W tym roku, choć w innej formie niż planowana, świętowana jest 75. rocznica odbudowy stolicy (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj). 75 lat świętuje także powojenny Wrocław, a wirtualne obchody trwać będą cały miesiąc.
Po kapitulacji Festung Breslau 6 maja 1945 roku i zniszczenia w wyniku oblężenia około 75 procent miejskiej zabudowy powojenny Wrocław przez wiele lat powstawał z ruin. Dziś świętuje swoje 75‑lecie. Choć jak pisał Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, te dni planowane były inaczej, miała być wystawa w Rynku, spotkania, radość i refleksja, przeniesienie wydarzeń do wirtualnej przestrzeni daje jednak możliwość dzielenia się z innymi radością i wspomnieniami. W programie wrocławskich obchodów zaplanowane są między innymi wykłady historyczne, codzienne spacery po ciekawych zakątkach miasta (oczywiście online) oraz wirtualna Noc Muzeów.
© archiwum organizatorów
wykłady historyczne
Od 1 do 22 maja, od poniedziałku do piątku, odbywać się będą zorganizowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wykłady online. W planie są między innymi wykłady Kamila Boreckiego, który 12 maja opowie o Wystawie Ziem Odzyskanych oraz Marcina Musiała poświęcony powojennej architekturze miasta (14 maja).
Szczegółowy program i więcej informacji znajdziecie tutaj.
zwiedzaj Wrocław!
Wirtualne spacery z miejskimi przewodnikami — inicjatywa miejskiego Biura Promocji i Turystyki — odbywają się w od poniedziałku do piątku o godzinie 17.00, a w soboty i niedziele o godzinie 11.00.
Więcej informacji o spacerach online znajdziecie tutaj.
wrocławskie krasnale
Do 13 maja można wziąć udział w internetowej grze miejskiej, której głównymi bohaterami są wrocławskie krasnoludki! Codziennie publikowany jest nowy odcinek, w którym nie tylko można odwiedzić jeden z zakątków Wrocławia, poznać ciekawostki związane z miastem i rozwiązać konkursowe zadanie. Więcej o grze przeczytacie tutaj.
wirtualna Noc Muzeów
Od 15 do 17 maja od 20:00 do północy, o każdej pełnej godzinie, na pół godziny będzie można wirtualnie odwiedzić jeden z piętnastu wybranych obiektów. Po Muzeum Narodowym oprowadzać będzie dyrektor Piotr Oszczanowski, po Pawilonie Czterech Kopuł Agata Iżykowska‑Uszczyk, a tajemnice Pałacu Królewskiego zdradzi dyrektor Muzeum Miejskiego Maciej Łagiewski.
Więcej informacji o tegorocznej Nocy Muzeów znajdziecie tutaj.
W programie także „Filmowy Wrocław – 75/110”, wspólny projekt DCF i Urzędu Miasta, mający na celu spopularyzowanie filmowej historii miasta oraz twórczości artystów związanych ze stolicą Dolnego Śląska, a także wiele innych atrakcji.
Więcej informacji o obchodach 75‑lecia powojennego Wrocławia znajdziecie tutaj.