Obiekt zaprojektowany przez Mateusza Furczonia, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu ma na celu zaspokojenie potrzeb zarówno uczniów, pełniących funkcję szkoły, jak i całej społeczności Gliczarowa, jako ośrodek społeczno-kulturalny. Gliczarów Dolny, położony w sercu Podtatrza, charakteryzuje się dynamiczną działalnością społeczno-kulturalną, którą podejmuje góralska społeczność. Brakuje tutaj jednak miejsca, mogącego pomieścić różnorodne aktywności artystyczne, sportowe, oświatowe i towarzyskie.
stan istniejący
© Mateusz Furczoń
przestrzeń dla społeczności
Aby sprostać zapotrzebowaniu lokalnej społeczności Mateusz Furczoń zaprojektowanł obszerną, wielofunkcyjną przestrzeń, działającą jak „rynek pod dachem”. W godzinach przedpołudniowych przestrzeń ta będzie przeznaczona dla uczniów i uczennic, natomiast po południu, wieczorami, w święta oraz w weekendy, główna część obiektu – wspomniany „rynek pod dachem” – będzie służyć wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Gliczarowa oraz turystom i turystkom. Połączenie funkcji szkoły i ośrodka społeczno-kulturalnego ma także uzasadnienie ekonomiczne, szczególnie w kontekście finansowania budowy i utrzymania obiektu.
elewacje
© Mateusz Furczoń
górskie spotkania
Działka przeznaczona pod projektowany obiekt znajduje się na stoku, co jest charakterystyczne dla warunków wiejskich w górach. Segmenty zabudowy, mieszczące po dwie sale lekcyjne, toalety, pomieszczenia pomocnicze oraz korytarz łączący segmenty z „rynkiem”, zostały rozłożone tarasowo na kolejnych poziomach stoku. Pomiędzy tarasami z salami lekcyjnymi zaprojektowano ogrody oraz szkółki leśne, które będą dostępne bezpośrednio z pomieszczeń klasowych.
wizualizacja
© Mateusz Furczoń
Wspomniany „rynek” pełni funkcję główną, łącząc poszczególne piętra tarasowe oraz strefę wejściową. Uformowany na stoku w postaci szerokich schodów, jest podzielony na mniejsze, kilkustopniowe zespoły utworzone w zakosach pochylni ze spocznikami, prowadzącymi od dołu stoku do najwyżej położonych tarasów. Schody pełnią także rolę widowni, z której można obserwować przestrzeń na najniższym tarasie „rynku”, przeznaczoną na zajęcia sportowe oraz występy artystyczne.
wizualizacja
© Mateusz Furczoń
Warto zaznaczyć, że „rynek” nie jest przestrzenią ogrzewaną – ogrzewane są jedynie segmenty z salami lekcyjnymi, biblioteką, administracją itp. W zimie przewiduje się włączanie ogrzewania „podczerwienią” jedynie w niezbędnym czasie i miejscu.
wizuzalizacja
© Mateusz Furczoń
materiały i technologia konstrukcji
Podstawowym materiałem konstrukcyjnym obiektu jest drewno w technologii CLT. Inspiracją do rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych były przede wszystkim realizacje grupy LOCAL ARCHITECTURE, w tym kaplica w St-Loup k. Bazylei. Konstrukcję pawilonowych segmentów klasowych tworzy układ tarczownic – paneli CLT z ociepleniem i wszelkimi zabezpieczeniami ochronnymi.
wizualizacja klasy
© Mateusz Furczoń
Podobnie produkowane panele, ale bez ocieplenia, zastosowano w konstrukcji przekrycia nad „rynkiem”. Układ nośny składa się z ram z drewna klejonego, spinanych na miejscu z mniejszych odcinków. Tworzą one ostro zarysowany dach, symbolizujący związek architektury obiektu z architekturą Podhala. Połączenie tradycyjnego drewna, typowego dla regionu, z nowymi technologiami i dotąd nieosiągalnymi możliwościami technicznymi tworzy unikalny charakter budynku.
wizualizacja holu
© Mateusz Furczoń
innowacyjność i regionalność
Dzięki innowacyjnemu podejściu, skupieniu na wielofunkcyjności oraz dostosowaniu do współczesnych potrzeb, miejsce to staje się atrakcyjną destynacją nie tylko dla lokalnej społeczności. Jego regionalny charakter, harmonizujący z nowoczesnością, może przyciągać również ludzi spoza Podhala.
wizualizacja korytarza
© Mateusz Furczoń
Projekt Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Społeczno-Kulturalnego w Gliczarowie Dolnym ma być nie tylko wyrazem współczesnej architektury, ale przede wszystkim odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnej społeczności.
wizualizacja siłowni
© Mateusz Furczoń