23 października br. w ramach międzynarodowego wydarzenia „Share Talks Kraków 2019” w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się wykład otwarty z cyklu pt. „Junior Share” dla studentów (i nie tylko).
W spotkaniu prowadzonym przez dziekana Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krzysztofa Ingardena uczestniczyło dwoje architektów zajmujących się nowoczesnym, eksperymentalnym i parametrycznym projektowaniem. Pierwszą prelegentką była Anouk Legendre ze studia XTU z Francji. Jej firma zajmuje się przede wszystkim badaniami naukowymi i akademickimi, wykorzystując przy tym architekturę parametryczną i biotechnologię. Pracuje nad innowacyjnymi projektami, które mogą zatrzymać zmiany klimatyczne poprzez nowy sposób budowania oraz wprowadzania roślinności do miast (algi, farmy, zielone dachy).
bio inspiracje w pracy studia XTU
© archiwum KAAFM
Drugim prelegentem był Gideon Maasland, dyrektor holenderskiego MVRDV. Biuro koncentruje się na metodologii pracy, eksperymentach i przede wszystkim architekturze parametrycznej i programowaniu. Co ważne, MVRDV to ogromny międzynarodowy zespół, w którym drugą pod względem liczebności narodowością są Polacy. Maasland chwalił polskich studentów oraz mówił, że obecnie najważniejszą umiejętnością architekta jest znajomość takich programów jak Grasshopper czy Rhino.
Krzysztof Ingarden i Gideon Maasland z MVRDV
© archiwum KAAFM
Obydwa wystąpienia skierowane były głównie do studentów architektury, zachęcały ich do patrzenia szerzej, łączenia różnych dziedzin i nierezygnowania z celu pomimo zdarzających się niepowodzeń.
Więcej informacji dotyczących wydarzenia znajduje się na stronie Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
oprac.Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego