Odmień swój ogród przed nadchodzącą wiosną. Prezentujemy trzy inspirujące przemiany przydomowych stref odpoczynku.
Autorem poniższych aranżacji jest Dominik Strzelec popularny majsterkowicz i ogrodnik. Na antenie kanału HGTV prowadzi program telewizyjny „Polowanie na ogród”.
Sposób na wąski ogródek
Niewielkie ogrody, czy ich nieregularne kształty to częste wyzwania dla projektantów. Jednak nawet takie przestrzenie możesz zmienić w miejsce odpoczynku i zabawy. Jak to zrobić? Postaw na jasne i wyraźne wydzielenie poszczególnych stref.
- Uznałem, że mały wąski ogródek będzie idealną przestrzenią do stworzenia saloniku pod chmurką. Żeby pogodzić potrzeby różnych osób, podzieliłem go na dwie strefy. Strefę wypoczynkową wyznaczyłem, kładąc płytę wielkoformatową, która dodaje aranżacji elegancji. Tuż obok jest miejsce na więcej zabawy – tłumaczy projektant.
Przed
© Castorama
Do wyznaczenia różnych części ogrodu wykorzystaj płyty tarasowe lub kostkę brukową, którą łatwo zaznaczysz nawet nieregularne kształty. Każdą ze stref odpowiednio udekoruj. Część wypoczynkowa powinna zachęcać do relaksu. Postaw więc na wygodne meble ogrodowe. Koniecznie wybierz zestaw odporny na warunki atmosferyczne. Strefa zabawy może być natomiast wiecznie zielona dzięki sztucznemu trawnikowi. Nie zapomnij również o bujnej roślinności.
Po
© Castorama
Ochrona przed zbyt dużym nasłonecznieniem
Nie każdy ogród jest otoczony drzewami, które zapewniają naturalny cień. Dotyczy to zwłaszcza miast, w których zagęszczenie domów i segmentów jest dużo większe, a bujne drzewa są rzadkością. Jeśli w Twoim ogrodzie również brakuje miejsca osłoniętego od słońca, możesz stworzyć je samodzielnie.
Przed
© Castorama
Dominik Strzelec odmienił wygląd przydomowego ogrodu, aranżując efektowną pergolę. Idealnie wpisała się ona w strefę wypoczynkowo-jadalnianą. Wyraźny podział obszarów łatwo uzyskano dzięki płytom tarasowym oraz żwirowi. Pergola została dopasowana do wolnego miejsca. Czego potrzebujesz, by ją wykonać? Wystarczą panele weneckie, drewniane kantówki, metalowe łączniki narożne i środkowe oraz podstawy ze śrubami. Po dokładnym zmierzeniu przestrzeni otrzymasz piękną pergolę, która da Ci wytchnienie przed słońcem oraz zapewni przytulne, klimatyczne miejsce do wypoczynku.
Po
© Castorama
Reprezentacyjny ogród
Nie masz pomysłu na aranżację dużego ogrodu. Dominik Strzelec radzi, aby zacząć od stworzenia przestrzeni, która będzie dopasowana do wyglądu domu.
- Pierwsza zasada reprezentacyjnego tarasu lub ogrodu to kolorystyczna zgodność z elewacją budynku i stylem zabudowy. W jednej z metamorfoz zdecydowałem się więc na użycie płyt betonowych wzorowanych na szlachetnym trawertynie, które pozwoliły nie tylko powiększyć powierzchnię tarasu, ale też nadały mu spójny z obecnym wyglądem domu charakter – podpowiada projektant.
Przed
© Castorama
Jego zdaniem właśnie wtedy wydobędziesz ze swojego ogrodu to, co najpiękniejsze, czyli jego unikatowy charakter. Dysponując dużą przestrzenią, możesz swobodnie wydzielać konkretne strefy: jadalnianą, rekreacyjną, wypoczynkową i kwiatową. Wyposaż ogród w niezbędne meble i dodatki, takie jak rozsuwany stół z krzesłami, wygodny wypoczynek i przede wszystkim przestronny parasol, który w upalne dni zapewni cień. Zadbaj o zróżnicowaną roślinność. Dzięki temu będziesz cieszyć się naturalnym pięknem przydomowej przestrzeni.
Po
© Castorama
Projektujesz ogród? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji! Kliknij TUTAJ