Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Studencka koncepcja rewitalizacji części Młynów Rothera w Bydgoszczy

30 lipca '24
w skrócie
  1. Karolina Sommerfeld z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaproponowała rewitalizację części Młynów Rothera w Bydgoszczy.
  2. Kompleks znajduje się na Wyspie Młyńskiej, położonej pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką.
  3. Obiekt składa się z czterokondygnacyjnego Młyna Rothera oraz dwóch pięciokondygnacyjnych skrzydeł: Spichrza Mącznego i Zbożowego.
  4. Autorka projektu skoncentrowała się na odnowieniu II i III piętra Spichrza Zbożowego, tworząc przestrzenie dla branży kreatywnej, coworkingu i konferencji.
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Karolina Sommerfeld z Politechniki Bydgoskiej zaproponowała rewitalizację części Młynów Rothera w Bydgoszczy. Kompleks ten znajduje się na Wyspie Młyńskiej, położonej pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką. Obiekt składa się z głównego czterokondygnacyjnego budynku o budowie kwadratu Młyna Rothera oraz dwóch przyległych do niego pięciokondygnacyjnych skrzydeł w formie wydłużonego prostokąta Spichrz Mączny oraz Zbożowy. 

szkic

szkic

© Karolina Sommefeld

młyny Rothera

Kompleks Młynów Rothera pełnił funkcję gospodarczo-przemysłową, jednak dynamicznie rozwijająca się gospodarka doprowadziła do jego stopniowego wygaszania, a następnie całkowitego zamknięcia. Przez długie lata zapomniany i niszczejący, szpecił wizerunek zrewitalizowanej już Wyspy Młyńskiej. Po kilku nieudanych próbach odnowienie przestrzeni przez prywatnych właścicieli kompleks przejął Urząd Miasta. Rewitalizację Młynów Miasto powierzyło firmie Budimex. Odmieniony zabytek zdobył tytuł Arcydzieła sztuki budowlanej 2021 roku, a  Wyspa Młyńska z Młynami Rothera znalazła się wśród laureatów plebiscytu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023” w województwie kujawsko-pomorskim. 

przekrój

przekrój

© Karolina Sommefeld

nowoczesne przestrzenie pracy kreatywnej

Karolina Sommerfeld skoncentrowała się na odnowieniu wnętrz  II i III piętra Spichrza Zbożowego. Drugie piętro autorka zaprojektowała z myślą o osobach pracujących w branży kreatywnej — znajdują się w nim miejsca do pracy, odpoczynku, jak również przestrzeń do stworzenia małej wystawy czasowej i warsztatów

II piętro, sala warsztatowa

II piętro, sala warsztatowa

© Karolina Sommefeld

W środkowej części wydzieliła trzy pomieszczenia odpowiadające kolejno pracy związanej z tkaniną, malarstwem i rysunkiem oraz dla osób pracujących w zawodzie związanym z kreślarstwem. Aby zachować główną cechę stylu hard loft, jaką jest otwartość przestrzeni, do oddzielenia pomieszczeń zastosowany został system przesuwnych paneli. Panele mają możliwość obrotu wokół własnej osi, co umożliwia regulację przezierności, jak również zsunięcia do krawędzi w celu maksymalnego otwarcia przestrzeni.

II piętro, strefa odpoczynku w części kreatywnej

II piętro, strefa odpoczynku w części kreatywnej

© Karolina Sommefeld

Drugim rozwiązaniem podziału przestrzeni jest ryflowane szkło. Pozwala ono odgrodzić strefę relaksu od strefy pracy bez ograniczania dopływu naturalnego światła słonecznego. Do montażu ramy, na której osadzone są zarówno panele, jak i szklana przegroda wykorzystano istniejące drewniane belki konstrukcyjne. Strefa znajdująca się wokół środkowej części wydzielonych pomieszczeń mieści część kuchenną, stoliki, siedziska w formie kanap i puf, a także podwieszane siedziska.

II piętro, strefa odpoczynku

II piętro, strefa odpoczynku

© Karolina Sommefeld

Tutaj znajduje się również komunikacja prowadząca do poszczególnych pięter Spichrza Zbożowego, a także toalety damskie i męskie przystosowane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością. Pozostała część przeznaczona jest na małe warsztaty i wystawy tymczasowe. Przestrzeń podzielono na trzy pomieszczenia, które podobnie jak w strefie kreatywnej oddzielone są przesuwnymi panelami. Zabieg ten ma na celu umożliwienie stworzenia trzech odrębnych salek, ale również pozostawienia możliwości całkowitego otwarcia przestrzeni. W tej części zastosowano żaluzje, aby móc dostosować się do potrzeb pojawiających się wystaw. 

II piętro, wystawa czasowa

II piętro, wystawa czasowa

© Karolina Sommefeld

przestrzeń coworkingowa

Przygotowana propozycja zagospodarowania przestrzeni III piętra składa się z miejsca przeznaczonego do pracy wspólnej, relaksu oraz salek konferencyjnych. W środkowej części autorka wydziela podwójne oraz pojedyncze stanowiska do pracy regulujące wysokości blatu, oraz mające przegrodę pomiędzy stanowiskami w postaci donic z roślinnością.

III piętro, miejsce do pracy

III piętro, miejsce do pracy

© Karolina Sommefeld

Pojawiły się również przegrody ze szkła ryflowanego w celu odgrodzenia strefy pracy i relaksu oraz pozostawienia jak największej ilości dopływu światła naturalnego. Donice z kratownicą oraz szklane przegrody także montowane są do istniejących belek konstrukcyjnych. Stanowiska pracy przy biurku znajdują się w sąsiedztwie siedzisk do odpoczynku w postaci kanap, a także foteli z podwyższonym, wygłuszającym zagłówkiem, idealnie sprawdzającym się do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej bez konieczności wychodzenia z pomieszczenia.

III piętro, stanowisko do pracy

III piętro, stanowisko do pracy

© Karolina Sommefeld

Na piętrze mieści się również część kuchenna oraz wiele stolików, a także salki konferencyjne. Powierzchnia podzielona została na trzy części, w których można przeprowadzić spotkanie do 12 osób. Przegrody między pomieszczeniami są stałe, wykonane z płyty GK. Każda z trzech salek wyposażona jest w telewizor umożliwiający prezentację, a także biurka mające wbudowane gniazdka elektryczne. W pomieszczeniach zastosowano żaluzje, które można opuścić podczas prezentacji w celu polepszenia jej widoczności.

III piętro, salki konferencyjne

III piętro, salki konferencyjne

© Karolina Sommefeld

 
Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE