Kolor roku 2020 według Instytutu Pantone — Classic Blue, czyli odcień nieba o zmroku, stał się on inspiracją dla pierwszej w Polsce wystawy poświęconej tylko jednej barwie. Niebieska wystawa, na której zobaczyć będzie można blisko dziewięćdziesiąt prac między innymi Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego trwać będzie zaledwie kilka dni — od 18 do 28 maja w domu aukcyjnym DESA Unicum.
Instytut Pantone od 1999 roku wybiera kolor roku. Za każdym razem staje się on najmodniejszą inspiracją, nie inaczej było z tegorocznym odcieniem — kolorem 19‑4052 Classic Blue. Jednak dla sztuki kolor niebieski był zawsze ważny. Co więcej, według analiz rynkowych jest barwą, która ma jedno z największych przełożeń na ceny dzieł sztuki, a według badań ponad 80 procent osób wskazuje kolor niebieski jako jeden z ulubionych. Wielu artystów z niebieskiego zrobiło też swój znak rozpoznawczy — Yves Klein stworzył swój autorski odcień International Klein Blue, który stał się wręcz kultowy. „Niebieski” okres malarstwa znajdziemy również w twórczości najwybitniejszych artystów współczesnych jak Henri Matisse czy Pablo Picasso. Dla pierwszego był on sposobem na wyrażanie emocji, dla drugiego odzwierciedleniem smutku i melancholii.
Na przygotowanej przez DESA Unicum wystawie „Classic Blue” prezentowane są dzieła twórców, dla których niebieski był kolorem wyjątkowym, ale też takich, którzy użyli go tylko w kilku pracach, przez co są one wyjątkowe. Wśród prac prezentowanych na wystawie pojawi się między innymi „Obraz DCCLXXIII” Stefana Gierowskiego, jednej z najważniejszych postaci we współczesnej historii polskiej sztuki. Jego działania skupiały się na badaniu fenomenu obrazu, skupiając się głównie na jego treści formalnej, w szczególności kolorze i świetle. W pokazywanej na wystawie pracy artysta skupia się na czterech odcieniach niebieskiego, a jego obraz, im bardziej mu się przyglądamy, zdaje się hipnotyzować widza.
Stefan Gierowski „Obraz DCCLXXIII”
© DESA Unicum
Inaczej na odcień niebieski spojrzał Zygmunt Józef Menkes. Jego dzieło „Młodość (Chłopiec z gołębiami)” nasycone jest tym, co stanowi o jakości i rozpoznawalności sztuki wybitnego malarza — kolorem. Kolor w twórczości artysty odgrywa główną rolę, a sam Menkes uznawany jest za jednego z najznakomitszych kolorystów naszych czasów. Wśród obrazów na wystawie „Classic Blue” pojawią się także dzieła między innymi Wojciecha Fangora, Leona Tarasewicza, Juliana Stańczaka, Victora Vasarely’ego i Henryka Stażewskiego.
Wojciech Fangor „Blue 3”, 1961
© DESA Unicum
Na wystawie prezentowane są także prace rzeźbiarskie, między innymi „Marks nie ma Boga” Krzysztofa Bednarskiego i Pawła Susida oraz plakaty, prace między innymi Tadeusza Gronowskiego, Henryka Tomaszewskiego czy Jana Lenicy. Pojawią się także dizajnerskie meble (między innymi fotel autorstwa Janiny Jędrachowicz i Konrada Racinowskiego, czy klasyczne stoliki ze Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, w nowej odsłonie z niebieskimi blatami), oświetlenie oraz szkło i ceramika, między innymi wazony „Cyntia” Zbigniewa Horbowego, wazony Stefanii i Zygmunta Flinów, czy dekoracyjne patery Zdzisława Szyszki.
Zbigniew Horbowy, wazon z zestawu Cyntia lata 70. XX w., Huta Szkła „Sudety” w Szczytnej Śląskiej
© DESA Unicum
Wystawa zakończy się aukcją. 28 maja o godzinie 20:30 będzie można licytować wszystkie obiekty zarówno online, za pośrednictwem strony internetowej czy przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych domu aukcyjnego DESA Unicum. Do tego czasu można oglądać wystawę zarówno w siedzibie DESA Unicum, jak i online w wersji 3D.