Już po raz trzydziesty przyznano Paszporty Polityki! We wtorek 17 stycznia br. wieczorem w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej w Warszawie poznaliśmy laureatów siedmiu kategorii: Film, Teatr, Literatura, Kultura cyfrowa, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna i Sztuki wizualne. W kategorii Literatura Paszport otrzymał Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”.
Paszporty Polityki to ustanowiona przez tygodnik „Polityka” jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce odbywająca się od 1993 roku. Nagrody przyznawane są twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.
Laureatem Paszportu Polityki 2022 w kategorii Literatura został Grzegorz Piątek — absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006), krytyk architektury, publicysta, pisarz, tłumacz i kurator. Współautor wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings” nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji (2008). Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” (2020) zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale nagrody Nike. W 2021 roku wydał książkę „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski — architekt salonu i władzy”. W najnowszej książce, za którą otrzymał Paszport — „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” (2022, Wydawnictwo W.A.B.), mierzy się z mitami polskiego międzywojnia, w kolejnym mieście odnajdując fascynującego bohatera.
Jak usłyszeliśmy w uzasadnieniu, Grzegorz Piątek został nagrodzony „za znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu »miasta z morza i marzeń« oraz całego polskiego międzywojnia”. Paszport Polityki wręczyli mu ubiegłoroczny zwycięzca w tej kategorii, Łukasz Barys, oraz Justyna Sobolewska.
transmisja z gali Paszportów Polityki 2022
© Polityka
Laureatami Paszportów Polityki 2022 w poszczególnych kategoriach zostali:
- Film — Jan Holoubek,
- Teatr — Jakub Skrzywanek,
- Literatura — Grzegorz Piątek,
- Sztuki wizualne — Agata Słowak,
- Muzyka poważna — Anna Sułkowska-Migoń,
- Muzyka popularna — 1988,
- Kultura cyfrowa — Anna i Jakub Górniccy (Outriders).
Przyznano także specjalne nagrody Kreatorów Kultury, które otrzymali: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski i Wilhelm Sasnal.