Paweł Dworczyk i Szymon Fischer, absolwenci Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w odpowiedzi na globalne ocieplenie oraz dynamicznie zmieniające się warunki współczesnego życia, postanowili stworzyć propozycję elastycznych rozwiązań mieszkaniowych. Poznajcie HOMEST — usługę bazującą na technologii pasywnych i energooszczędnych budynków prefabrykowanych.
Projekt dyplomowy pt. Współczesne modele mieszkalnictwa. System wspierający projektowanie i sprzedaż powstał pod kierunkiem dr. Krzysztofa Bogomaza.
system HOMEST umożliwia projektowanie własnego domu z modułów
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
Nasz projekt dyplomowy jest propozycją wykorzystania technologii prefabrykatów, w celu zaproponowania systemu zrównoważonego rozwoju oraz elastycznych rozwiązań mieszkaniowych. Jednym z największych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć w ciągu co najmniej kilku kolejnych dekad, jest globalne ocieplenie i związane z nim konsekwencje. W związku z tym, że problem jest globalny i o ogromnej skali, postanowiliśmy się skoncentrować na jednym z najbardziej szkodliwych sektorów odpowiedzialnych za emisje gazów cieplarnianych, czyli na sektorze budownictwa i mieszkalnictwa. Na emisje gazów w tej branży składa się wiele czynników. Począwszy od wydobycia i produkcji materiałów, poprzez ich transport, aż po proces budowy i w końcu użytkowanie budynku. Coraz popularniejsza technologia budynków prefabrykowanych daje szansę na przemyślenie i zaprojektowanie niektórych z tych procesów od nowa. Poza czysto produkcyjnymi i technologicznymi kwestiami, mamy również możliwość zaproponować, w jaki sposób kupujemy budynki i w nich mieszkamy — mówią autorzy.
użytkownik konfiguratora ma wpływ na wygląd swojego domu
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
HOMEST
System HOMEST został zaprojektowany przez absolwentów Wydziału Form Przemysłowych, dla których ważne było uwzględnienie szerokiej grupy odbiorców: inwestorów, producentów, franczyzobiorców i klientów. Projektanci przebadali również ścieżkę użytkownika i franczyzobiorcy, aby zlokalizować kluczowe problemy i szanse w procesie kupna i budowy domu.
autorzy uwzględnili szeroką grupę odbiorców
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
Ze względu na rosnące raty kredytów i inflację, młodzi mają coraz większe problemy z nabyciem swoich pierwszych czterech ścian. Z drugiej strony, cena metra kwadratowego w miastach bije rekordy, a deweloperzy prześcigają się w tworzeniu coraz mniejszych klitek. Natomiast coraz większym zainteresowanie dotyczy działek budowlanych i domów. Takie działki pod miastem w aglomeracji potrafią konkurować cenowo z mieszkaniami w centrach, a hybrydowy tryb pracy i coraz lepsze połączenia na przykład komunikacji miejskiej zachęcają do zamieszkania w domu, nie w mieszkaniu. Aby przyspieszyć możliwość zamieszkania na własnym, postanowiliśmy zaprojektować system modułów, które można dostawiać do już istniejących, niezależnie od etapu — tłumaczą projektanci.
początkowo dom złożony jest z dwóch modułów, następnie można dodawać kolejne
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
dom z modułów
Punktem wyjściowym jest dom złożony z dwóch prostopadłościennych modułów, tworzących niecałe 30 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Istnieje możliwość rozpoczęcia budowy od dwóch takich modułów i dostawienie kolejnych w celu rozbudowy, gdy na przykład pojawią się nowe fundusze, lub zmienią się jego potrzeby właściciela. Dostawienie modułu może służyć powiększeniu przestrzeni do życia lub postawieniu tarasu, biura albo garażu.
Podstawowe moduły mają wymiary 3×6×3,2 metra, mieszcząc się dzięki temu w standardowych wymiarach przewożonych przez samochody ciężarowe. Moduły mogą być w pełni wykończone na fabryce, znacząco przyspieszając czas realizacji i obniżając koszty produkcji.
moduły mieszczą się w standardowych wymiarach przewożonych przez samochody ciężarowe
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
Moduły mają prostą konstrukcję na wzór domów szkieletowych, a każda ściana jest osobną ramą, co pozwala na wymianę ściany lub dostawienie nowego modułu. Ściany zaprojektowane zostały tak, aby również wpisywały się w strategię zrównoważonego rozwoju. Rama może być wykonana z pozyskanego lokalnie drewna, ocieplenie jest zapewnione dzięki wypełniaczowi celulozowemu. Taka ściana przykryta jest płytą kompozytową WPC (wood plastic composite), do której montuje się panele fasadowe.
w konfiguratorze można wybrać układ budynku
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
reuse, recycle
Dom modułowy można nie tylko powiększać, ale także pomniejszać.
Użytkownik ma nie tylko możliwość dostawienia modułu, ale także odsprzedaży. W wypadku gdy właściciel nie potrzebuje już dużej przestrzeni do życia, gdy na przykład jego dzieci się wyprowadzają, moduł może zostać nabyty przez producenta, odnowiony i ponownie sprzedany. Jest to założenie gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie produkt jest używany tak długo, jak to możliwe — wyjaśniają autorzy.
moduły można dostawiać, ale też odsprzedawać
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
Budynki zostały zaprojektowane w trzech wersjach: energooszczędnej, pasywnej i plus energetycznej. Jako źródła energii absolwenci ASP zaproponowali pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne nowej generacji, które stapiają się z czarnym dachem wykonanym z blachy na rąbek stojący.
personalizacja, portal i konfigurator
Ponieważ bryły budynków powstałe z prostopadłościanów są stosunkowo powtarzalne, projektanci postanowili zaproponować różne wersje paneli fasadowych, takie jak lamele o różnym kolorze i układzie, czy nawet panele terakotowe. Tym samym użytkownik ma spory wachlarz opcji, aby dostosować dom do swojego gustu.
autorzy zaproponowali różne wersje paneli fasadowych
© Paweł Dworczyk, Szymon Fischer
Autorzy, aby jeszcze bardziej usprawnić proces projektowani i kupna budynku modułowego stworzyli koncepcję portalu i konfiguratora. Dzięki niemu użytkownik może poznać możliwości swojej działki, zapoznać się z ofertą i ceną, oraz wstępnie skonfigurować swój wymarzony dom.
Nasze narzędzie ma usprawnić usługę, a nie wyeliminować architekta z procesu. Rola architekta wciąż jest istotna dla zaproponowania realistycznego i praktycznego rozwiązania. Cały system dzięki zaproponowanym udogodnieniom i obniżeniu progu wejściowego ma na celu rozpowszechnienie technologii ekologicznych domów prefabrykowanych i tym samym pozytywnie wpłynąć na poważne problemy branży budowlanej i mieszkaniowej — podsumowują Paweł Dworczyk i Szymon Fischer.