Kto z nas nie marzył o własnym mieszkaniu nad morzem? O oazie spokoju, gdzie poranki zaczynają się od filiżanki aromatycznej kawy na balkonie z widokiem na fale, a wieczory upływają w blasku zachodzącego słońca? Właśnie takie miejsce powstało w jednym z nadmorskich kurortów – stylowe i dopracowane w każdym detalu. Dzięki projektantom z pracowni mJoy marzenie właścicielki o eleganckim, ale przytulnym azylu stało się rzeczywistością. Tu harmonia wnętrza łączy się z klimatem nadmorskiego krajobrazu, tworząc przestrzeń idealną zarówno do relaksu, jak i codziennego życia.
Kompleksowa metamorfoza
Zespół mJoy otrzymał za zadanie zamienić wnętrze pamiętające jeszcze lata 90. w przytulny nadmorski azyl. Pierwszym krokiem było przywrócenie przestrzeni do stanu deweloperskiego. Usunięto stare podłogi i kafle oraz nieużywany kominek. Następnie, po wykonaniu nowej instalacji elektrycznej, zainstalowano oświetlenie, które nadało wnętrzu przytulnego klimatu. Kolejne etapy obejmowały wykonanie gładzi. położenie nowych podłóg oraz montaż efektownych spieków. Zespół skoncentrował się na detalach. Zachowano wysokiej jakości drewniane okna, zyskały one jednak nowe, złote okucia i czarne klamki. Wykonano również fornirowane framugi, które doskonale komponują się z meblami. Całość dopełniło staranne wyposażenie mieszkania – od montażu mebli, przez podłączenie sprzętu AGD, po zawieszenie dekoracji okiennych.
– Stworzyliśmy przestrzeń, która jest czymś więcej niż tylko wakacyjnym mieszkaniem. To miejsce, gdzie rodzą się wspomnienia – podkreśla Renata Michałowicz z biura projektowego mJoy.
Drewniane okna zyskały nowe okucia i klamki
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Kuchnia – gra kontrastów
Aranżacja aneksu kuchennego opiera się na kontraście czerni i bieli, który tworzy niezwykle efektowne, a jednocześnie eleganckie tło dla reszty wnętrza. Czerń pojawia się tu pod postacią blatów z konglomeratu kwarcowego oraz backsplashu. Stanowią one główny element dekoracyjny i jednocześnie wyznaczają styl przestrzeni. Biel pojawia się w formie części zabudowy kuchennej. Jasne fronty szafek i szuflad sprawiają, że przestrzeń wydaje się jeszcze bardziej przestronna i lekka. Co więcej, białe powierzchnie odbijają światło, co potęguje poczucie czystości i świeżości. Kolorystycznym przełamaniem jasnej zabudowy jest ciemna szafka w stylu witrynki. Dzięki wykorzystaniu szkła nie przytłacza ona zabudowy. Wręcz przeciwnie, dodaje lekkości całej aranżacji i stanowi doskonałe miejsca do wyeksponowanie zastawy.
W aneksie kuchennym dominuje połączenie czerni z bielą
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Drewniany, okrągły stół stanowi centralny punkt tej strefy jadalnianej. Mebel z naturalnego materiału wprowadza odrobinę ciepła do stonowanej aranżacji. Stół został otoczony tapicerowanymi krzesłami w odcieniu czerni. Zaokrąglone formy tych mebli łagodzą ostrość geometrycznych form reszty wyposażenia. Całość aranżacji dopełnia designerskie oświetlenie, które stanowi zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny element przestrzeni. Minimalistyczna lampa wisząca z kulistymi kloszami w odcieniach czerni i bieli przyciąga uwagę oraz doskonale komponuje się z resztą wnętrza.
– To miejsce ma duszę. To czuć już po przekroczeniu progu. Widzimy, jak właścicielka z radością wraca tu ze swoimi bliskimi, by delektować się wspólnymi chwilami przy posiłkach lub na balkonie – podkreśla Renata Michałowicz z mJoy.
Salon — miejsce spotkań
Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o wspólnych chwilach spędzanych z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. W związku z tym w salonie znalazły się dwie rozkładane sofy w odcieniu butelkowej zieleni. Tuż obok nich stanęły dwa stoliki kawowe. Krawędzie mebli są zaoblone. To rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo, a jednocześnie nadają wnętrzu miękkości i przytulności. Nad jedną z sof zawisł ręcznie malowany obraz, który swoją kolorystyką idealnie współgra z całością aranżacji. Całość dopełnia wodoodporna podłoga idealnie imitująca drewno.
Nad jedną z sof zawisnął ręcznie malowany obraz
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Świadome zrezygnowanie z firan i zasłon na rzecz nowoczesnych rolet pozwala w pełni wykorzystać naturalne światło, jednocześnie zapewniając intymność, gdy jest ona potrzebna. Natomiast moskitiery skutecznie chronią przed owadami, nie zakłócając przy tym widoku za oknem. Każdy detal jest tu przemyślany tak, by łączyć funkcjonalność z ponadczasową elegancją. Warto zwrócić uwagę na ścianę oddzielającą salon od sypialni. Po stronie części wypoczynkowej została ona wykończona ciemną tapetą z intrygującym wzorem przedstawiającym nocne miasto z rozgwieżdżonym niebem. Wzorzysta tapeta została zastosowana również na równoległej powierzchni w sypialni. Przy otwartych drzwiach widzimy więc obie zdobne okładziny, co tworzy ciekawy efekt wizualny.
Ściana w strefie dziennej została ozdobiona tapetą z motywem nocnego miasta
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Sypialnia – komfortowy styl w neutralnych barwach
Dzięki stonowanej kolorystyce i miękkim tkaninom sypialnia wyróżnia się przytulnym klimatem. Centralnym punktem wnętrza są dwa komfortowe łóżka, które łączy efektowny zagłówek. Konstrukcja z ciemnego drewna została uzupełniona miękkim pikowaniem w odcieniu jasnej szarości. Dzięki temu zarówno odcienie, jak i materiały tworzą intrygujący kontrast. Pomiędzy łóżkami umieszczono minimalistyczną szafkę nocną wykończoną kamiennym blatem. Ściana za łóżkiem została ozdobiona efektowną tapetą z wzorem chmur. Monochromatyczna kolorystyka okładziny subtelnie nawiązuje do morskich krajobrazów i wzburzonych fal wprowadzając odrobinę dynamiki do tej spokojnej aranżacji. Na szczególną uwagę zasługuje również designerska lampa sufitowa. Nowoczesny model oświetlenia ma w sobie również nutę stylu retro. Klosze wykonane z mlecznobiałego szkła delikatnie rozpraszają światło, tworząc ciepłą, nastrojową poświatę. Geometryczna forma lampy doskonale komponuje się z całością aranżacji, dodając jej subtelnej elegancji i harmonii. Udało się tu również zmieścić pojemną szafę zajmującą jedną ze ścian obok łóżka.
Efektowna tapeta na ścianie za łóżkiem dodaje dynamiki aranżacji
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Łazienka – marmurowa elegancja i ciepło drewna
Łazienka to przestrzeń, która łączy w sobie luksusowy design z komfortem codziennego użytkowania. Przeplatają się tu dwa materiały — marmur i drewno. Prosta biała zabudowa z kontrastującymi żyłkami nadaje wnętrzu luksusowy charakter. Ponadto, jej gładka powierzchnia dodaje całości elegancji i ułatwia utrzymanie porządku. Z kolei ciepłe drewno, użyte do wykonania półek i frontów szafek, wprowadza do łazienki przytulny, naturalny akcent, równoważąc chłód kamienia. Drewniane akcenty tworzą subtelną, ale istotną równowagę między elegancją a funkcjonalnością.
Zabudowa łączy marmur z drewnem
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Minimalistyczna zabudowa nie spełnia jednak wyłącznie funkcji estetycznych, ale przede wszystkim praktyczne. Umieszczono w niej umywalkę z odpływem liniowym oraz ukryto pralkę. Dzięki otwartym półkom przestrzeń zyskuje na lekkości, a jednocześnie mieszkańcy mają łatwy dostęp do najczęściej używanych przedmiotów, takich jak ręczniki, kosmetyki czy akcesoria. Z kolei przemyślane detale, takie jak elegancka armatura, lustra o prostych liniach czy minimalistyczne dodatki, podkreślają nowoczesny charakter przestrzeni, nie przytłaczając jej zbytnim przepychem.
Zabudowa skrywa pralkę
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Morza szum, ptaków śpiew i poranna kawa
Ważnym miejscem jest przestronny balkon z widokiem na korony drzew. Stał się on niemal odrębnym pokojem.
– Balkon zaaranżowaliśmy tak, aby pani Ewa wraz z rodziną miło spędzała na nim czas, odpoczywając na bardzo wygodnych fotelach – wspomina architektka.
Znalazły się tu więc dwa ciemne fotele wyposażone w miękkie siedziska oraz prosty stolik. Nie mogło zabraknąć również praktycznego zadaszenia. Dzięki temu mieszkańcy mogą delektować się poranną kawą przy akompaniamencie szumu morza.
Dwa wygodne fotele i praktyczny stolik tworzą przestrzeń do delektowania się czasem na świeżym powietrzu
Fot. Natalia Kaczmarek Inkadr
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK