Sezon grzewczy sprawia, że zwracamy uwagę na grzejniki. Jak zamienić stary żeliwny kaloryfer na ozdobę w stylu retro? Wystarczy wykonać kilka prostych kroków.
Pomalowanie kaloryfera może całkowicie odmienić wygląd wnętrza
© Tikkurila
Monochromatycznie
Kolorystyczne dopasowanie grzejnika do całej aranżacji pozwala wykreować modny total look we wnętrzu. Zielony kaloryfer będzie wdzięcznie harmonizować ze ścianami i kanapą w tym samym odcieniu. To wszystko stworzy pełną smaku, monochromatyczną całość.
Dopasowanie grzejnika do reszty aranżacji stworzy stylowy total look
© Tikkurila
Odważny akcent
Jeśli jesteś fanem kontrastowych zestawień, sięgnij po klasykę. Czarny kaloryfer wysunie się na pierwszy plan, charakterystycznie odznaczając się na tle jasnych ścian. Jednocześnie takie stonowane kolory nie przytłoczą przestrzeni.
Biel i czarne to klasyczne i eleganckie połączenie
© Tikkurila
Jaka farba nadaje się do malowania kaloryfera?
Na rynku dostępne są specjalne produkty przeznaczone do tego typu prac. Farby do kaloryferów wyróżniają się trwałością oraz odpornością na działanie wilgoci i wysokich temperatur. Za pomocą emalii do grzejników możemy przeprowadzić renowację, malując wyłącznie jedną warstwę. Farby do kaloryferów są odpowiednie do stosowania na takich materiałach jak żeliwo, stal, miedź czy aluminium.
Użyj specjalnej farby do kaloryferów
© Tikkurila
Jak to zrobić?
-
Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że powierzchnia grzejnika jest czysta i odtłuszczona.
-
Fragmenty z widocznymi oznakami rdzy trzeba wyczyścić szczotką drucianą lub papierem ściernym. Jeśli farba się łuszczy, konieczne jest jej usunięcie.
-
Odsłonięte części wymagają zagruntowania farbą podkładową o właściwościach antykorozyjnych.
-
Warto zmatowić powierzchnię grzejnika papierem ściernym, a następnie ją odpylić przecierając ścierką lub korzystając z odkurzacza.
-
Przed malowaniem dokładnie wymieszaj farbę. Najlepiej nakładać ją pędzlem, a w przypadku grzejników płaskich – wałkiem. Zwróć szczególną uwagę na równomierne rozprowadzenie produktu.
-
Kolejną warstwę możesz nałożyć po upływie ok. 4 godzin.
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej informacji o grzejnikach!