Łódzki samorząd zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie realizację projektu rewitalizacji Starego Rynku. Z wizualizacji wynika, że przestrzeń zostanie porządnie odświeżona, zyska nowe elementy małej architektury i co najważniejsze — nową zieleń. To już kolejny obszar w Łodzi, w którym mają pojawić się nowe drzewa i kolejny objęty programem rewitalizacyjnym.
W Łodzi trwa passa na zazielenianie miasta! Niedawno pisaliśmy o 20 tys. drzew, które w formie szpalerów zostaną zasadzone wzdłuż kilku dwupasmówek. Teraz samorząd informuje o kolejnym projekcie, w którym zieleń będzie odgrywać istotną rolę. Wyremontowany zostanie Stary Rynek. Projekt rewitalizacyjny, opracowany przez firmę Polska Inżynieria, został już zatwierdzony. Przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca, ma ruszyć niedługo.
Przypomnijmy, że ze Starym Rynkiem w Łodzi wiąże się też trudna historia II wojny światowej. To tam znajdowało się getto, które zostało wyburzone wraz z synagogą. Po wojnie, podczas odbudowy miasta, postanowiono, że powstanie tam park i nowe kamienice, które stoją do dzisiaj.
Stary Rynek w Łodzi obecnie
© UM Łódź
odświeżony Stary Rynek nową atrakcją turystyczną?
Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi, zapowiada, że opustoszała i zaniedbana przestrzeń Starego Rynku po remoncie zyska nową energię i stanie się miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów.
Remont tej przestrzeni to początek zmian tego miejsca, zapomnianego, i pozbawionego życia… Jednak jedno możemy powiedzieć — czas na zmiany na Starym Rynku, który stanie się po przebudowie jedną z największych atrakcji nie tylko dla łodzian, ale również dla turystów — mówi.
Wizualizacja przedstawiające nową odsłonę Starego Rynku w Łodzi
wiz.: Polska Inżynieria
Z kolei Piotr Kurzawa, menadżer ulicy Piotrkowskiej, znany z lokalnej inicjatywy społecznej „Żywa Piotrkowska”, przewiduje, że odświeżona przestrzeń Starego Rynku będzie idealnym miejscem dla kulturalnych inicjatyw i spotkań.
Jestem przekonany, że od 2023 roku to miejsce będzie tętnić życiem. Wśród nowych propozycji pojawią się: eko targi, giełdy kwiatów, kioski gastronomiczne i stoiska z wyrobami łódzkich twórców. Tworzymy nowe modne miejsce na mapie Łodzi, to tu będzie można przyjść na kawę, to tu będzie można odpocząć po zakupach w Manufakturze. W planach mamy również organizację międzynarodowych targów książki, dużego, ogólnodostępnego wydarzenia poświęconego książce, jakiego nie ma w naszym mieście — wymienia.
remont, zieleń i świecące fontanny
Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do założeń projektu. Oprócz prac naprawczych w przestrzeni pojawi się sporo nowych elementów małej architektury. W centralnej części Starego Rynku staną dwie fontanny, każda z czterema podświetlanymi wodotryskami. W stronę północną od miejsca usytuowania fontanny znajdzie się przeniesiony obelisk upamiętniający nadanie Łodzi praw miejskich. Zostanie umieszczony na postumencie żelbetowym oraz obudowany graniastosłupem żelbetowym z płytami granitowymi.
Zieleńce mają odgrywać w projekcie sporą rolę
wiz.: Polska Inżynieria
Jeśli chodzi o kwestię zieleni, postawiono na zieleńce z jesionów pospolitych: część o wysokości 2,5 m, pozostałe 3,5 m. W pobliżu fontanny stanie ich sześć. Dodatkowo po stronie zachodniej przewidziano nowe nasadzenia klonów pospolitych. Między zieleńcami staną ławki. Nie zabraknie też zadaszeń i przestrzeni przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Między zieleńcami położonymi w centralnej części a zieleńcami usytuowanymi po wschodniej i zachodniej części placu powstaną dwa rzędy zadaszeń, po siedem sztuk w każdym. Wszystkie istniejące schody zostaną zastąpione pochylniami o spadku nie przekraczającym 6 proc. w celu umożliwienia dostępu na plac osobom z niepełnosprawnościami — informuje łódzki samorząd.
Odświeżona przestrzeń rynku ma stać się atrakcyjniesza dla łodzian i turystów
wiz.: Polska Inżynieria
przebudowa Parka Staromiejskiego
Przy okazji rewitalizacji Starego Rynku władze Łodzi zapowiedziały też przebudowę Parku Staromiejskiego, który sąsiaduje z rynkiem. W parku planowane jest m.in. wymienienie całej nawierzchni, zlikwidowanie stopni, sadzenie nowych drzew, odświeżenie trawników czy postawienie elementów małej architektury. Za opracowanie projektu przebudowy parku odpowiedzialna jest firma PM Projekt.
Na placu Starego Rynku będą dosadzone nowe drzewa, tak, by wraz z już istniejącymi przyjęły kształt podkowy otwartej na Park Staromiejski. Będzie to przestrzeń handlowo-wystawiennicza, ale nie zabraknie w niej tego, czego wszyscy potrzebujemy i o co walczymy — zieleni — zapowiada Adam Pustelnik.
Rozpoczęcie prac w przestrzeni Starego Rynku planowane jest jeszcze w tym roku. Mają potrwać do 2023 roku.