reklama
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Dach płaski vs spadzisty – jakie pokrycie wybrać?

24 października '24

Wielu inwestorów przed remontem lub budową domu i wzniesieniem dachu zastanawia się jaką decyzję podjąć odnośnie jego konstrukcji. Nie są pewni, czy w przypadku ich budynku lepiej sprawdzi się dach płaski, czy też spadzisty. Porównujemy oba te rozwiązania, przybliżając zarówno ich wady, jak i zalety oraz podpowiadamy jakie pokrycie dachowe wybrać.

płaskie vs spadziste

© Florian

dach płaski czy spadzisty – który bardziej wpisuje się w obecne trendy?

Szczególnie popularne w Polsce w latach 80. i 90.  dachy płaskie na wiele lat straciły na popularności kosztem innego rozwiązania – dachów spadzistych. Dachy płaskie najczęściej stosowane były w domach typu kostka. To rozwiązanie architektoniczne, mimo bycia przez wiele lat w cieniu dachów spadzistych – całkiem niedawno powróciło do łask, stając się jednym z najchętniej wybieranych przez inwestorów w nowoczesnym budownictwie.

dach płaski i spadzisty – charakterystyka

Dachy płaskie – mimo swojej nazwy – nie są całkowicie pozbawione spadku. Konstrukcje takie najczęściej mają niewielki kąt nachylenia - zazwyczaj nie przekracza 12°. Nie może być on jednak mniejszy niż 2°, aby umożliwiał odpływ wody opadowej. Za dach spadzisty (zwany również skośnym) uznaje się dachy o kącie nachylenia powyżej 20°. Dachy skośne charakteryzuje różnorodność form – mogą być one zarówno dwuspadowe, jak i wielospadowe – posiadające kilka spadów.

dach płaski – wady i zalety

Dach płaski jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Jedną z nich jest bez wątpienia estetyka – dachy płaskie są nowoczesne, łatwo dostosować je do stylu architektonicznego budynku. Stropodachy, zwane także dachami płaskimi, dają również możliwość zagospodarowania przestrzeni na dachu, np. poprzez zorganizowanie przestrzeni zielonej lub tarasu, a także zapewniają większą przestrzeń w budynku – pod dachem płaskim znajduje się całe piętro, a nie tylko poddasze, które może być zaaranżowane na  użytkowe. Ale to nie wszystko – dachy płaskie są całkowicie odporne na działania nawet najsilniejszego wiatru, a dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej pozwalają zminimalizować utraty ciepła. Wadą stropodachu jednak bez wątpienia jest to, że jego konstrukcja zimą umożliwia osadzanie się na nim śniegu. Zatem aby uniknąć przeciążenia konstrukcji budynku, należy pamiętać, że dach płaski musi być regularnie odśnieżany.

dach spadzisty – wady i zalety

Dachy spadziste, w porównaniu do dachów płaskich gorzej radzą sobie z podmuchami wiatru. Ich konstrukcja ułatwia jednak samoistne osuwanie się śniegu z dachu, co zwiększa bezpieczeństwo budynku. Co więcej, dachy skośne, które stanowią integralną część budynku, mogą również uchodzić za jego ozdobę i nadawać mu efektywności. Dach spadzisty jest również nieco bardziej skomplikowany do wzniesienia niż dach płaski – wpływa to finalny koszt wykonania takiego rodzaju pokrycia.

jakie pokrycie wybrać?

Zarówno w przypadku dachu skośnego, jak i płaskiego doskonale sprawdzi się blachodachówka. To lekkie, nowoczesne pokrycie, dostępne w zróżnicowanych formach i kształtach. Blachodachówki dostępne są nie tylko w modułach, ale również cięte na wymiar, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnej inwestycji.

blacha trapezowa idealna na dach

Do pokrycia dachu płaskiego, bądź spadzistego o nieskomplikowanej konstrukcji doskonale sprawdzi się blacha trapezowa. Kojarzona głównie z budownictwem przemysłowym, świetnie sprawdza się na dachach nowoczesnych budynków o prostej konstrukcji.

wybieraj produkty od najlepszych

Florian Centrum, obecny na rynku od ponad 25 lat producent i dystrybutor pokryć dachowych ma w swojej ofercie najwyższej jakości stalowe pokrycia i akcesoria dachowe. Ze względu na stal, z których zostały wykonane oraz powłoki ochronne wykorzystywane do powlekania, produkty Florian Centrum mogą być objęte nawet 50 letnią gwarancją.

 

Głos został już oddany

okno zamknie się za 5

ZAMIESZKANIE – konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania
PORTA BY ME – konkurs
System kontroli dostępu RACS 5
INSPIRACJE