Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wspólne zwiedzanie wystawy. W każdą sobotę jeszcze przez trzy kolejne tygodnie przewodnicy kolekcji stałej zabiorą każdego chętnego na spacer online. Już jutro dowiemy się, jak zmieniał się świat polskich Żydów w XIX wieku. Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć ekspozycji na własne oczy — warto!
W każdą sobotę o 10 odbywać się będą spacery online z przewodnikiem po kolejnych galeriach wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich”. Na zwiedzających czekać będą opowieści o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet, a także o tym znanym z ulic w żydowskich dzielnicach.
Nawet jeżeli ktoś zna wystawę „1000 lat historii Żydów polskich”, dzięki wirtualnym spacerom ma szansę odkryć nowe treści, spotkać nieznane wcześniej postaci — zachęca Dagmara Mańka‑Wizor, kierowniczka biura prasowego Muzeum POLIN w Warszawie.
Zwiedzający udadzą się na dworzec kolejowy, aby zobaczyć dokąd podróżowali Żydzi w XIX wieku
fot. M. Starowieyska, D.Golik / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
W ramach spacerów online po wystawie „1000 lat historii Żydów polskich — bez wychodzenia z domu” goście poznają Galerię Wyzwania nowoczesności (1772‑1914) podczas spaceru pt. „Pociąg do nowoczesności — jak zmieniał się świat polskich Żydów w XIX wieku?” przedstawiony zostanie wiek XIX na ziemiach polskich i konsekwencje rozbiorów, które zmieniły życie całego społeczeństwa. Staliśmy się obywatelami trzech różnych krajów: Austrii, Prus i Rosji. Jak wpłynęło to na życie religijne polskich Żydów? Za jakimi nurtami judaizmu zaczęli podążać? Zwiedzający udadzą się na dworzec kolejowy, aby zobaczyć dokąd podróżowali Żydzi w XIX wieku oraz jak wpłynęli na rozwój kolei w Królestwie Polskim. Złożą także wizytę w Łodzi — mieście będącym symbolem rewolucji przemysłowej, poznają Wielką Synagogę na Tłomackiem oraz historię wielkich emigracji z końca XIX wieku.
Więcej informacji na stronie POLIN.