22 kwietnia br., w 50. rocznicę obchodów Światowego Dnia Ziemi Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało piątą edycję raportu dotyczącego certyfikacji zielonych budynków. Organizacja ta prowadzi bazę certyfikowanych obiektów w obecnych w Polsce międzynarodowych systemach certyfikacji: BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL. Raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju.
Tegoroczny Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach podsumowuje okres pomiędzy marcem 2019 a marcem bieżącego roku. Niezmiennie, od początku prowadzenia przez PLGBC statystyk certyfikowanych obiektów, Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo‑Wschodniej. Z porównania liczby certyfikowanych budynków w systemach BREEAM, DGNB, HQE, LEED i WELL na obszarze czternastu krajów w tej części Europy, wynika, że w Polsce znajduje się 51% certyfikowanych obiektów regionu.
Najbardziej obrazowym parametrem, który pokazuje rozwój zrównoważonego budownictwa, jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która przekroczyła już 17 mln m². W ciągu roku zanotowano przyrost o ponad 3 mln m² certyfikowanej powierzchni; dla porównania w roku 2019 był to wzrost o 2 mln m².
W zestawieniu przewodzi, podobnie jak w poprzednich latach, certyfikacja BREEAM, z niemal 77‑procentowym udziałem (3‑procentowy wzrost w skali roku). W LEED certyfikowanych jest 20% budynków, w DGNB 1,7%, w WELL 1%, a w HQE 0,6%. Liczba certyfikowanych obiektów w Polsce wynosi 845 budynków. Warto też podkreślić roczny 30‑procentowy wzrost liczby budynków (197 certyfikowanych obiektów), które dołączyły do zestawienia.
Niezmiennym branżowym liderem jest sektor nieruchomości biurowych, z niemal 62‑procentowym udziałem (spadek o 3% w stosunku do zeszłego roku). Najwyraźniejszą obserwacją tego okresu jest bardzo duży wzrost w liczbie certyfikowanych obiektów magazynowych. Branża logistyczno‑przemysłowa coraz częściej decyduje się na certyfikację nowych inwestycji i wzmocniła swój udział do prawie 17% (z 13,3% w roku ubiegłym). Tym samym udział powierzchni handlowych spadł o 1,5%. Sektor mieszkaniowy z kolei zwiększył swój udział do ponad 5%, hotele do prawie 2%, natomiast udział szkół pozostał praktycznie bez zmian.
Z końcem 2019 roku w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76% ogółu! Jest to skokowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzić się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem.
Branża handlowa notuje 38‑procentowy udział powierzchni certyfikowanej w stosunku do ogółu nowoczesnej powierzchni handlowej. To utrzymanie zeszłorocznego trendu.
W chwili obecnej, gdy — zgodnie z raportem — aż 87% (sic!) nowoczesnej powierzchni biurowej Warszawy stanowią budynki z certyfikatami, może okazać się, że rynek ponownie zweryfikuje tych, którzy nie zdążyli na czas wpasować się w ekologiczne standardy. W raporcie, na tle innych, mocno wyróżnia się liczba certyfikacji w sektorze budynków przemysłowo‑magazynowych, które zajmują też najważniejsze miejsce w portfolio certyfikacji prowadzonych przez moją firmę. Odnotowany wzrost to aż 64% więcej takich budynków w stosunku do całkiem niezłego roku poprzedniego, z 48‑procentowym wzrostem. Po raz pierwszy certyfikowane obiekty przemysłowo‑magazynowe staną więc pod względem liczebności na drugim miejscu, zaraz za obiektami biurowymi, nieznacznie dystansując w tym roku (równie mocne i ciągle na podium) obiekty handlowe. — podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio architects and consultants.
Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania tutaj.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej