Zapraszamy na wystawę PIERWSZY RAZ oraz drugą edycję festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, które odbędą się w dniach od 11 do 30 października br. w Poznaniu.
Dokładnie 90 lat temu, w 1929 roku, pierwszy raz zawitał do Poznania rewolucyjny nurt w architekturze: modernizm. Nowoczesne pawilony stanęły na terenach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) — imprezie, która także po raz pierwszy (i jedyny) odbyła się w odrodzonej Rzeczpospolitej.
Po raz pierwszy poznaniacy i goście wystawy mieli okazję zapoznać się wtedy nie tylko z dorobkiem młodego państwa, ale i z najnowszymi trendami w architekturze i wystawiennictwie. Wreszcie, na potrzeby PeWuKi, Poznań szybko się modernizował i rozbudowywał, wprowadzając (również po raz pierwszy) wiele innowacji i udogodnień.
Ten pionierski modernistyczny zryw będzie tematem II Festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN organizowanego przez poznański oddział SARP i inicjatywę Centrum Otwarte. Towarzyszyć mu będzie wystawa zatytułowana PIERWSZY RAZ (przygotowana we współpracy z grupą MTP).
PIERWSZY RAZ
Ekspozycja przywróci (także po raz pierwszy) najciekawsze modernistyczne obiekty PeWuKi w postaci makiet oraz przybliży sylwetki ich twórców, którzy w późniejszych latach współtworzyli kanon polskiego modernizmu. Na wystawie będzie też prezentowana makieta terenów wystawowych obejmujących olbrzymi obszar terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich, park Wilsona, kilka ulic dzielnicy Łazarz i utworzony w późniejszych latach park Kasprowicza. W skali ówczesnego Poznania było to ogromne przedsięwzięcie.
Do dziś poznaniacy korzystają z kilkunastu obiektów, które zostały wybudowane lub były wykorzystywane z okazji PeWuKi. Są to jednak budynki o dość zachowawczych formach. Po wystawowym modernizmie nie został niemal żaden ślad: tymczasowe pawilony awangardowych architektów rozebrano, a pamięć o nich przetrwała głównie w fachowych publikacjach. Modernizm, który w 1929 roku pojawił się w Poznaniu, jest nieobecny w powszechnej świadomości mieszkańców.
Festiwal i wystawa skupią się jednak nie tylko na pierwszym wejściu modernizmu do miasta, ale też kilku innych wątkach związanych z PeWuKą, które będą tematem wykładów, debat i spacerów architektonicznych. Jak rozwinąłby się Poznań bez PeWuKi? W jak silny sposób modernistyczna architektura ekspozycji wpłynęła na kształt budynków stawianych w latach 30.? Jak wielki był kontrast między nowoczesnością prezentowaną na wystawie a stanem ówczesnej Rzeczpospolitej? Jak prezentowała się PeWuKa na tle innych ekspozycji dwudziestolecia międzywojennego w Europie i na świecie? Wreszcie, jak miała wyglądać druga edycja imprezy planowana w Warszawie na rok 1944?
NOWY PLAN
Festiwal i wystawa to nie tylko spojrzenie w przeszłość. Podczas finałowej debaty współorganizowanej z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zaproszeni goście wybiegną myślą naprzód. Inwestycyjna gorączka PeWuKi skończyła się na chwilę przed wybuchem światowego kryzysu. Czy dziś jesteśmy gotowi na podobny, coraz bardziej prawdopodobny scenariusz? Jaki kryzys nam grozi i jak się przełoży na inwestycyjne plany urbanistyczne oraz architektoniczne? Czy mamy jakiś plan B?
Odpowiedzi będzie można poznać między 11 a 30 października 2019 roku w pawilonie 10 MTP — pierwszym zachowanym modernistycznym obiekcie poznańskich targów, który powstał prawie dwie dekady po PeWuce — w 1947 roku.
Centrum Otwarte oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (we współpracy z Grupą MTP) serdecznie zapraszają!
Festiwal tworzą:
Magdalena Wypusz (SARP), Andżelika Jabłońska i Jakub Głaz (Centrum Otwarte)
Kuratorzy wystawy:
Jakub Głaz i Wojciech Luchowski
Projekt ekspozycji:
Hugon Kowalski [info]
Opracowanie graficzne:
Sonia Dubois
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronach: www.nowyplanfestiwal.pl i www.pewuka.pl.
Informacje od organizatorów
Festiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań.
Wystawa jest współfinansowana ze środków Miasta Poznań.