Planujesz remont kuchni i marzysz o przestrzeni, która połączy funkcjonalność z nowoczesnym designem? Kuchnia z półwyspem to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach, oferując dodatkowe miejsce do gotowania, przechowywania, a także wypicia porannej kawy. Sprawdź 6 inspirujących projektów od polskich architektów, które udowadniają, że półwysep może stać się sercem każdej kuchni!
Z nutą art déco
Projekt od Mango Investments wyróżnia się wyjątkową inspiracją. Inwestorzy pragnęli bowiem, aby przestrzeń była urządzona tak jak w ich ulubionym londyńskim hotelu. Stąd m.in. elementy w stylu art déco. Ich przykładem jest aranżacja kuchni. Od strony salonu półwysep został wykończony dekoracyjnymi frontami. Charakterystyczne chromowane ramki okalające czarne wypełnienie układają się w słynny geometryczny deseń. Architektki postanowiły zrezygnować z górnych szafek na rzecz ścian pomalowanych na ciepły beżowy kolor z domieszką brązu. Dzięki temu niewielka przestrzeń nie jest przytłoczona.
Półwysep został udekorowany wzorem w stylu art déco
Fot. Yassen Hristov
Obejrzyj wnętrze inspirowane hotelem Ampersand
Bez podziałów
Agnieszka Świderek z pracowni Deer Design stworzyła aranżację opartą na bogatej gamie tonów bieli i odcieniach drewna z akcentami czerni.
- Kuchnia ma charakter półotwarty. Jest niewidoczna od drzwi wejściowych, jednak poprzez rozległy półwysep z hokerami i odpowiednio skomponowaną zabudowę łączy się z resztą przestrzeni dziennej. Powtarza też znane z jadalni i części wypoczynkowej materiały oraz kolory, co ostatecznie zaciera zbędne podziały – mówi o projekcie architektka.
Aneks kuchenny jest półotwarty
Fot. Zagórny Studio
Dowiedz się więcej o tym wnętrzu
W błękicie
Małgorzata Wojtyczka stworzyła barwną aranżację strefy dziennej. W części wypoczynkowej dominuje ciepła brzoskwinia, natomiast kuchenna zabudowa ma niebieski odcień. W ten sposób architektka sprytnie wydzieliła poszczególne strefy funkcjonalne. Podkreślający ten podział półwysep, został dodatkowo zaakcentowany za pomocą ryflowanej podstawy.
Błękitna zabudowa została uzupełniona miedzianymi dodatkami
Fot. Mood Authors
Przeczytaj więcej na temat tego projektu
Minimalistyczny
Adam Jankowski i Kamil Paszek z AMJ Studio zaprojektowali mieszkanie w stylu japandi. Znajdująca się w nim kuchnia ma kształt litery C. Składa się z minimalistycznej zabudowy z białymi frontami oraz półwyspu. Od strony jadalni, półwysep wyposażony jest w miejsce do siedzenia oraz dwa czarne hokery, które ładnie kontrastują z jasną zabudową. Natomiast wzór jodełki francuskiej w formie szarych płytek na ścianie nad blatem dodaje ciekawego kontrastu.
Drewniane blaty ocieplają minimalistyczną aranżację
© AMJ Studio
Odwiedź mieszkanie w stylu japandi
Pastelowe retro
Projekt od pracowni Decoroom skąpany jest w odcieniach różu. Aranżacja zachowuje jednak lekkość dzięki zastosowaniu orzeźwiającej zieleni, złotych dodatków i lastryko. Funkcjonalny półwysep wyznacza tu granicę pomiędzy kuchnią a resztą strefy dziennej. Po stronie kuchnnej, skrywa on pojemne szafki. Natomiast od strony salonu, półwysep został wykończony modnymi drewnianymi lamelami, które ocieplają przestrzeń.
Lastryko pokrywa zarówno blat, jak i ścianę nad nim
Fot.: Pion Poziom
Zajrzyj do warszawskiego mieszkania
Eleganckie szarości
Wnętrze zaprojektowane przez pracownię Idealnie jest stonowane. Dominują tu odcienie szarości, podkreślone białymi płaszczyznami oraz ocieplone drewnianymi deskami podłogowymi. Zabudowa kuchenna ma stalowy odcień. Jej część stanowi półwysep wyposażony w płytę grzewczą. Nad nim zawisł okap, który połyskuje srebrem i tym samym kontrastuje z matowymi frontami szafek.
Filar nośny pokryty tapetą z kwiatowym wzorem urozmaica aranżację
© Fotomohito
Sprawdź projekt pracowni Idealnie
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK