Szafki narożne są niezwykle popularnym rozwiązaniem. Pozwalają one bowiem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Jak jednak zaprojektować je tak, aby wygodnie z nich korzystać?
PURO Corner Comfort
© REJS
Ergonomiczna zabudowa
Projektując kuchnię, dużo uwagi poświęcamy układowi mebli. To on determinuje jej funkcjonalność. Zabudowa może tworzyć linie w kształcie liter: I, II, L, U i G. Najwygodniejsze są trzy ostatnie. Gwarantują one optymalne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie zapewniają niewielkie odległości, jakie musimy pokonywać podczas gotowania. Jednakże w tych układach pojawia się co najmniej jedna szafka narożna. Jest ona bardzo pojemna, lecz równocześnie trudna do zagospodarowania. Dostęp do przechowywanych rzeczy jest w niej mocno ograniczony. Aby dostać się do potrzebnego przedmiotu, musimy bowiem przestawić wszelkie inne produkty. Rozwiązaniem tego problemu są akcesoria meblowe, a dokładniej kornery.
Kornery pozwalają na wysunięcie zawartości szafki narożnej
© REJS
Czym jest korner?
Korner to system, który pozwala na wysunięcie zawartości szafki narożnej. Dzięki nim nie tylko optymalnie wykorzystujemy przestrzeń tego mebla, ale i poprawiamy jego funkcjonalność. Systemy te pozwalają na łatwy dostęp do przechowywanych w szafce produktów np. zapasów żywności lub garnków. Kornery występują w dwóch wersjach, prawej i lewej. Cześć modeli jest uniwersalna i może być montowana po obu stronach. Niektóre z nich posiadają również szereg udogodnień np. mechanizm cichego zamykania czy możliwość samodzielnego doboru rozstawu koszy. Dostępne są także modele ze stelażem obrotowy 360° lub dnem szafki wyposażonym w powierzchnię redukującą poślizg.
Kornery pozwalają na łatwy dostęp do przechowywanych w szafce produktów
© REJS
Obrotowe półki
W szafkach narożnych na planie kwadratu możesz zamontować półki obrotowe. Mocuje się je na drążku położonym centralnie. Półki dostępne są w kilku kształtach. Możesz wybrać pełne koło, ¾ koła i półkole. Wszystko zależy od rodzaju szafki i Twoich preferencji. Każda z opcji może mieć dno z drutu lub płyty meblowej w różnych kolorach. Dostępne są one w kilku wymiarach – w zależności od kształtu m.in. 600, 690, 750, 820 cm, co pozwala dopasować je do rozmiaru szafki.
Wytrzymałe prowadnice pozwalające na obciążenie każdej półki nawet do 15 kg
© REJS
Wysuwane półki
Do szafek o kształcie prostokąta przeznaczony jest system składający się z dwóch ruchomych półek. Są one odpowiednio wyprofilowane i wysuwają się niezależnie od siebie. Półki otoczone są niewysokim relingiem, który zabezpiecza produkty przed zsunięciem się i upadkiem. Kornery dostępne są w wersji lewej lub prawej oraz w kilku wersjach kolorystycznych. Pasują do szafek o długości 800, 900 i 1000 mm. Na rynku znajdziesz modele, które posiadają wytrzymałe prowadnice pozwalające na obciążenie każdej półki nawet do 15 kg. Niektóre kornery posiadają także dodatkowy mechanizm zapewniający miękki dociąg i jeszcze bardziej komfortowy, płynny ruch każdej z półek.
Corner Optima
© REJS
Wysuwane kosze
W diagonalnych szafkach narożnych sprawdzą się systemy z wysuwanymi koszami. Mają one kilka poziomów, dzięki czemu w szafce zmieścisz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Możesz wybrać model montowany na drzwiach szafki. Pozwala on całkowicie wysunąć z korpusu jeden z koszy. Drugi w tym czasie przesuwa się z głębi szafki ku frontowi. Drugą opcją jest korner mocowany do korpusu szafki. W jego przypadku na zewnątrz wysunąć możesz wszystkie kosze równocześnie. System z koszami zapewnia większe maksymalne obciążenie, nawet do 25 kg. Warto więc zamontować go w spiżarni, gdzie przechowywane są ciężkie zapasy. Dostępne są systemy z ażurowym lub pełnym dnem. Te drugie są zazwyczaj wykonane z tworzywa lub płyty meblowej. Na rynku znajdziesz także modele ze wstawkami z forniru dębowego lub szkła. Kosze proponowane są do szafek o wymiarach: 800, 900 mm, 1000 i 1200 mm.
Korner z wysuwanymi koszami
© REJS
Więcej na temat wyposażenia kuchni przeczytasz tutaj