Studenci i studentki Instytutu Technicznego, kierunku Architektura Państwowej Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu od semestru zimowego 2022/2023 zajmowali się projektowaniem obiektów użyteczności publicznej oraz małych obiektów handlowych, które mogłyby powstać w ramach odbudowy zniszczonych miast Ukrainy — Makarowa i Lwowa. Zadanie realizowane jest w ramach współpracy z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Budownictwa i Architektury.
studenci i studentki projektowali ośrodki handlowe i użyteczności publicznej
© archiwum IT
Makarów położone jest pomiędzy Buczą a Irpieniem, dwoma znanymi z medialnych zatrważających relacji o dokonanych w nich przez żołnierzy agresora zniszczeniach i ludobójstwie. Miasto to zostało bardzo zniszczone podczas wielokrotnych ostrzałów z czołgów i artylerii. W porozumieniu z partnerami z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury w Makarowie wskazaliśmy lokalizacje, w których studenci i studentki PPUZ mogli umiejscowić swoje projekty. Otrzymany Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Makarowa stanowił w chwili rozpoczęcia prac jedynie archiwalny obraz, który pozwalał na zrozumienie sposobu, w jakim lokalna społeczność tego miasteczka upatrywała przyszłe możliwości rozwoju — niestety brutalnie przekreślone przez wojnę. Niemniej, nawet w trakcie jej trwania nie należy rezygnować z możliwości odbudowy zniszczeń, przy okazji starając się podnieść jakość układu urbanistycznego i architektury nowo projektowanych obiektów — mówi dr hab. inż. arch. Bogusław Podhalański, prof. Uczelni.
na planszach zaprezentowano projekty m.in. przedszkoli i centrum zdrowia
© archiwum IT
projekty dla Makarowa
W zimowym semestrze studiujący na III roku architektury PPUZ, pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Bogusława Podhalańskiego, prof. Uczleni zaprojektowali 16 koncepcji — szkoły, przedszkola i centrum obywatelskiego z publicznymi magazynami dla Makarowa, które następnie zostały ocenione przez komisję złożoną z przedstawicieli Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury (KNUBA) i Izby Architektów Ukrainy. Spośród nich zostały wytypowane najlepsze, które wyeksponowano w lutym br. na wystawie w Katowicach.
Studenci zaprojektowali też budynki mieszkalne
© archiwum IT
Ważne jest, aby uczniowie uczyli się i zdobywali doświadczenie na rzeczywistych przykładach. To smutne, że wojna jest takim przykładem, ponieważ co może być bardziej odległe niż zniszczenia wojenne i praca architekta? Studenci uświadomili sobie, jak ważne jest życie, zdrowie i bezpieczeństwo dla kontynuacji procesu cywilizacyjnego i zachowania życia na naszej planecie. Ważne są tu słowa klucze, które niosą ze sobą pełnię znaczenia: bezpieczeństwo, integracja społeczności (miejskie, wiejskie, lokalne), dostępność, partycypacja — aktywny udział w tworzeniu środowiska życia, zapewnienie miejsc pracy, możliwości edukacji, wypoczynku i rozwoju — prof. inż. arch. Yuriy Kryvoruchko z Instytutu Architektury i Designu Narodowego Uniwersytetu Politechniki Lwowskiej i Zaporoskiej, koordynator projektu ze strony ukraińskiej.
wystawa „Studenci PPUZ Ukrainie”
W wiosennym semestrze studenci i studentki pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Bogusława Podhalańskiego prof. Uczelni, dr inż. arch. Małgorzaty Mełges i dr hab. inż. arch. Huberta Mełgesa, prof. Uczelni kontynuowali zadanie projektowe, którego efektem była wystawa, otwarta 30 czerwca br. w holu Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego „Tatry”. Wybrane, 34 projekty zostały zaprezentowane w postaci plansz, na których możemy zobaczyć między innymi propozycje: ośrodka dla osób uchodźczych, centrum pomocy psychologicznej, budynki mieszkalne, osiedle integracyjne, budynki gospodarcze, czy handlowe.
Wystawę „Studenci PPUZ Ukrainie” można oglądać do połowy lipca br.
© archiwum IT
Uroczystemu otwarciu towarzyszyli prof. dr hab. inż. arch. Oleksandr Kashchenko, Dziekan Wydziału Architektury i prof. dr hab. inż. arch. Valery Tovbych, kierownik Katedry Informacyjnych Technologii w Architekturze z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury. Otwarcia dokonała dr Bianka Godlewska-Dzioboń p.o. Rektora PPUZ. Zaproszeni goście podziękowali studentom i studentkom za wykonane projekty obiektów użyteczności publicznej dla Makarowa i Lwowa, a następnie wręczyli certyfikaty udziału w jesiennych wystawach w Katowicach oraz w Kijowie.
otwarcie wystawy „Studenci PPUZ Ukrainie”
© archiwum IT
Planowane są kolejne dalsze ekspozycje wystawy w wybranych Wydziałach Architektury uczelni krajowych i jej uzupełnienie wykonanymi na tych wydziałach kolejnymi pracami, jak również, podobnie jak w zeszłym roku ekspozycje w Kijowie i we Lwowie, oraz finalnie przekazanie całości władzom Makarowa i Lwowa. W rezultacie dotychczasowych doświadczeń dydaktycznych podjęto rozmowy o dalszej, stałej współpracy pomiędzy zainteresowanymi uczelniami — podsumowuje dr hab. inż. arch. Bogusław Podhalański, prof. Uczelni.