Wine Site to projekt studenckiego zespołu z Politechniki Poznańskiej w składzie: Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska, który przenosi nas do włoskiej Perugii, gdzie u podnóża Apeninów Środkowych znajduje się winnica Tili Vini. Jej właściciele wraz z platformą Buildner zorganizowali konkurs na projekt domków gościnnych, a propozycja z Polski zwróciła uwagę jury, które przyznało jej wyróżnienie honorowe!
Głównym celem międzynarodowego konkursu The Tili Wine Italy Guests Homes było zaprojektowanie pięciu domów gościnnych, znajdujących się na terenie włoskiej winnicy. W zadanym programie funkcjonalnym konkursu określono zakres opracowania — każdy domek dla gości powinien wynosić około 70 metrów kwadratowych, mieć strefę wypoczynkową, pokój dzienny, sypialnię oraz łazienkę, jak również mały aneks kuchenny i przechowalnię bagażu.
w centrum projektu znajduje się dziedziniec z basenem
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
Tili Vini produkuje gamę wysokiej jakości win organicznych przy użyciu zrównoważonych metod, bez stosowania środków chemicznych i skupiając się na nowych technologiach, które zmniejszają ilość produkowanego dwutlenku węgla. Z tych powodów w zgłoszonych na konkurs projektach poszukiwano ekologicznych, możliwych do zrealizowania pomysłów na zagospodarowanie wyjątkowego terenu winiarni.
Jury poszukiwało koncepcji, która łączy dziedzictwo i filozofię biznesową właścicieli — miłość do produkcji wina oraz życie w harmonii z naturą. Obecnie na terenie opracowania znajduje się kilka pustych budynków. Ze względu na zły stan techniczny, uczestnicy mogli zaproponować częściową lub ich całkowitą rozbiórkę.
projekt obejmuje pięć domku gościnnych i strefę degustacji wina
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
projekt z Polski wyróżniony!
Zgłoszone prace oceniało międzynarodowe jury specjalizujące się w projektowaniu architektury zrównoważonej w składzie: Marshall Blecher (MAST), Ivi Diamantopoulou (Affiliates), Andreas Profanter (noa* network of architecture), Lera Samovich (Fala Atelier), Lara Sappa (Officina82).
zespół projektowy, od lewej: Wiktoria Zalewska, Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras
© archiwum autorów
Konkurs wygrał projekt Courtyard z Turcji autorstwa zespołu: Adil Yirmibeş, Ozan Yalçın. Jury przyznało również dwie nagrody główne, Buildner Student Award + i Buildner Sustainability Award i sześć wyróżnień honorowych. W grupie wyróżnionych projektów znalazła się praca Wine Site zespołu z Politechniki Poznańskiej w składzie: Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska.
Na krótkiej liście konkursowej znalazł się też drugi projekt z Politechniki Poznańskiej autorstwa Justyny Mejsner, Bartosza Mrozowskiego i Michelle Piasek, o którym możecie przeczytać w artykule Degustacja wina z widokiem na Apeniny. Konkursowy projekt domków gościnnych.
domki gościnne nawiązują do istniejącej zabudowy swoim kształtem, skośnymi dachami i użyciem lokalnych materiałów
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
modułowe domki gościnne
Wyróżniony projekt o nazwie Winie Site autorzy umieścili w winnicy Tilli Vini położonej nieopodal Asyżu. Proponowane domki gościnne nawiązują do istniejącej zabudowy swoim kształtem, skośnymi dachami i użyciem lokalnych materiałów. Domy w formie lustrzanie odbitych modułów tworzą na opracowywanym terenie półotwarte patio, które wypełnia zielona altana i niewielki basen.
przekrój A-A domku gościnnego z charakterystycznym skośnym dachem
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
Każdy obiekt zawiera ażurowe ściany i świetlik z ogrodem, które napełniają przestrzenie naturalnym światłem, odbijającym się w gładkich powierzchniach wykonanych z mikrocementu i tworzącym grę światła i cienia.
Nacisk na prostotę i oda do lokalnej kultury włoskiej były głównym celem naszego projektu — mówią młodzi architekci.
degustacja wina
Na terenie winiarni projektanci zaproponowali również strefę degustacji wina, umieszczając ją w starym, znajdującym się na działce budynku.
wnętrze strefy do degustacji wina
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
Powściągliwa estetyka, naturalna paleta kolorów i stonowane oświetlenie, tworzą scenę dla ożywionych rozmów przy lampce wina — dodają studenci.
Dzięki otwarciom widokowym między modułami goście mogą podziwiać wspaniały krajobraz pasma Apeninów Środkowych, które zdają się wkraczać na teren winiarni.
strefa degustacji wina, rzut
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
haromonia z naturą
Domki gościnne zostały zaprojektowane w konstrukcji lekkiej, drewnianej i zwieńczone spadzistym dachem z ekstensywną roślinnością, Elewacje, wnętrza i posadzki pokrywa mikrocementem. Studenci zaproponowali również system zbierania i filtracji wody deszczowej. Natomiast część eksponowanych na południe przekryć dachowych przekryta jest panelami fotowoltaicznymi.
jeden z domków gościnnych
© Patrycja Skawicka, Piotr Skorupiński, Weronika Wodras, Wiktoria Zalewska
Istotą naszego projektu konkursowego jest jego miejsce — działka u podnóża pasma Apeninów Środkowych. Naszym celem było stworzenie architektury w taki sposób, aby zaprosić naturę do jej wnętrza [...]. Udało nam się połączyć kompleks budynków gościnnych z naturalną scenerią, czyniąc wewnętrzny dziedziniec centrum codziennych aktywności — podsumowują autorzy.