Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
Skontaktuj się z nami
SARP Oddział Szczecin
Prezes oddziału w kadencji 2019–2023: Karol Nieradka
„Wiele osób należących do SARP-u i tych spoza Stowarzyszenia zastanawia się, co może im dać SARP. To pytanie jest zawsze obecne we wszelkich relacjach z innymi osobami, gdy robimy bilans tego, co zyskujemy we wzajemnych kontaktach i co tracimy, pomagając innym. Oto parę odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto należeć do tej organizacji.
Po pierwsze, bo jako jedno środowisko chcemy być razem.
Organizacja architektów istnieje w Polsce od ponad 130 lat. Wszyscy liczący się w Polsce architekci są członkami tej organizacji i tam możemy ich spotkać. Te spotkania są ważne, bo odbywają się na płaszczyźnie koleżeńskiej. Można rozmawiać i spierać się, a to daje dobrą płaszczyznę wymiany myśli, znajomości swojej twórczości i siebie. Nie ma innej organizacji w Polsce, gdzie młodzi, średni i starzy rozmawiają ze sobą swobodnie o architekturze.
Po drugie, bo uważamy, że architektura jest ważna.
Wszyscy chcemy, żeby architektura była obecna w mediach, wystawach i literaturze. Działania każdego z nas z osobna, nie dają rezultatu. Musimy je wspierać wszyscy, żeby być usłyszanym. Demokratyczna struktura SARP-u powoduje, że prezentujemy różne poglądy. Zarządy SARP i prezesi mają je prezentować, a nie je formułować. Powoduje to pozorną sprzeczność; metropolitalni, prowincjonalni, kobiety, nauczyciele mogą mieć różne poglądy na sprawę, ale wszystkim chodzi o to samo. O istotną pozycję architektury w Polsce. Dlatego kontrowersje i sprzeczności w naszych poglądach mają nas wzmacniać, a nie osłabiać.
Po trzecie, bo popieramy indywidualne pomysły i szukamy dla nich wsparcia innych.
SARP podlega silnej ewolucji i wciąż poszukuje nowych obszarów swego działania. Jest otwarty na świeże pomysły młodszych pokoleń i nowych ludzi. Ktokolwiek, kto ma pomysł może go zgłosić i uzyskać wsparcie innych. Jeżeli jesteśmy projektantami, to projektujemy przyszłość i musimy się odwoływać do tych, którzy tę przyszłość rozumieją. Jest to niepowtarzalna szansa dla osób z inicjatywą, aby skorzystać z oferty istniejącej organizacji, która chce ich poprzeć.
Po czwarte, bo chcemy dialogu z innymi.
SARP organizuje wiele konkursów rocznie. Otwartych, w miarę możliwości dla wszystkich i nieograniczanych do członków Stowarzyszenia. Wszędzie, gdzie to możliwe walczymy o zdjęcie ograniczeń terytorialnych, ograniczeń w zakresie posiadanych uprawnień albo doświadczenia. Konkursy są polem do wymiany informacji, a dyskusja pokonkursowa powinna być równie twórcza, jak sama praca. Jeżeli chcemy organizować konkursy, to nie ograniczajmy się tylko do uczestnictwa w nich, lecz próbujmy je inicjować, przeprowadzać i dobrze rozstrzygać. Konkursy nie powstają z niczego, lecz z inicjatywy naszych kolegów i na skutek nacisku Stowarzyszenia na inwestorów i instytucje, by je organizować. Tylko powszechna akceptacja i potrzeby i sposobu działania oraz wsparcie wszystkich kolegów może doprowadzić do sukcesów takiej idei.
Po piąte, bo SARP to nobilitacja i prestiż. By dostąpić tego zaszczytu, potrzebna jest rekomendacja znakomitych kolegów w zawodzie. Jak kiedyś powiedział prof. Gurawski: — »praca w SARP to absolutne wyróżnienie i poczucie więzi oraz aprobaty kolegów […] a wszystko po to, by dbać o dobrą architekturę, przestrzeń, promować talenty, bez względu na wiek, płeć, przynależność i zapewnić godne życie w wolnym zawodzie«. Członkostwo w SARP jest dobrowolne. Jedynie uprawianie zawodu architekta związane jest z obowiązkiem przynależności do Izby Architektów. Ale pasja do architektury to znacznie więcej niż tylko uprawianie zawodu.
Oto pięć powodów, dla których warto być z nami”.
Maciej Araszkiewicz
Architektura & Biznes – artykuły
„Przez niskie zarobki w naszej branży straciliśmy prestiż” – rozmowa z Karolem Nieradką, prezesem SARP Oddział Szczecin
3 pytania do prezesów SARPWyniki konkursu Najlepsze Dyplomy Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii 22/23 Akademii Sztuki w Szczecinie
Wyniki konkursówKatarzyna Lechowska z Nagrodą SARP Szczecin! Projekt urban farmingu na Wyspie Jaskółczej
Projekty | Uczelnie | ZUT w SzczecinieCzy czeka nas kolektywna przyszłość projektowania? – ruszył 14. Westival w Szczecinie
Newsy | Patronaty | WydarzeniaKonkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budowy budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego PUM w Szczecinie — Wyróżnienie pieniężne
Wyniki konkursówKonkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej budowy budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego PUM w Szczecinie — III Nagroda
Wyniki konkursów