Myśląc o architekturze parków wodnych, zwykle nie mamy najlepszych skojarzeń — w głowie pojawiają się przede wszystkim niskiej jakości pawilony, plastikowe zjeżdżalnie w pstrokatych kolorach oraz niezbyt estetyczny sposób zagospodarowania przestrzeni wokół obiektów. Czy jednak aquaparki zawsze muszą być architektonicznymi „koszmarkami”? Tezie tej wydaje się przeczyć szczecińska Fabryka Wody, zaprojektowana przez zespół DreamWorlds pracujący w ramach TKHolding. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że nowe centrum wodnej rekreacji nominowane zostało do nagrody architektonicznej World Architecture Festival 2024 w kategorii „Sport”. Jak prezentuje się wyróżniony aquapark?
Fabryka Wody nie jest pierwszą tego rodzaju atrakcją ulokowaną przy alei 1 maja w Szczecinie. Jeszcze przed wojną funkcjonowało tam kąpielisko znane pod nazwą Schwimmbad Gruene Wiese. Już po II wojnie światowej, w roku 1973 uruchomiono tam Gontynkę — miejsce, które w miesiącach letnich odwiedzane było przez tłumy Szczecinian. Gontynka oferowała odwiedzającym trzy baseny, niewielki pawilon gastronomiczny oraz obrosłą w legendy kaskadę wodną. Wraz z nastaniem nowego milenium długa historia kąpieliska przy 1 maja zakończyła się. Gontynka nie była remontowana od lat, nie spełniała warunków sanitarnych ani standardów bezpieczeństwa.
Fabryka Wody w Szczecinie
© Fabryka Wody
Pomysł na rewitalizację pojawił się zaraz po zamknięciu PRL-owskiego kąpieliska. Miasto postanowiło wtedy, że w miejscu tym powstanie aquapark. Budowa jednak nie mogła ruszyć. Jak informuje lokalny serwis wSzczecinie.pl, wieczne opóźnienia stały się symbolem bezradności lokalnych władz, miały nawet swoje skutki polityczne.
Sprawa przyczyniła się do zwolnienia wiceprezydenta Dariusza Wąsa, który był odpowiedzialny za strategię rozwoju miasta, a w tym także za powstanie aquaparku — czytamy w portalu.
Po szesnastu latach od zamknięcia Gontynki ogłoszone zostały wyniki zorganizowanego przez szczeciński oddział SARP konkursu na projekt nowego parku wodnego w Szczecinie. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez zespół DreamWorlds pracujący w ramach biura TKHolding. Pierwszych odwiedzających Fabryka Wody przyjęła 1 czerwca bieżącego roku.
Fabryka Wody w Szczecinie
© Fabryka Wody
aquapark z pomysłem
Fabryka Wody w Szczecinie jest kompleksem, na który składają się dwa budynki wkomponowane w zielono-niebieską infrastrukturę. Pierwsza z budowli pełni funkcje związane z głównym przeznaczeniem aquaparku — zgodnie z oczekiwaniami znajdują się tam między innymi baseny, zjeżdżalnie oraz saunarium. Druga zaś, funkcjonująca pod nazwą Centrum Edukacyjnego pełni dość nietypową jak na park wodny rolę — jest to bowiem przestrzeń o funkcji kulturalno-dydaktycznej.
Fabryka Wody w Szczecinie
© Fabryka Wody
Architektura szczecińskiej Fabryki Wody jest jak na aquapark nadzwyczaj powściągliwa. Zestawienie dwóch horyzontalnych brył o opływowych kształtach oraz rzeźbiarsko potraktowanych, białych elewacjach pozwoliło na uzyskanie scenograficznego efektu, który budzi skojarzenia z architekturą modernistyczną. Kompleks oglądany może być z różnych perspektyw — na wysokości kilku metrów, pomiędzy składającymi się na niego budynkami zawieszono pieszą kładkę. Wedle słów autorów projektu, przecinająca środek działki przeprawa organizuje przestrzeń aquaparku, nawiązując symbolicznie do roli, jaką pełni w Szczecinie Odra.
spacer nad wodą
Jak wiele popadających w ruinę terenów, również obszar dawnego kąpieliska Gontynka został zaadaptowany przez osoby mieszkające na okolicznych osiedlach. Mimo tego, że w związku z wytycznymi MPZP przyszłość tego miejsca była przesądzona, to zanim pojawiły się pierwsze konkrety dotyczące Fabryki Wody, teren dawnego kąpieliska użytkowany był w charakterze dzikiego parku. Twórcy projektu zdecydowali się uwzględnić to zjawisko w swojej koncepcji — teren nowego parku wodnego jest bowiem półotwarty. Dla okolicznych mieszkańców udostępniono kładkę, która umożliwia spacer ponad obiektem, tworząc w jego obrębie niewielki park linearny. Rozwiązanie to pozwoliło w sposób organiczny wpisać architekturę Fabryki Wody w otoczenie.
Jako projektanci dostrzegliśmy, że obiekt, który ma powstać w miejscu dawnego kąpieliska, jest otoczony z trzech stron osiedlami wysokiej zabudowy mieszkaniowej. Większość mieszkańców korzystała z tej przestrzeni jak z dzikiego parku — zielonej ścieżki, zwłaszcza że przez środek terenu przebiegała piękna aleja lipowa. Postanowiliśmy, że zamiast tworzyć jedną scaloną kubaturę budynku, rozbijemy ją na dwa skrzydła, przeprowadzając przez jej środek kładkę pieszą. W ten sposób, zamiast zabierać tę przestrzeń mieszkańcom okolicznych bloków, stworzyliśmy inkluzywną przestrzeń publiczną — relacjonowali autorzy projektu.
Fabryka Wody w Szczecinie
© Fabryka Wody
nie tylko zjeżdżalnie
Szczecińska Fabryka Wody jest miejscem o wielofunkcyjnym charakterze. Nie mamy tutaj na myśli jedynie różnorodnych atrakcji, jakie oferuje budynek ze strefą basenową. Okazuje się, że w Fabryce Wody znalazło się również miejsce przeznaczone na cele wystawiennicze. Centrum Edukacyjne, bo tak nazwano obiekt, o którym mowa, jest ważnym miejscem na mapie kompleksu — zainstalowane są tutaj poświęcone wodzie wystawy o charakterze dydaktycznym. Centrum Edukacyjne składa się z sześciu bloków tematycznych: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody, Hydroinżynieria, a w każdym z nich zwiedzający znajdą manualne i multimedialne wystawy. Zagadnienia dotyczące wody zostały tu przedstawione przez pryzmat fizyki, matematyki, geografii, biologii, chemii, humanizmu i historii. O wodzie w szczecińskim aquaparku opowiadają interaktywne eksponaty oraz stale obecna w przestrzeniach wystawienniczych kadra edukatorska. Zwiedzający mają także okazję posłuchać wypowiedzi znanych polskich youtuberów popularyzujących tematykę naukową — są to między innymi Huyen Pham, Kasia Gandor czy Dawid Myśliwiec. Centrum Edukacyjne oferuje zwiedzającym również audytorium, które mieści się wewnątrz zawieszonej nad ziemią struktury, będącej modelem cząsteczki wody.
Fabryka Wody w Szczecinie
© Fabryka Wody
wachlarz możliwości
Fabryka wody określania jest jako przestrzeń mixed-use — oprócz basenów i centrum edukacyjnego znajduje się w nim również strefa fitness, centrum rozrywki multimedialnej, ścianka wspinaczkowa czy amfiteatr do prowadzenia wydarzeń pod gołym niebem. Zimą Fabryka Wody udostępni zwiedzającym lodowisko. Do tego momentu wiadomo będzie już, czy szczeciński Park Wodny otrzyma wyróżnienie w World Architecture Festival 2024. Gala wręczenia nagród ma odbyć się na początku listopada bieżącego roku w Singapurze.