Zarząd Zieleni Warszawy zapowiedział rozpoczęcie prac nad wyczekiwanym przez mieszkańców Parkiem Linearnym Suwak, który ma powstać na Służewcu. Ze wstępnego planu wynika, że będzie to zielony teren rekreacyjny ze ścieżką rowerową i deszczowymi ogrodami. Przetarg na projekt i budowę parku ma być ogłoszony jeszcze w lipcu.
Stworzenie Parku Linearnego Suwak zaproponowało stowarzyszenie „Lepszy Służewiec” jako odpowiedź na prośby mieszkańców, którzy potrzebowali miejsca rekreacji, odpoczynku i spotkań. Służewiec jest częścią dzielnicy Mokotów, w której przez długie lata brakowało rekreacyjnych terenów zielonych. Jej dużą część zajmowały za to biurowce. W ostatnich latach taki obraz Mokotowa i Służewca się zmienia. Powstało coraz więcej osiedli, a mieszkańcy potrzebują dobrze zorganizowanych i zadbanych przestrzeni w pobliżu miejsca zamieszkania.
Zarząd Zieleni Warszawy odpowiedział pozytywnie na prośby i opracował wstępny plan budowy parku. Wynika z niego m.in., że prace budowlane mogą rozpocząć się już w 2022 roku, a zakończyć w 2023. Niedługo ma ruszyć przetarg zarówno na projekt, jak i wykonawstwo. Park Linearny zostanie wybudowany w ramach zadania inwestycyjnego „Parki linearne”.
Nie wierzyliśmy, że zajdziemy tak daleko. Że tak zaniedbana przestrzeń, którą dzisiaj tu widzimy – te „krzaczory” czy te ścieżki, po których troszkę strach iść, staną się w przyszłości miejscem realnym dla mieszkańców –— mówi Jakub Gładysz ze stowarzyszenia „Lepszy Służewiec”.
przestrzeń do rekreacji i odpoczynku
Park ma stanąć dokładnie przy ulicy Suwak, między biurowcami, hotelem i blokami a linią kolejową. Idea jest taka, by stał się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury; sprzyjał relaksowi i rekreacji.
Wstępny plan Zarządu Zieleni Warszawy zakłada, że na terenie parku o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych pojawią się alejki z nawierzchni mineralnej, miejsca do odpoczynku i ścieżka rowerowa — której szczególnie potrzebowali mieszkańcy.
Kluczowe jest pogodzenie potrzeb różnych grup mieszkańców, a jednocześnie zadbanie o ich bezpieczeństwo, dlatego alejki i ścieżka rowerowa będą wyraźnie rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych. Usunięte zostaną pozostałości po ogródkach działkowych — ogrodzenia, fundamenty i stara altana letniskowa — czytamy w informacji Zarządu Zieleni Warszawy.
ZZW zapowiada, że okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku z budynków położonych nieco wyżej, a osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z pochylni. Z kolei po spacerze będzie można odpocząć na jednej z 60 ławek, a poza tym na drewnianych leżakach czy hamakach. Cały park zostanie oświetlony z wykorzystaniem fotowoltaiki i mając na względzie ograniczenie zanieczyszczenia światłem.
Ścieżki rowerowe zostaną zbudowane z nawierzchni bitumicznej. Idea jest taka, by połączyły one trzy dzielnice: Ursynów, Mokotów i Ochotę. Ścieżka będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy ul. Woronicza. Ponadto, rowerzyści będą mogli skorzystać z nowych stojaków rowerowych i wiat.
siła zieleni
W nowym warszawskim parku dużą rolę odgrywać ma roślinność! ZZW ma w planach posadzenie ok. 50 drzew, w tym 25 owocowych. Poza nimi pojawią się też klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia.
Na powierzchni 4200 m2 posadzone zostaną krzewy — derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. A na 3000 m2 pojawią się byliny i trawy. Przewidziano, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych pojawią się: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Warto podkreślić, że w parku wysiana zostanie łąka kwietna, która będzie oazą dla zapylaczy – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum — czytamy w zapowiedziach ZZW.
Jednym z ciekawszych rozwiązań, które pojawi się w Parku Linearnym, będą deszczowe ogrody. Powstaną one w naturalnych zagłębieniach terenu, a obsadzone zostaną roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania. Deszczowe ogrody to przykład zrównoważonego systemu odwadniającego: zbierają one wodę deszczową, by stopniowo oddawać ją do ekosystemu.
oprac.: Katarzyna Domagała