Wrzesień kojarzy nam się przede wszystkim ze szkołą. Korytarze podstawówek i liceów zapełniają się uczniami i nauczycielami. W tym roku szkolnym całą uwagę skupił HiT jednak nie zapominajmy, że szkoły to również architektura, bezpośrednio wpływająca na cały proces edukacji. Przedstawiamy przegląd szkół i rozmów o architekturze edukacji.
łącząc stare z nowym
Jak należy projektować przestrzeń dedykowaną edukacji? Czego nie może w niej zabraknąć? Jak zaadaptować przestrzeń szkoły w starym budynku, łącząc go bezpośrednio z nowym? WOW WORLD to najnowszy projekt pracowni MAKAA, o którym opowiada Katarzyna Waloryszak.
łącząc stare z nowym
© MAKAA
liceum z woli społecznej
Niedobór placówek edukacyjnych daje się we znaki często w dzielnicach gęsto zabudowanych w okresie ostatnich dwudziestu lat. Nowoczesne placówki muszą spełniać szereg nowoczesnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na warszawskie liceum projektu plus3 architekci.
liceum które powstało z woli społecznej
fot. plus3 architekci / UM Warszawa
miejsce spotkań w cieniu mango
Nelson Mandela powiedział, że edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat. Z inicjatywy fundacji WAYAiR we współpracy z pracownią JEJU.studio powstaje szkoła w niewielkim tanzańskim miasteczku Ulyankulu, w której istotne było wykorzystanie lokalnych materiałów.
szkoła w Ulyankulu
© JEJU.Studio
konieczna szkoła ze społecznej inicjatywy
W dwa miesiące jedno z pięter warszawskiego biurowca zamieniło się w szkołę dla dzieci z Ukrainy. Szkoła powstała z pomysłu fundacji Otwieramy Szkoły i pracowni architektoniczna XYstudio. To niezwykły przykład, tego, jak istotną siłą jest oddolna inicjatywa.
szkoła dla dzieci z Ukrainy, która powstała w dwa miesiące
fot. Martyna Rudnicka
dopasowana do działki
Bryłę często nie kształtuje tylko nieograniczona wyobraźnia architekta, lecz trudne warunki terenowe. Szkoła podstawowa i przedszkole w Przybysławicach zaprojektowana przez ARP Manecki zlokalizowana została na wzniesieniu, co nadało jej ostateczny charakter.
Szkoła w Przybysławicach
fot.: Piotr Król © ARP Manecki
Najwięcej jest do zrobienia w kwestii komunikacji — rozmowa z Grzegorzem Piątkiem
W zestawieniu umieszczamy rozmowę Katarzyny Jagodzińskiej z Grzegorzem Piątkiem o wartości architektury, między innymi architektury edukacji, tego, jak istotny czynnik odgrywa i w jaki sposób może okazać się innowacyjna.
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie autorstwa Bujnowski Architekci.
fot.: Juliusz Sokołowski
SPECJALNY ARTYKUŁ Z NUMERU: Błażej Ciarkowski o czterech lekcjach architektury edukacji
Nasze czasopismo co miesiąc oferuję w pełni darmowe e-wydanie miesięcznika znanego z formy papierowej. Nie trzeba nic płacić, a wasze dane nie trafią do sprzedawców fotowoltaiki lub domokrążców sprzedających garnki ze stali nierdzewnej.
Dlaczego warto? W najnowszym, wrześniowym numerze Błażej Ciarkowski piszę o czterech lekcjach jak zaprojektować szkołę, by służyła uczniom w najlepszy możliwy sposób. Naprawdę warto.
najnowszy numer A&B do pobrania za darmo na stronie!