Nowoczesne technologie, ekologiczne materiały i funkcjonalne rozwiązania – to tylko niektóre z trendów, które zdominują budowę i remonty domów w 2025 roku.
Podłoga na 2025 rok
Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie marki Quick-Step, Polacy podczas wyboru podłogi będą kierowali się przede wszystkim ceną (47%) oraz trwałością (46%). Ważna jest także łatwość utrzymania czystości (31%) oraz estetyka (30%). W kuchniach i łazienkach wciąż dominują płytki ceramiczne, natomiast w salonach i sypialniach ankietowani najchętniej zastosowaliby drewno.
– Podłoga powinna stanowić uniwersalną bazę, która pozwoli na łatwe dostosowanie aranżacji wnętrza do zmieniających się stylów. Na topie niezmiennie pozostają wykończenia inspirowane naturalnym drewnem – z widocznym usłojeniem i sękami. Efekt drewna można osiągnąć nie tylko przy użyciu tradycyjnych desek, ale też paneli podłogowych. Od kilku sezonów renesans przeżywa też podłoga ułożona w jodełkę. Oprócz drewna dużym zainteresowaniem cieszą się podłogi stylizowane na kamień lub beton, które wprowadzają do wnętrz industrialny charakter i doskonale wpisują się w nowoczesną estetykę. Przy wyborze podłogi warto uwzględnić nie tylko jej wygląd, ale także format i układ dostosowany do przestrzeni. Jasne kolory i poziomy układ optycznie powiększają wnętrza, a wielkoformatowe rozwiązania idealnie podkreślają przestronność otwartych pomieszczeń – komentuje Patrycja Krogul ekspertka marki Quick-Step.
Wciąż popularne są wykończenia podłogi inspirowane drewnem
© Quick-Step
Jakie okna będziemy wybierać w 2025 roku?
Przy zakupie okien stawiamy na minimalizm i funkcjonalność. Wybieramy modele subtelne, z zachowaniem elegancji i nowoczesności. Coraz większą popularność zyskują także produkty zapewniające dużo naturalnego światła i pozwalające na płynne połączenie wnętrza z otoczeniem. W miastach duże znaczenie będzie miało także wyciszenie. Ważnym trendem będą nadal okna energooszczędne, które zapewniają lepszą izolację i wspierają domowników w oszczędzaniu energii. Eksperci przewidują także rozwój produktów aluminiowych, które zapewniają wytrzymałość, estetykę i doskonałe parametry termiczne.
– Duże, panoramiczne okna oraz przeszklenia, które wprowadzają poczucie przestronności i otwartości we wnętrzu w 2025 roku będą szczególnie pożądane. Idealne okno w nowym roku będzie także zapewniało doskonałą izolację, wyciszenie i będzie wytrzymałe. W ostatnich latach zauważamy również wzrost zapytań o ekologiczne rozwiązania, szczególnie na rynkach, takich jak niemiecki, francuski czy brytyjski. W nadchodzącym roku przewidujemy więc, że klienci będą jeszcze bardziej zwracać uwagę na to, czy okna są produkowane w sposób zrównoważony – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektorka marketingu OKNOPLAST.
Coraz częściej wybieramy okna zapewniające dużo światła dziennego
© OKNOPLAST
Wybór dachu w 2025 roku
W trakcie budowy dachów wciąż najwięcej uwagi będziemy poświęcać kwestii energooszczędności. To właśnie dach w największym stopniu odpowiada za wymianę powietrza w budynku z jego otoczeniem, dlatego coraz więcej osób skupia się na jego odpowiedniej izolacji. Kolejnym ważnym trendem stają się zielone dachy.
– Dachy w 2025 będą tworzone bardziej świadomie, a wybory będą podejmowane tak, aby ta część domu stawała się, jak najbardziej funkcjonalna. Dach to ogromna przestrzeń, którą warto odpowiednio wykorzystać, a jednocześnie wybór nieodpowiednich materiałów może skutkować dużymi stratami. Projektanci i osoby budujące własny dom będą skupiać się na energooszczędności dachów, ale też na wytrzymałości i długowieczności. Będzie więc rosła popularność jakościowych membran dachowych, ponieważ zastosowanie ich może zmniejszać zużycie energii o prawie 15 proc. Warto również obserwować rozwój zielonych dachów, bo dodawanie zieleni do tej części budynku obecnie jest jednym z najbardziej rozwijających się trendów – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.
System dachu zielonego
© DÖRKEN
Narzędzia budowlane w 2025 roku
Przy wyborze narzędzi będziemy zwracać większą uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Według ekspertów coraz większe znaczenie będą miały certyfikaty, takie jak badania VDE czy deklaracje właściwości użytkowych. Coraz większa świadomość społeczeństwa, sprawi, że wzrośnie znacznie ekologii i zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Skłoni to wykonawców do wyboru narzędzi oraz materiałów przyjaznych środowisku. W nowym roku wzrośnie również zapotrzebowanie na narzędzia wydajne i zaawansowane technologicznie, które umożliwiają szybką, skuteczną pracę. Jednakże czynnikiem determinującym wybór pozostanie relacja ceny do jakości.
– Rok 2025 przyniesie znaczące zmiany w zakresie ergonomii i komfortu użytkowania narzędzi, co stanie się kluczowym wyróżnikiem nowych produktów. Wzrośnie liczba narzędzi zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa i zmniejszających ryzyko wypadków na budowie. Te rozwiązania będą skierowane przede wszystkim do profesjonalistów, którzy wymagają specjalistycznych, wydajnych narzędzi. Dodatkowo producenci będą intensywnie rozwijać ofertę w duchu zrównoważonego rozwoju, co obejmuje zarówno redukcję śladu węglowego, jak i wprowadzanie ekologicznych standardów w produkcji. W efekcie narzędzia dostępne w 2025 roku będą bardziej zaawansowane technologicznie i przyjazne środowisku niż te oferowane obecnie – mówi Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska.
Wybierając narzędzia budowlane kierujemy się bezpieczeństwem
Fot. rawpixel.com © Freepik
Mamy dla Ciebie więcej porad na temat budowy
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK