Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, Miasto Ustroń i Śląska Okręgowa Izba Architektów zapraszają do udziału w Światowym Dniu Architektury, który odbędzie się 1 lipca br. w Domu Pracy Twórczej Architekta w Ustroniu, modernistycznej willi należącej niegdyś do gen. Jerzego Ziętka.
czas: 1 lipca 2019 r.
miejsce: Willa gen. Jerzego Ziętka (Dom Pracy Twórczej Architekta), ul. Zielona 1, Ustroń
Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Architektury zaplanowali między innymi warsztaty plastyczne — Archidzieci (dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat), na których dzieci będą się uczyć, w jaki sposób można mówić o architekturze i jako świadomy obywatel, uczestniczyć w jej projektowaniu. Ponadto, zainteresowani będą mogli zwiedzić willę z Jakubem Bródką, który opowie zarówno o generale Ziętku, jak i o samym budynku. Przemek Czernek z kolei przybliży uczestnikom architekturę regionu, a wieczorem, tuż po zmroku w ogrodzie willi odbędzie się spektakl „Ptaki”. Obchodom towarzyszyć będzie kiermasz książek o architekturze.
Program Światowego Dnia Architektury
11:00 Archidzieci*
12:00 oprowadzanie po willi*
15:00 Archidzieci*
15:30 oprowadzanie po willi*
16:30 oprowadzanie po willi*
17:30 promocja książki „Polska i Czechosłowacka architektura dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku Cieszyńskim” — spotkanie z Przemkiem Czernkiem
21:00 spektakl teatralny prezentowany w ogrodzie pt. „Ptaki”
*na wydarzenia obowiązują zapisy telefoniczne (32 253 97 74) lub mailowe biuro@sarp.katowice.pl, na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Archidzieci
Warsztaty plastyczne skupione wokół tematu architektury i urbanistyki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Zarówno teoretyczny wstęp, jak i warsztatowa część zajęć pokażą, w jaki sposób myśleć o architekturze, jakie ma ona znaczenie na różnych poziomach, czym jest zawód architekta i urbanisty oraz jak można mieć realny wpływ na kształt miasta jako świadomy jego mieszkaniec.
Kurator: Ewa Szymańska Sułkowska
Spektakl „Ptaki”
Spektakl o dwóch najważniejszych sprawach, które dotykają nas przez całe życie — o prostej potrzebie posiadania przy sobie drugiego człowieka, który rozumie nasze życie i nasze wybory oraz o wewnętrznym pożądaniu wolności — wyjścia poza ramy, które nas na co dzień ograniczają, a których istnienia możemy zupełnie się nie spodziewać.
Wystawa
Organizatorzy zapraszają również na wystawę poświęconą twórczości architektów Henryka Buszko i Aleksandra Franty, dostępną od 21 czerwca do 12 lipca br. na rynku w Ustroniu.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej