Praca zgłoszona na konkurs
„Najlepszy Dyplom Wnętrza 2020/2022”
We współczesnych czasach popularne formy spędzania wolnego czasu stanowią wyjścia do barów, pubów czy klubów koncertowych. Pozwala nam to oderwać się od codzienności, spędzić wieczór obcując z muzyką, w gronie znajomych. Muzyka łączy ludzi, pozwala się zrelaksować oraz stymuluje zmysły. Dawniej bawiono się i odpoczywano na dancingach organizowanych w restauracjach i kawiarniach. Działalność kulturalno-rozrywkowa w zakładach gastronomicznych była dodatkową usługą dostarczającą konsumentom trwałych przeżyć regenerujących ich siły psychiczne.
Obecnie trudno jest znaleźć miejsce, w którym możemy zjeść posiłek i posłuchać ulubionej muzyki. Powszechnie znane kluby oferują nam jedynie muzykę i napoje alkoholowe. Dlatego postanowiłam zaprojektować klub, który oferowałby wszystkie te atrakcje i nawiązywał do dawnej formy zabaw, jakimi były dancingi.
charakterystycznym elementem wyposażenia są granatowe sofy i pufy
© Emilia Woch
W projekcie przedstawiłam wnętrze kameralnego pubu muzycznego. Głównym założeniem jest nadanie projektowanemu przeze mnie obiektowi nowej funkcji. Dawniej budynek był miejscem występów koła teatralnego, odbywały się tu próby chóru. Projekt zakłada stworzenie nowego miejsca spotkań. Pamiętając o artystycznej historii budynku, postanowiłam rozbudować obiekt o scenę muzyczną oraz parkiet. Dwa przedsionki zamieniłam na jedną przestronną salę konsumentów.
autorka postanowiła rozbudować dawny obiekt
© Emilia Woch
Moim celem była przede wszystkim metamorfoza estetyczna. Zależało mi na pokazaniu okazałości oraz elegancji wnętrza. Charakterystycznym elementem wyposażenia są granatowe sofy i pufy oraz wizualnie lekkie stoliki. Muzyczny klimat nadają zaś wnętrzu powieszone na ścianach zdjęcia muzyków oraz instrumenty, na przykład gitary.
pub muzyczny, widok z zewnątrz
© Emilia Woch
Założyłam stworzenie wnętrza, które nawiązywałoby do kameralnych klubów muzycznych. Nie chciałam jednak, by pomieszczenie było identyfikowane z danym gatunkiem muzycznym. Obiekt przeznaczony jest dla niewielkich zespołów grających każdy rodzaj muzyki: od kapel rockowych, poprzez zespoły bluesowe, występy wokalne aż do małych grup instrumentalnych. Każdy miłośnik muzyki powinien czuć się dobrze, przebywając w tym miejscu.
bar podkreślony jest zielono-niebieskimi kolorami
© Emilia Woch
Okna w sali reprezentacyjnej zostały powiększone, nadałam im również stylizowaną formę. W pozostałej części budynku postanowiłam zlikwidować ścianki tworzące małe pomieszczenia, aby wydzielić miejsce na toalety dla gości oraz personelu, pomieszczenie socjalne oraz zaplecze kuchenne. Budynek został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
charakterystycznym elementem jest również szachownica posadzki
© Emilia Woch
Powierzchnia sali, wykluczając scenę oraz parkiet, wynosi 122 metry kwadratowe. W zwykłych lokalach gastronomicznych powierzchnia przypadająca na jednego konsumenta to od 1,4 do 1,6 metra kwadratowego. W projektowanym pubie przewidywana liczba miejsc wynosi więc od 76 do 87. Liczba ta decyduje o wielkości i wyposażeniu poszczególnych pomieszczeń. Ważne jest ustawienie stolików, powinno zapewniać wygodne użytkowanie i umożliwiać poruszanie się obsługi kelnerskiej. W tym celu co dwa rzędy należy pozostawić przejście. Korzystna szerokość stołu wynosi od 80 do 85 centymetrów. W swoim projekcie zastosowałam stoliki o średnicy 90 centymetrów, najwygodniejsze dla 4 osób (mogą zmieścić jeszcze jedną osobę).
scena to niewysokie podium
© Emilia Woch
Scenę przeznaczoną na występy muzyczne przedstawiłam w formie niewysokiego podium. Miejsce to doświetlają kinkiety umieszczone pomiędzy oknami. Poprzez swe przeszklenia nowo powstała część sprawia wrażenie lekkiej, nieprzytłaczającej oraz nowoczesnej. W głównej sali znajduje się bar, przy którym przyrządza się i podaje koktajle oraz desery. Jest on podkreślony za pomocą zielono-niebieskich barw. Wnętrze utrzymane jest w minimalnej kolorystyce. Odcienie szarości, połączenie zieleni oraz granatu dodają mu szlachetności. Dopełnienie stanowią tu złote elementy pojawiające się na ścianach, w ramach zdjęć, jako elementy stolików i krzeseł oraz w formie lamp. Odpowiednia kompozycja użytych materiałów przy projektowaniu podłogi wpływa na estetyczny odbiór wnętrza, dlatego postanowiłam zastosować na niej szachownicę, która tworzy bazę dla pozostałych elementów wnętrza i z nimi współgra.
Emilia WOCH
Ilustracje: © Autorka