Villa il Gioiello znajduje się we Florencji. Architekci ze studia Pierattelli Architetture przeprowadzili renowację wnętrz, łącząc wyrafinowany styl z historycznym urokiem budynku.
Z sypialni możemy wyjść na loggię
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Zachowując duszę
Willa położona jest na wzgórzach, blisko centrum starego miasta. Budynek ma pięć kondygnacji i łączną powierzchnię blisko 700 m². Dzięki przemyślanej renowacji udało się zachować wyjątkową atmosferę tego miejsca, jednocześnie tworząc komfortową przestrzeń do życia. Ślady przeszłości łączą się tu ze współczesną funkcjonalnością, a wykonane na wymiar meble wchodzą w dialog z kolekcją dzieł sztuki takich artystów jak Alighiero Boetti, Ettore Spalletti, Jannis Kounellis i Mario Schifano.
Willa wypełniona jest sztuką
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Nowe wcielenie klasyki
Oryginalne elementy wnętrz zostały odrestaurowane oraz zaadaptowane na potrzeby nowej aranżacji. Pozostawiono m.in. loggię wychodzącą na ogród oraz łuki i drewniane belki, a także charakterystyczne sklepienie w holu. Lity parkiet został odnowiony i ułożony ponownie, tym razem w formie płytek. Nowoczesnego sznytu dodają naturalne materiały takie jak marmur, trawertyn oraz dwa rodzaje drewna – teak i orzech.
Architekci zachowali oryginalne łuki i drewniane belki
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Przeplatając współczesność z historią
Parter składa się z charakterystycznych dla tamtego okresu, niezwykle przestronnych pomieszczeń. Architekci stworzyli w nich strefę dzienną. Salon wyróżnia się nie tylko imponującą wysokością, ale także pięknym krzyżowym sklepieniem.
W salonie możemy podziwiać sklepienie krzyżowe
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Typowo toskańska kuchnia zyskała nową twarz dzięki wprowadzeniu kontrastu pomiędzy ciepłymi odcieniami drewna tekowego a wyrafinowaną kolorystyką naturalnego kamienia. W jadalni uwagę przyciągają dekoracyjne okna weneckie. Tuż obok możemy natomiast podziwiać klatkę schodową wykonaną z drewna i kortenu.
Kamień urozmaicił tradycyjną aranżację kuchni
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Zdecydowana większość mebli została stworzona na zamówienie. Architekci zaprojektowali nie tylko wyposażenie łazienki i strefy dziennej, ale także pokaźny regał będący podstawą aranżacji czytelni. Jego geometryczna forma łączy orzechowe drewno i szczotkowany mosiądz. Dodatkową zaletą mebla są podświetlane półki.
Parkiet został odnowiony i zamieniony w kafelki
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Strefa prywatna z widokiem na Toskanię
Na antresoli stworzono domowe kino oraz pokój multimedialny z regałem mieszczącym profesjonalny sprzęt nagłaśniający. Schody zostały wykonane z połączenia orzecha Canaletto oraz drewna z odzysku, które podobnie jak parkiet, zostało ułożone w formie płytek. Główna sypialnia mieści się na pierwszym piętrze. Możemy podziwiać z niej piękny widok na toskańskie wzgórza. Orzech pojawia się także na suficie i ścianach, a także ukrytych drzwiach prowadzących do garderoby. Pokój posiada także wyjście na loggię z przytulną strefę wypoczynkową.
Ukryte drzwi prowadzą do garderoby
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Relaks wśród wzgórz
W piwnicy wybudowano strefę wellness z siłownią i sauną. Na poddaszu zaaranżowano przestrzeń gościnną. W jej skład wchodzą sypialnia, łazienka oraz pokój dzienny.
Schody wykonano z drewna z odzysku
Fot. Iuri Niccolai © Pierattelli Architetture
Ogród został stworzony we współpracy z architektem krajobrazu Giannim Medoro. Znajduje się w nim m.in. basen wykonany z białego kwarcytu.
Basen został wykonany z kwarcytu
Fot. Nicola Gnesi © Pierattelli Architetture
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK