Towarzyszące targom BUDMA w Poznaniu Forum Designu i Architektury D&A odbędzie się w tym roku w dniach 1–2 lutego (na scenie pawilonu 3A na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich) pod niezwykle aktualnym hasłem „OdNowa — świadomie o energii”. Wydarzenie poprowadzi Jakub Głaz, krytyk architektury i redaktor A&B.
W przywracaniu i odnajdywaniu nowych funkcji istniejącym już zabudowaniom i przestrzeniom, leży nie tylko głęboki sens — zwykle oznacza to mniejsze koszty środowiskowe oraz możliwość dowartościowania wysiłków poprzednich pokoleń architektów i budowniczych czy miejskiej bioróżnorodności, ale też jest to szansa zmierzenia się z nowymi wyzwaniami — materiałowymi, prawnymi, projektowymi, zespołowymi. Co więcej — adaptacja nie musi wcale oznaczać nowego życia budynków, układów i miejsc, lecz uczynienie tych inwestycji trwałymi, zdolnymi do przemian w przyszłości. Taka elastyczność funkcji powiększa naszą odporność na społeczne, ekonomiczne i klimatyczne wyzwania współczesności — tłumaczą motyw przewodni forum organizatorzy.
O wyzwaniach i szansach związanych z adaptacją istniejących obiektów i przestrzeni na bardzo konkretnych przykładach pierwszego dnia forum rozmawiać będą:
Bogna Świątkowska i Bartosz Byczkowski, którzy przyjrzą się procesowi rozpłytowywania Placu Defilad w Warszawie i zastanowią nad możliwością implementacji tej metody w innych przestrzeniach,
Maciej Frąckowiak i Monika Lemańska przeanalizują przeprowadzony przez pracownię WXCA proces przywrócenia mieszkańcom terenów dziewiętnastowiecznych Ogrodów Ulricha na warszawskiej Woli,
i Rafał Grzelewski z pracowni Grupa 5 Architekci, który opowie uczestnikom wydarzenia o projekcie Monopolis — adaptacji budynków dawnej fabryki w Łodzi do nowych funkcji.
Drugiego dnia na uczestników wydarzenia czekają debaty. O najciekawszych przestrzeniach zrealizowanych w Polsce w duchu re-use Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna A&B rozmawiać będzie z Aleksandrą Wasilkowską (Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska), Maciejem Frantą (Franta Group Architects) i Łukaszem Pancewiczem (A2P2 architecture&planning). Więcej na temat tego panelu możecie przeczytać tutaj.
Kolejną debatę poprowadzi Jakub Głaz. O wyzwaniach związanych z modernizacją osiedli mieszkaniowych z drugiej połowy XX wieku w panelu „Osiedla do regeneracji!” rozmawiać będzie z Agatą Twardoch (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej) i Pauliną Duch-Żebrowską (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej).
Forum zwieńczy wykład Alexandra Schwarza z berlińskiej pracowni Davida Chipperfielda, który był odpowiedzialny między innymi za projekty Neues Museum i James-Simon-Galerie Wyspie Muzeów w Berlinie, a także Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen.
program wydarzenia
Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie tutaj, a program targów BUDMA — tu.