Małgorzata Zielonka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprojektowała Centrum Kultury położone w wielkopolskiej wsi Drzonek. Centrum jest odpowiedzią na zauważoną przez autorkę potrzebę lokowania obiektów kultury poza obrębem dużych miast, harmonijnie łączących się z otaczającym krajobrazem. Przestrzeń ma stać się magnesem przyciągającym mieszkańców i mieszkanki pobliskich miejscowości oraz osoby podróżujące po regionie, promując jego kulturę.
aksonometria
© Małgorzata Zielonka
kontekst
Architektura obiektu, tworząca nastrój spokoju i skupienia, bazuje na zasadach kompozycji urbanistycznej, zachowując równowagę z otoczeniem. Projekt Centrum Kultury ma na celu wydobycie i artykulację ukrytego kontekstu obszaru. Dla autorki ważne było stworzenie przestrzeni w harmonii z naturą. Budynek, złożony z wewnętrznych mikro krajobrazów, połączonych w jedną formę zatopioną w krajobrazie zewnętrznym, przełamuje granice oddzielające go od otoczenia. Kubiki, z których składa się budynek, nawiązują do bloków skalnych w kamieniołomie, tworząc dialog między horyzontalnością a wertykalnością, lekkością szkła a ciężarem kamienia i betonu.
elewacje
© Małgorzata Zielonka
spirit of place
Pojęcie spirit of place, znane od czasów rzymskich jako genius loci, jest kluczowe w refleksjach na temat urbanistyki i architektury. Christian Norberg-Schulz, rzecznik symbiotycznej relacji między człowiekiem a przestrzenią naturalną, uważa genius loci za moralny kompas współczesnego budownictwa. W myśl tych rozważań proces projektowy Centrum obejmował interakcję między metodycznymi ruchami projektowymi a pozostawieniem niedotkniętych obszarów natury. Natura dyktuje punkt widzenia odbiorców i odbiorczyń w obiekcie, co podkreśla autentyczność doświadczeń w przestrzeni.
przekrój
© Małgorzata Zielonka
przekrój
© Małgorzata Zielonka
wpływ i znaczenie zmysłów
Architektura powinna umożliwiać użytkownikom i użytkowniczkom wyciszenie się oraz otwarcie na świat poprzez angażowanie wszystkich zmysłów. Juhani Pallasmaa w książce „Oczy skóry” zwraca uwagę na znaczenie dotyku jako matki wszystkich zmysłów, przypominając, że poprzez skórę możemy rozpoznawać kolory. W projekcie Centrum wprowadzenie natury do wnętrza budynku pozwala odbiorcy i odbiorczyni nie tylko ją widzieć, ale także czuć i dotykać.
wizualizacja wnętrz
© Małgorzata Zielonka
forma i funkcja
Proces projektowy Centrum Kultury bazował na idei integracji estetycznych i funkcjonalnych wyborów. Chodziło o stworzenie przestrzeni w harmonii z otoczeniem, pozwalającej na wsłuchanie się w jego ciszę. Geometryczne formy i ich korelacje tworzą przestrzeń pełną niuansów, podkreślając elementy topografii i eksponując złożoności różnych form. Funkcjonalnie, miejsce jest elastyczne i może być dopasowane do różnych grup społecznych.
wizualizacja wnętrz
© Małgorzata Zielonka
budynek jako rzeźba
Projektując wnętrza Centrum Kultury, skupiono się na naturalnym świetle oraz jego filtrowaniu. Budynek, uformowany jako lity blok betonowy, ma wycięcia w postaci okien, świetlików oraz dziedzińców wewnętrznych, kreujące nowe poczucie przestrzeni. Architektura zachęca do eksploracji, umożliwiając swobodny spacer po obiekcie, podczas którego doświadcza się zmian w materiałach, świetle i wysokości przestrzeni.