobiet a aleją Polski Walczącej powstaną cztery pawilony mieszczące, między innymi, bawialnię dla dzieci i rodziców, klub rowerowy ze sklepem oraz kolarskim torem ziemnym typu dirt, społeczne centrum lokalne, a także siłownia z klubem fitness.
2. nagroda
projekt: Inicjatywa Projektowa
zespół autorski: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Magdalena Walczak, Szymon Chwazik
współpraca: Michał Madeja
2. nagroda, proj.: Inicjatywa Projektowa
© Inicjatywa Projektowa | Ilustracje dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
3. nagroda
projekt: 22ARCHITEKCI
zespół autorski: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz-Lada
3. nagroda, proj.: 22ARCHITEKCI
© 22ARCHITEKCI | Ilustracje dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
Wyróżnienia
Wyróżnienia pierwszego stopnia przyznano architektom z pracowni NM architekci (Tomasz Marcinkiewicz, Zuzanna Szpocińska) i Maciej Siuda Pracownia. Wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali: Pracownia Architektury Brataniec, DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj oraz troje architektów: Jakub Botwina, Elżbieta Myjak-Sokołowska i Stanisław Botwina.
Dyskusja pokonkursowa odbędzie się 18 lipca br. o godzinie 18:00 w Domu Kultury Dorożkarnia.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej oraz opisu autorskiego
Ilustracje dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz Archigrest