Wcześniej prezentowaliśmy już jedno z mieszkań nagrodzonych w konkursie Art in Architecture Festival 2023. Dziś odwiedzamy drugie wnętrze projektu OVO Grąbczewscy Architekci.
Projekt mieszkania nawiązuje do twórczości Pawła Wróbla
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio
Malarskie inspiracje
Dwa mieszkania na Nikiszowcu w Katowicach to projekt autorstwa Barbary Grąbczewskiej, Marka Grąbczewskiego, Oskara Grąbczewskiego, Kamila Kajdasa, Marii Grąbczewskiej, Natalii Hołoś i Sandry Chodur. Architekci inspirowali się twórczością Pawła Wróbla, górnika pracującego w kopalni Wieczorek oraz członka Grupy Janowskiej.
Architekci zachowali oryginalny zielony kolor podłogi
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio
Stonowane tło
Drugie mieszkanie znajduje się przy ulicy Odrowążów. Jego okna wychodzą na północny zachód. Aby maksymalnie rozjaśnić i rozświetlić wnętrze architekci postawili na biel. Jasne tło tworzą tu ściany, meble, firany i dodatki. Uzupełniają je utrzymane w oryginalnym zielonym kolorze drewniane i ceramiczne podłogi. Biała podstawa aranżacji zostaje przełamana barwnymi nawiązaniami do twórczości Wróbla.
Podstawą aranżacji jest biel, która rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio
Sztuka przeniesiona do wnętrza
Pierwszym z nich jest mural będący hołdem dla twórczości malarza. Został on wykonany przez wieloletniego opiekuna artystycznego Grupy Janowskiej – Adama Plackowskiego. Na pierwszym planie, pojawia się charakterystyczny motyw malarstwa Wróbla — korowód kolorowo ubranych postaci o gładkich twarzach. Obraz przedstawia energiczne kobiety, górników w galowych strojach, biesiadników i dzieci bawiące się wśród połączonych w fantastyczną całość ogródków, ulic, domków, kamienic, budynków kopalnianych i łagodnych wzgórz. Drugi z murali to kolaż spiętrzonych motywów roślinnych, architektonicznych i figuralnych. Obraz zdobi przestrzeń kuchni i jadalni.
Murale inspirowane malarstwem Wróbla wprowadzają kolor do stonowanej aranżacji
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio
Barwna interpretacja
Architekci zapożyczyli kolory z murali i rozpikselizowali je w abstrakcyjną wielobarwną kompozycję mozaiki. Ta barwna okładzina pokrywa ściany łazienki. Ich delikatnym powidokiem jest witraż z zatopionych w żywicy płatków polnych kwiatów, będących tradycyjną ozdobą nikiszowieckich uroczystości i świąt.
Kolory zaczerpnięte z murali zostały przeniesione na mozaikę w łazience
Fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK