W tegorocznej, siódmej edycji międzynarodowego konkursu Microhome Kingspan Edition, organizowanego przez Buildner, na shortliście znalazł się projekt „Masurian Microhome” autorstwa studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Zofii Zimowskiej, Maksymiliana Łuszcza i Pawła Wykowskiego. W konkursie wzięli udział uczestniczki i uczestnicy ze 115 krajów, zarówno osoby profesjonalne, jak i studentki i studenci architektury oraz projektowania. Sukces młodej architektki i młodych architektów jest dowodem na ich umiejętności projektowe oraz wrażliwość na współczesne problemy związane z globalnym kryzysem mieszkaniowym.
rysunek poglądowy
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski
mikrodomy, czyli odpowiedź na kryzys mieszkaniowy
Konkurs MICROHOME zorganizowano w odpowiedzi na pogłębiający się globalny kryzys mieszkaniowy, dotykający milionów ludzi na całym świecie. W miarę jak koszty nieruchomości rosną, a liczba dostępnych mieszkań maleje, potrzeba tworzenia niedrogich, zrównoważonych i kompaktowych rozwiązań mieszkaniowych staje się coraz pilniejsza. W tym kontekście architektki i architekci odgrywają kluczową rolę, projektując efektywne i odpowiedzialne ekologicznie domy. Kompaktowe mieszkalnictwo oferuje praktyczne podejście do zapewnienia dostępnych cenowo mieszkań, przy jednoczesnym wsparciu zrównoważonego rozwoju miast.
rzut
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski
wyzwanie konkursowe
Tematem tegorocznej edycji konkursu była koncepcja modularnego domu off-grid, przeznaczonego dla młodej, zawodowo aktywnej pary, o maksymalnej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 25 m². Uczestnicy i uczestnicki mieli za zadanie zaprojektować przestrzeń, łączącą innowacyjne podejście do organizacji przestrzeni, estetykę oraz nowoczesne technologie i materiały. Istotnym aspektem projektu była możliwość realizacji zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim, co dawało osobom uczestniczącym pełną swobodę twórczą.
schemat funkcjonalny
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski
kryteria oceny
Jury ocenialo projekty, zwracając uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich była integracja społeczna, czyli to, jak projekt wspierał budowanie poczucia wspólnoty i sprzyjał interakcjom społecznym w lokalnym otoczeniu. Kolejnym kryterium był zrównoważony rozwój i minimalny wpływ na środowisko, obejmujący wdrożenie ekologicznych technologii, takich jak odnawialne źródła energii, redukcja odpadów i oszczędzanie wody, co sprawiało, że dom mógł być samowystarczalny i ekologiczny. Istotną rolę odgrywała także przystępność cenowa i dostępność, czyli ekonomiczna wykonalność projektu oraz jego dostępność dla różnych grup społecznych, w szczególności dla osób z grup marginalizowanych. Kolejnym kryterium była adaptowalność i skalowalność – jurorzy oceniali, na ile projekt można dostosować do różnych kontekstów, lokalnych materiałów oraz jak duży potencjał miał do replikacji na szerszą skalę. Ostatnim kryterium była świadomość społeczna i edukacyjna – projekt miał nie tylko pełnić funkcję mieszkalną, ale także służyć jako model edukacyjny, promujący zrównoważone życie oraz budowanie wspólnoty.
funkcje przestrzeni
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski
projekt „Masurian Microhome”
Projekt „Masurian Microhome” zlokalizowany został na Mazurach, w „krainie tysiąca jezior”, z rozległymi zbiornikami wodnymi i lasami. Region ten zachował dużą część swojego naturalnego charakteru oraz historyczną architekturę. Jego bogactwo przyrodnicze i tradycje sprawiają, że Mazury są popularnym centrum turystycznym, zwłaszcza w kontekście żeglarstwa i innych aktywności wodnych.
Region ten boryka się z jednak wyzwaniami związanymi z brakiem stabilnego wzrostu w innych sektorach gospodarki. Mazury pozbawione dużych ośrodków miejskich oferują niewielki rynek pracy dla profesjonalistów. W efekcie wielu młodych mieszkanek i mieszkańców decyduje się na opuszczenie tego regionu w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. Ten powolny proces wyludniania jest jednym z największych problemów, z którym Mazury muszą się mierzyć.
wizualizacja
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski
Celem projektu „Masurian Microhome” jest stworzenie zrównoważonego modelu życia zarówno dla osób miejscowych , jak i młodych ludzi, którzy mogliby się zdecydować na osiedlenie w tym regionie. W odpowiedzi na aktualne wyzwania, projekt oferuje przestrzeń, łączącą spokojne, malownicze otoczenie z nowoczesnymi, komfortowymi warunkami do pracy i życia.
Projekt czerpie inspirację z lokalnego dziedzictwa architektonicznego zachowując oryginalne elementy regionalnej architektury, jednocześnie integrując nowoczesne rozwiązania dostosowane do współczesnych potrzeb. „Masurian Microhome” proponuje niewielką, modułową jednostkę mieszkalną, którą można umiejscowić w różnych częściach Mazur, odpowiadając na potrzeby zarówno młodych osób szukających spokoju, jak i tych, którzy poszukują możliwości połączenia pracy zdalnej z bliskością natury.
wizualizacja wnętrza
© Zofia Zimowska Maksymilian Łuszcz i Paweł Wykowski