Mateusz Mioduszewski, Sonia Łuszczyńska i Martyna Pluczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zaprojektowali wnętrze świetlicy środowiskowej dla dzieci ze Śląska. Ich kolorowy projekt wygrał w konkursie Lech Fabric.
Tematem konkursu było wykreowanie nietypowej i przyjaznej przestrzeni dla dzieci, które pochodzą z rodzin o trudniejszej sytuacji społecznej lub bytowej i korzystają ze świetlicy środowiskowej na terenie Katowic. Świetlica jest placówką otaczającą opieką dzienną dzieci i młodzież w przedziale wiekowym od 7 do 18 lat. Odbiorcami przestrzeni są też oczywiście pracownicy świetlicy, nauczyciele oraz terapeuci. Zadaniem konkursowe dotyczyło projektu przestrzeni pokoju znajdującego się w najdalszym i najciemniejszym miejscu w ośrodku.
świetlica to przestrzeń multifunkcjonalna
© Mateusz Mioduszewski, Sonia Łuszczyńska, Martyna Pluczyk
multifunkcjonalna przestrzeń
Analiza potrzeb jaką przeprowadzili autorzy, wykazała, że użytkownicy pokoju potrzebują przestrzeni multifunkcyjnej — do zabawy, wyciszenia, odpoczynku, ale też nauki i spotkań z terapeutami. Ograniczona przestrzeń oraz konieczność szybkiej zmiany jej funkcjonalności musiała iść w parze z przyjaznym charakterem pomieszczenia. Aby osiągnąć ten efekt projektanci zaaranżowali przestrzeń, wykorzystując jako główne materiały tkaniny oraz drewno.
na panelach można np. rysować
© Mateusz Mioduszewski, Sonia Łuszczyńska, Martyna Pluczyk
Zastosowanie drewnianych paneli naściennych z wycięciami stworzyło miejsce do uporządkowania książek, gier, kwiatów i poduch. Kolorystyka pokoju została dobrana z uwzględnieniem znaczenia psychologicznego. Kolor niebieski pozytywnie wpływa na kreatywność, pozwala na wyciszenie oraz dobrze komponuje się drewnem.
kolorowe poduchy
To właśnie poduchy stały się jednym z głównych elementów, pomocnym w stworzeniu komfortowej przestrzeni dla większej ilości dzieci. Żeby zapewnić warunki do nauki, w pokoju pojawiło się łatwo rozkładalne biurko. Zastosowane przesuwnych paneli, które dodatkowo zakrywają nieużywane drzwi na jednej ze ścian, stworzyło dodatkową przestrzeń do nauki i zabawy. Panele pełnią funkcję tablicy do pisania i przypinania. Zagospodarowanie sufitu panelami z materiału w połączeniu z zabudową z drewna miało na celu wyciszenie oraz poprawę akustyki pomieszczenia.
poduchy mają dwie strony: awers z ilustracją i rewers z opisem
© Mateusz Mioduszewski, Sonia Łuszczyńska, Martyna Pluczyk
motyw Śląska na tkaninach
Z kolei na ostatniej ze ścian pojawiły się panele obite tkaniną z nadrukiem w uproszczony sposób wizualizujące teren Śląska. To właśnie motyw śląskości stał się narracją całego pomieszczenia. Pokazanie na ścianie oraz poduchach ciekawych miejsc regionu, ma za zadanie przybliżenie jego historii oraz wpływa na budowanie regionalnej tożsamości podopiecznych, stymulując ich wyobraźnię. Co do samych poduch, to uszyte zostały w ten sposób, że powierzchnia z jednej strony ilustruje konkretne miejsce regionu, a druga niesie o nim informację.
Zobaczcie także projekt ceramiki ASHka, której autorem jest Mateusz Mioduszewski.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Mateusza Mioduszewskiego,
Soni Łuszczyńskiej i Martyny Pluczyk