Zapraszamy na kolejny odcinek nowego cyklu #PONIEDZIAŁEKZEKSPERTEM, w którym rozwiewamy Wasze wątpliwości na tematy związane z budową i urządzaniem wnętrz. W dzisiejszym artykule rozmawiamy o meblach na wymiar z Anną Garbacz z pracowni stolarskiej Deer Wood.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Anna Garbacz – karierę w branży meblowej rozpoczęła w 2009r. Zaczynała od projektowania pomieszczeń kuchennych z czasem poszerzając zakres tworzonych mebli. W Deer Wood szlifuje swoje umiejętności od 2019r. i spełnia się jako starszy projektant. Na tym stanowisku dzieli się wiedzą i doświadczeniem, a także doradza w zakresie organizowania przestrzeni mieszkalnych zarówno dla klienta indywidualnego jak i biznesowego.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Jak wygląda proces projektowania mebli na wymiar?
Anna Garbacz: Jednym z pierwszych kroków jest spotkanie projektanta z klientem. Omawiamy wówczas zakres zabudowy, układ funkcjonalny, dobieramy materiały wykończeniowe zabudowy oraz blatów, a także wyposażenie dodatkowe, które powinno znaleźć się w zakresie realizacyjnym. Jest to także moment doboru sprzętu AGD.
Proces projektowy z reguły rozpoczyna się po inwentaryzacji w lokalu lub po przekazaniu kompletnego projektu wnętrza w konsultacji z architektem. Na podstawie ustaleń z klientem oraz pobranych wymiarów opracowywana jest dokumentacja projektowa zawierająca rzuty, widoki i wizualizacje poglądowe niezbędne do realizacji zamówienia. Wersja robocza projektu jest udostępniana klientowi zarówno drogą elektroniczną, jak i omawiana na spotkaniu. Jest to moment, w którym można nanieść ewentualne zmiany i poprawki. Skorygowany projekt przedkładany jest do finalnej akceptacji. Po zatwierdzeniu przez inwestora następuje odbiór prac poprzez tzw. protokół odbioru projektu. Opracowany materiał trafia następnie do działu realizacji.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Ile trwa tworzenie zabudowy meblowej?
Anna: Czas realizacji w dużej mierze zależy od ilości mebli i użytych materiałów wykończeniowych. Średnio szacuje się, że trzeba przeznaczyć na to około 9-11 tygodni od daty wykonania pomiaru przedprodukcyjnego w lokalu przy zakresie zabudowy takim jak np. kuchnia, hol, łazienka, sypialnia, gabinet, salon.
Jak kształtują się ceny i od czego zależy koszt metra mebli?
Anna: Cena jest zmienna w zależności od tego, co znajdzie się w metrze bieżącym mebla. Czy to będzie szafka z półką, a może z szufladami? Wpływ na koszty będzie mieć także rodzaj użytego materiału oraz jego wykończenie, a także styl frontów. W związku z tym wyceny są opracowywane indywidualnie pod dany projekt.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Jak stworzyć zabudowę pod skosy?
Anna: Taką zabudowę można stworzyć, bazując na dobrze wymierzonym skosie oraz stosując blendy dystansujące, które ułatwią wykonanie mebla. Przy tworzeniu szafy, warto zastosować systemy drzwi przesuwnych. Jeśli natomiast chcemy mieć otwierane fronty, warto pamiętać o odpowiedniej stronie. Drzwi powinny otwierać się od skosu, a nie na skos.
Co jest lepsze, zabudowa z drewna czy płyty mdf?
Anna: Jeśli chodzi o powszechnie stosowany i elastyczny materiał do produkcji frontów, jest nią płyta mdf. Wiedzie ona prym wśród materiałów meblowych, ponieważ można nadać jej różne kształty, frezy i stylizowania. Do wyboru mamy także rozmaite wykończenia np. lakier w macie, półmacie, połysku tudzież fornir albo oklejenie folią PVC. Płyta mdf sprawdzi się zarówno jako materiał do stworzenia mebli w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Klienci najczęściej wybierają go w wykończeniu lakierowanym między innymi ze względu na odporność na wysokie temperatury i wilgoć.
Do zabudowy z drewna możemy użyć takich gatunków jak dąb, olcha, brzoza itp. Dzięki temu zyskujemy piękny i ponadczasowy mebel, który może być wykonany w wielu stylach. Zabudowa drewniana może być malowana bejcami i farbami lub olejowana. Trzeba jednak liczyć się z cechami naturalnymi tego materiału takimi jak sęki, porowatość, różnorodne usłojenie czy możliwość utleniania się i odbarwiania elementów drewnianych wraz z biegiem czasu.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Czy przy krzywych ścianach można stworzyć zabudowę meblową?
Anna: Wszystko zależy od stopnia krzywizny. Dla uzyskania estetycznego efektu rekomenduję, aby zainwestować w wyrównanie powierzchni. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. blendy na styku bocznym lub górnym, jednak wyłącznie pod warunkiem, że krzywe ściany mieszczą się w niewielkich odchyleniach od normy.
Czym charakteryzuje się tworzenie zabudowy narożnej?
Anna: W takim układzie najczęściej stosujemy szafkę narożną jako element łączący ciąg szafek po jednej stronie zabudowy z ciągiem szafek po drugiej. W ten sposób tworzymy zabudowę w kształcie litery L albo U.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Czy można stworzyć zabudowę kuchenną aż do sufitu?
Anna: Jak najbardziej. Wykonujemy wówczas szafki na pełną wysokość pomieszczenia, z uwzględnieniem blendy dystansującej od sufitu. W ten sposób unikamy kolizji np. z oświetleniem sufitowym lub problemów z otwieraniem szafek ze względu na rozmieszczenie lamp wiszących.
Meble stworzone w pracowni Deer Wood
Fot. Zagórny Studio
Sprawdź poprzednią rozmowę z cyklu #PONIEDZIAŁEKZEKSPERTEM oraz realizacje wykonanych przez pracownię stolarską Deer Wood