Saint-Gobain Glass prezentuje nowy albumu „W świetle szkła”.
Co łączy budynek Forum Gdańsk, Varso 1 i Varso 2 w Warszawie, Nowy Rynek w Poznaniu oraz Kopiec Kościuszki w Krakowie? Innowacyjne rozwiązania szklane, które troszczą się o ludzi i środowisko naturalne! Saint-Gobain Glass zaprasza w wyjątkową podróż po najbardziej prestiżowych realizacjach w Polsce i za granicą powstałych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i well-beingu. Wszystko to za sprawą albumu „W świetle szkła”, który ukazał się na początku lutego.
Architektura w harmonii z naturą
Rok 2022 okrzyknięty został rokiem szkła, jednak fascynacja jego unikalnymi cechami i możliwościami konstrukcyjnymi trwa od dawna i z każdym dniem nabiera mocy. Dzięki zaawansowanym systemom produkcji szklane tafle mogą obecnie pochwalić się doskonałymi właściwościami użytkowymi i walorami wizualnymi, spełniając tym samym nawet najbardziej restrykcyjne normy. To w nich upatruje się sprzymierzeńca w walce z postępującymi zmianami klimatu, a przyszłość architektury w świetle szkła jawi się obiecująco.
Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, od marca 2019 do marca 2020 aż 51% certyfikowanych obiektów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych było na terenie Polski. Wiele z nagrodzonych inwestycji posiada innowacyjne rozwiązania szklane Saint-Gobain Glass, europejskiego lidera na rynku szkła. W tym roku firma postanowiła zebrać swoje najważniejsze realizacje w formie albumu pt. „W świetle szkła”.
Album „W świetle szkła”.
© Saint-Gobain
Fascynacja szklaną bryłą
Album „W świetle szkła” wydany przez Saint-Gobain Glass to almanach, w którym znalazły się najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe obiekty architektoniczne zrealizowane w Polsce i za granicą. Kryjące się za nimi historie opowiadane są na 240 kartach przez wybitnych architektów, wykonawców, przedstawicieli firm partnerskich oraz samych pracowników. Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 60 osób, które łączy pasja do tworzenia zrównoważonej przestrzeni — w świetle szkła.
—Stworzenie albumu „W świetle szkła” było dla nas niemałym przedsięwzięciem i wymagało ogromnego zaangażowania — podsumowuje Benedykt Korduła. — To pierwsze tego typu opracowanie naszego autorstwa na tak dużą skalę. Z dumą oddajemy w Państwa ręce zbiór najważniejszych realizacji powstałych w ostatnich latach i będących owocem pracy wielu wspaniałych specjalistów, którzy na łamach tej publikacji zechcieli podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i emocjami towarzyszącymi im przy tworzeniu poszczególnych projektów, dokonywaniu obliczeń czy produkcji oraz montażu szklanych elementów.
Zaproszenie do współtworzenia albumu przyjęli również niezależni eksperci, którzy podzielili się swoją wiedzą na temat trendów we współczesnej architekturze i wyzwaniach, z jakimi przyszło się dziś mierzyć projektantom: znani w branży Agnieszka Kalinowska-Sołtys — architekt, Wiceprezes SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu, Partner i Członek Zarządu Pracowni APA Wojciechowski oraz Kacper Kępiński — architekt, kurator wystaw, publicysta, kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Varso 1 i Varso 2 w Warszawie. Zastosowane szkło: COOL-LITE® SKN 176 II. Projekt: HRA Architekci.
© Saint-Gobain
Biurowce, lotniska, hotele, obiekty kultury, budynki mieszkalne czy przestrzenie typu mixed-use — wszystkie wspomniane w albumie realizacje spaja nowoczesne szkło marki Saint-Gobain Glass oraz wspólny cel: nieustanne odpowiadanie na bieżące wymagania użytkowników i działanie na rzecz środowiska naturalnego oraz bioróżnorodności.
Album „W świetle szkła” dostępny jest do pobrania na stronie: Saint-Gobain Glass
Więcej informacji na stronie firmy Saint-Gobain Glass w portalu AiB.