Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Saint-Gobain rozwija skrzydła w Varso – nowa siedziba w sercu Warszawy

17 października '24

Grupa Saint-Gobain przeniosła swoją warszawską centralę do nowoczesnego biura w Varso Tower, tworząc przestrzeń, gdzie technologie i zrównoważony rozwój idą w parze z dbałością o wellbeing pracowników. Nowe biuro na 28. piętrze najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej stawia na komfort, efektywność i zdrowe środowisko pracy.

© Saint-Gobain

Grupa Saint-Gobain oficjalnie przeniosła swoją polsko-ukraińską centralę do nowego biura, które znajduje się w prestiżowym wieżowcu Varso Tower przy ulicy Chmielnej w Warszawie. Obiekt oferuje imponujące 70 tys. m² powierzchni biurowej, zaprojektowanej z myślą o planecie i wygodzie użytkowników. Światowy lider w zrównoważonym budownictwie zajmuje aż 1 400 m² tej przestrzeni. Dzięki lokalizacji biurowca usytuowanego w sercu stolicy kraju pracownicy Saint-Gobain mają doskonały dostęp do komunikacji miejskiej i wszelkich udogodnień, które oferuje to tętniące życiem otoczenie.

© Saint-Gobain

Realizacja projektu nowej siedziby Grupy była możliwa dzięki ścisłej współpracy z HB Reavis, właścicielem i zarządcą obiektu. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana przez pracownię Trzop Architekci, a jej realizację powierzono generalnemu wykonawcy Decorator – Malewicz i Wspólnicy S.K.A.

Patrząc z optymizmem w przyszłość, zdecydowaliśmy się na Varso Tower, ponieważ ten budynek idealnie odzwierciedla naszą ambicję tworzenia zrównoważonego świata i sprzyjającego środowiska pracy. Przestrzeń, którą zaprojektowali dla nas specjaliści z pracowni architektonicznej Trzop Architekci, w pełni odpowiada na potrzeby naszych pracowników, a jednocześnie jest żywym przykładem innowacyjnych rozwiązań marek należących do Grupy Saint-Gobain. Dzięki nim biuro na 28. piętrze nie tylko zapewnia komfort i bezpieczeństwo, ale także stanowi nasz unikatowy showroom, w którym goście mogą zobaczyć, jak nasze technologie przyczyniają się do poprawy jakości życia i pracy na całym świecie – wyjaśnia Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.

© Saint-Gobain

Każdego dnia chcemy, aby nasz zespół w Polsce i Ukrainie mierzył wyżej, chcemy się doskonalić dla naszych klientów i odbiorców końcowych. Nowa siedziba to nie tylko nowoczesna technologicznie i przyjazna dla użytkowników przestrzeń – to również symbol pełnej optymizmu perspektywy dla Grupy Saint-Gobain – dodaje Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie – szef projektu związanego z projektowaniem i realizacją nowej siedziby Saint-Gobain.

© Saint-Gobain

akustyczny majstersztyt

W erze pracy hybrydowej współczesne biuro powinno być przestrzenią sprzyjającą współpracy, spotkaniom i socjalizacji. By to osiągnąć, ważne są odpowiednie warunki akustyczne, które w tej realizacji były jednym z priorytetów projektowych. W nowej siedzibie Saint-Gobain zastosowano panele sufitowe i ścienne Ecophon Solo Baffle Wave oraz Ecophon Akusto One/Texona, które skutecznie redukują poziom hałasu w pomieszczeniach, minimalizując tzw. echo trzepoczące, co zapewnia spokojne i sprzyjające koncentracji środowisko pracy.

© Saint-Gobain

W celu utworzenia przestrzeni wolnej od hałasu, równoznacznej z poprawą izolacji akustycznej, posłużono się też systemami ścian działowych marki Rigips z wykorzystaniem produktów z linii RIGIPS ULTRASIL i ULTRASIL AKU. W redukcji pogłosu pomagają dodatkowo perforowane płyty Rigitone 8/18Q zainstalowane na sufitach podwieszanych.

Szczególną uwagę poświęcono spełnieniu wymagań norm dotyczących akustyki przestrzeni biurowych i open space, aby uzyskać optymalne warunki akustyczne. W recepcji, coffee pointach i salach konferencyjnych umieszczono tkaniny napinane Ecophon Clipso, oferujące niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne – mogą być podświetlane lub ozdobione nadrukami, co również podnosi estetykę wnętrz. W strefie zarządu zastosowano tynk akustyczny Ecophon Fade, który jest praktycznie niewidoczny, a jednocześnie zapewnia najwyższą klasę pochłaniania dźwięku.

© Saint-Gobain

Ważną rolę odegrały tu także rozwiązania marki Isover, odpowiadające zarówno za izolację akustyczną, jak i termiczną. Aku-płyta Isover zapewnia doskonałą ochronę przed hałasem, a mata Ventilam Alu zastosowana w kanałach wentylacyjnych poprawia zarówno izolację termiczną, jak i kontrolę nad wilgocią. Te produkty sprawiają, że przestrzeń biurowa jest nie tylko cicha, ale też energooszczędna.

Dzięki rozmieszczeniu paneli podsufitowych i ściennych oraz rozwiązaniom od Isover i Rigips nadmierny hałas z głośniejszych stref został skutecznie wytłumiony. Wszystkie te rozwiązania stworzyły przestrzeń, która nie tylko prezentuje się atrakcyjnie wizualnie, ale również spełnia najwyższe standardy akustyczne – czas pogłosu został znacznie zredukowany, a zasięg dźwięków mowy ograniczony. Dzięki temu biuro Saint-Gobain stało się majstersztykiem akustycznym, zapewniającym przyjazną, wygodną przestrzeń do efektywnej pracy i spotkań, doskonale odpowiadającą na potrzeby współczesnego pracownika.

Biorąc pod uwagę różnorodność pomieszczeń: sale konferencyjne, sala fitness, biblioteka, otwarta przestrzeń biurowa, zdecydowaliśmy się zastosować całą szeroką gamę rozwiązań akustycznych z pakietu Saint-Gobain, tak aby osiągnąć najlepszy możliwy efekt komfortu akustycznego. Ściany gipsowo-kartonowe Rigips, ściany szklane Glassolutions, sufity Ecophon to tylko przykłady rozwiązań, które zostały użyte do aranżacji biura Saint-Gobain. Ważne były detale: połączenia ścian, przekładki akustyczne Isover pod podniesioną podłogą. Każdy element był dla nas ważny, jak na przykład wyspy akustyczne nad stanowiskami pracy. Co niezwykle istotne, świetną akustykę udało się połączyć z doskonałą estetyką, czego przykładem może być artystyczna grafika w sali konferencyjnej wydrukowana na akustycznym materiale Ecophon Clipso – mówi arch. Katarzyna Chmurzyńska-Mazur z pracowni TRZOP Architekci.

© Saint-Gobain

Estetyczne wykończenia wnętrz, które wnoszą elegancję i nowoczesność, to zasługa produktów marek Glassolutions i Saint-Gobain Glass. W biurze zastosowano m.in. szkło hartowane SECURIT DIAMANT® w dekoracyjnych panelach ściennych oraz lustra MIRALITE® PURE, które nie tylko podkreślają minimalistyczny design wnętrza, ale także zwiększają poczucie przestronności i elegancji. Oprócz walorów wizualnych produkty te charakteryzują się wysoką wytrzymałością i bezpieczeństwem.

Nie mniej istotnym elementem wykończenia są również posadzki i ściany pokryte mikrocementem Weber, który nadaje wnętrzom industrialny, surowy wygląd, idealny dla przestrzeni typu open space. Mikrocement charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz wilgoć, co czyni go doskonałym wyborem zarówno dla przestrzeni biurowych, jak i stref o dużym natężeniu ruchu.

Głównym założeniem przy tworzeniu nowego biura było zaprojektowanie jak najbardziej funkcjonalnej i najzdrowszej przestrzeni pracy dla użytkowników. Podczas całego procesu projektowego architektom przyświecała również idea zrównoważonego rozwoju i „zielonego” myślenia. Nie mieliśmy wątpliwości, że wszystkie te cele zrealizujemy, wykorzystując szerokie portfolio najbardziej popularnych produktów marek należących do Grupy Saint-Gobain – mówi arch. Bartosz Trzop, prezes zarządu pracowni TRZOP Architekci. – Biuro miało mieć również bardzo elastyczny charakter przystosowany do hybrydowego modelu pracy zespołów Saint-Gobain z różnych stron Polski, którzy odwiedzając je parę razy w miesiącu, również muszą widzieć w nim komfortowe miejsce do pracy i spotkań. Mając na uwadze historię Grupy, której początki sięgają Francji króla Ludwika XIV oraz jej długoletnią obecność w naszym kraju, w nowej przestrzeni nie zabrakło odniesień do francuskich korzeni, jak i elementów polskiej tradycji i designu.

© Saint-Gobain

synergia rozwiązań

28. piętro Varso Tower to nie tylko miejsce pracy – to przestrzeń, która ma inspirować i edukować. W nowej siedzibie cel nadrzędny Grupy, „Making the World a Better Home” uwypuklony nad recepcją, wita wszystkich odwiedzających, symbolizując zaangażowanie firmy w tworzenie nowoczesnego, bardziej zrównoważonego świata. Sposób, w jaki Grupa go realizuje, jest namacalnie widoczny w sali konferencyjnej obok, gdzie zaprezentowano „Galaktykę rozwiązań Saint-Gobain”. Na ścianie znajduje się wizualizacja różnych rozwiązań firmy – od szyb samochodowych po systemy izolacyjne, czy nawet rozwiązania stosowane w kosmosie. Grafika ma za zadanie przypomnieć gościom i pracownikom, jak szeroki zakres działalności realizuje Grupa, a także jak jej produkty wpływają na codzienne życie, dbając o komfort, wydajność i estetykę przy minimalizacji wpływu na środowisko.

Przestrzeń biurowa jest bogata w elementy dekoracyjne wykonane z materiałów marek Saint-Gobain, które nie tylko podkreślają nowoczesny charakter wnętrz, ale również spełniają ważne funkcje użytkowe. Na przykład w korytarzach znajdują się powierzchnie ścian wykończone giętym szkłem Saint-Gobain Glass oraz giętymi płytami gipsowo-kartonowymi Rigips, tworzącymi płynne, falujące linie nawiązujące do procesów formowania szkła i gipsu. Zastosowano też szkło PRIVA-LITE®, które poprzez możliwość zmiany przezierności tafli zapewnia komfort prywatności na życzenie – szczególnie w przestrzeniach konferencyjnych. To rozwiązanie daje pełną kontrolę nad prywatnością, a jednocześnie umożliwia „otworzenie” pomieszczenia, gdy jest to pożądane.

© Saint-Gobain

W ścianach działowych zastosowano szkło STADIP® SILENCE, które w połączeniu z podwójnymi ściankami z ramką dystansową od Ecophon zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie przedostawania się dźwięków zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz, co zapewnia pełny komfort ciszy i prywatności w salach konferencyjnych oraz innych strefach pracy wymagających spokoju. Te nowatorskie rozwiązania doskonale wpływają na kształtowanie przestrzeni biurowej, tworząc harmonijną całość łączącą estetykę i funkcjonalność.

Historia Saint-Gobain to już prawie 360 lat działalności, a w Polsce jesteśmy już od ponad 30 lat. Zatem poprzez wystrój wnętrza: grafiki na ścianach i sufitach czy elementy dekoracyjne w przestrzeni (np. szkło ornamentowe ESTRIADO i WATERFALL), chcieliśmy pokazać naszą historię, innowacyjność i możliwości. Ale oczywiście nawiązaliśmy również do naszej produktowej obecności w wielu doskonałych obiektach architektury. Na przykład w naszej sali fitness możemy sobie wyobrazić, że ćwiczymy na błoniach Stadionu Narodowego, w którym zastosowano wiele rozwiązań naszych marek. A na głównej ścianie, tuż przy wejściu do recepcji, pokazujemy ikoniczne obiekty, w których wykorzystano nasze produkty: Wersal, katowicki NOSPR, warszawski POLIN czy wreszcie – marsjański łazik – opowiada Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce.

© Saint-Gobain

Te graficzne opowieści zarówno przypominają o wkładzie Grupy w najważniejsze projekty architektoniczne na świecie, jak i podkreślają związek między tradycją a przyszłością, odwołując się do wielowiekowej historii firmy oraz jej dążenia do realizacji celu nadrzędnego – uczynienia świata lepszym miejscem do życia.

Na koniec warto podkreślić, że nie wszystkie rozwiązania zastosowane w Varso Tower są widoczne na pierwszy rzut oka. Niektóre z nich odegrały kluczową rolę już na wczesnym etapie budowy, wpływając na konstrukcję całego budynku. Dzięki rozwiązaniom marki Chryso – domieszkom polimerowym nowej generacji: CHRYSO®Optima 294 i CHRYSO®Delta 409, było możliwe nie tylko przepompowanie mieszanek betonowych (w tym klasy C70/85) na odległość dochodzącą do 200 mb w pionie, ale również spełnienie wysokich wymagań, zarówno dla szczelności betonu dla części podziemnych, jak i dla betonu architektonicznego dla elementów konstrukcji szkieletu. Tym samym budynek jest nie tylko solidny, ale również posiada estetyczne wykończenie powierzchni betonowych, które pełnią funkcję dekoracyjno-strukturalną.

Dla długoterminowego zabezpieczenia obiektu, w tym fundamentów, zastosowano zaawansowane technologie hydroizolacyjne marki GCP, takie jak system Preprufe. Rozwiązanie to zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią i zabezpiecza podziemne części konstrukcji przed infiltracją wody, co jest niezwykle ważne w wielopiętrowych budynkach w centralnych częściach miast.

© Saint-Gobain

Kompleks Varso to przestrzeń biurowa, która sprzyja dobrostanowi pracowników oraz wspiera działalność firm zgodnie z zasadami ESG. Obecność prestiżowych najemców, takich jak Saint-Gobain w Varso Tower, potwierdza, że standardy środowiskowe oraz zasady zrównoważonego rozwoju mają kluczowe znaczenie na dzisiejszym rynku biurowym. W naszej działalności od lat cenimy materiały oferowane właśnie przez Saint-Gobain, w tym energooszczędne szkło fasadowe, które zastosowaliśmy na elewacjach Varso Place i kampusu biurowego Forest. Dzięki temu rozwiązaniu nasze wieżowce nie tylko zapewniają bezpieczeństwo pożarowe i skuteczną ochronę przed hałasem, ale również doskonałą akustykę biur, co jest niezwykle istotne dla komfortu pracy – komentuje Cezary Błaszczyk, dyrektor zarządzający w HB Reavis Investments Poland.

Nowa siedziba Grupy Saint-Gobain w Polsce to doskonały przykład, jak harmonijna współpraca wielu rozwiązań może stworzyć przestrzeń nie tylko unikalną wizualnie, ale także innowacyjną w swojej formie i funkcji. To miejsce, w którym wszystkie elementy – od technologii po design – współgrają ze sobą, tworząc spójną całość, która odzwierciedla przyszłościową wizję firmy. Biuro łączy doświadczenie i nowatorskie podejście, wpisując się w strategię Grupy jako przestrzeń, która inspiruje i wspiera dalszy rozwój organizacji.

© Saint-Gobain

Grafiki ścienne, space branding i nawigację w biurze stworzyła grupa Kolektyf. Zarządzanie projektem budowlanym z perspektywy nadzoru prac wykonawczych i harmonogramu dostaw realizowała firma SQMetre.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wirtualny spacer po biurze Saint-Gobain. Podczas spaceru można dowiedzieć się szczegółów o zastosowanych rozwiązaniach technologicznych, a dla tych, którzy chcą skupić się na aspektach wizualnych, dostępny jest film, pokazujący najważniejsze elementy wystroju wnętrza.

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Lakiery ogniochronne UNIEPAL-DREW
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE