To była wyjątkowa edycja konkursu Tubądzin Design Awards — w trakcie jej trwania wybuchła pandemia. Uczestnicy i uczestniczki musieli zmierzyć się z nowymi wyzwaniami projektowymi, wynikającymi z wyjątkowej sytuacji. Wśród laureatów II etapu znaleźli się projektanci i projektantki z Mołdawii, Ukrainy i Polski.
Tegoroczna edycja Tubądzin Design Awards odbywa się pod hasłami przewodnimi #freedom, #future oraz #nature. Wolność jest w tym wypadku rozumiana jako wolność projektowania, którą dają współczesny design, technologia, wiedza oraz wyobraźnia zmieniająca rzeczywistość na jeszcze piękniejszą. Jednak dzisiaj projektanci muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, które postawiła przed nimi pandemia koronawirusa. Stąd drugie hasło, które mówi o konieczności myślenia o przyszłości w kontekście „elastyczności” architektury, podążającej za szybko zmieniającymi się funkcjami przestrzeni publicznych i prywatnych. W tym wszystkim nie można zapomnieć o naturze. Okres lock-downu uświadomił nam wszystkim, jak bardzo jej potrzebujemy i jak wiele wnosi ona do codziennego życia.
I miejsce w kategorii Unlimited Architecture – projekt Marty i Łukasza Gąsków
© Studio Gąska
nagroda i jury
W jury konkursu zasiadają eksperci i ekspertki w dziedzinie designu: Boris Kudlička, (Słowacja, przewodniczący jury), światowej sławy scenograf, projektant wnętrz
i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska (Polska), redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration, scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych; Martin Duplanitier architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezydent francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”; Oksana Shumelda (Ukraina), architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda” oraz Tomasz Smus (Polska), architekt marki Grupy Tubądzin. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Young Power dla studentów kierunków wyższych związanych z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem, Everyday Design dedykowana projektantom pracującym w salonach sprzedaży, Unlimited Architecture — dla architektów i projektantów, których prace dotyczą szeroko pojętej architektury zewnętrznej. Przyznawane są też nagrody specjalne od partnerów konkursu: firm TERMA oraz GROHE.
Projekt Macieja Konopackiego
© Maciej Konopacki
laureaci i laureatki
Nagrodzeni Polacy znaleźli się w dwóch kategoriach. Pierwszą nagrodę w kategorii Unlimited Architecture otrzymali Marta i Łukasz Gąska ze Studio Gąska za projekt pt. #azyl — wertykalny budynek, otoczony dziką przyrodą, w którym można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta. Pisaliśmy o nim tutaj.
II miejsce przypadło w udziale Adamowi Żarczyńskiemu z FDA Architekci (współautorzy: Aleksandra Ankiewicz, Maria Dobrowolska), a trzecią nagrodę otrzymała Kateryna Kuznetsova, reprezentująca biuro Decorkuznetsov (współautorzy: Anastasiia Sholopova, Valerii Kuznetsov) z Ukrainy.
W kategorii Young Power drugie miejsce zajęli Mateusz Persanowski, reprezentujący Politechnikę Łódzką, a trzecie Magda Małyga, studiująca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W tej kategorii pierwszą nagrodę otrzymała Maria Sestacova z Republiki Mołdawi za projekt wnętrza restauracji. W kategorii Everyday Design nagrodzono przedstawicielki Ukrainy. Pierwsza nagroda została przyznana Romanie Grushchynskiej (razem z Olhom Zamiruk i Lubovem Vozniakiem). Pozostałe dwa miejsca na podium przypadły projektom Eleny Maksimchuk.
Nagrody specjalne otrzymali Maciejowi Konopackiemu z Polski od firmy GROHE oraz Vadim Rusetski z Ukrainy od firmy TERMA.
I miejsce w kategorii Young Power – projekt Marii Sestacowej
© Maria Sestacowa
marka związana z designem
Grupa Tubądzin to jeden z najbardziej ozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. W ich ofercie znajduje się pełen wachlarz produktów, w tym ceramiczne płyty wielkoformatowe, sięgające rozmiarem aż 120×240 cm. Projekty dla Tubądzina Jej produkty, projektowane są we współpracy z twórcami designu i kultury. W gronie projektantów znaleźli się m.in. min. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak. Tubądzin organizuje także prestiżowe konkursy dla młodych projektantów i architektów — Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Za udostępnienie ilustracji dziekujemy firmie Tubądzin.