Transmisje online dostępne są na naszych kanałach
FOPA 2021 (edycja jesienna)
Nadchodzi piąta, jesienna edycja Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych FOPA 2021, wydarzenia tradycyjnie towarzyszącego Kongresowi Ekonomii Wartości — Open Eyes Economy Summit.
W trzy listopadowe popołudnia (o godzinie 13.00) wirtualnie odwiedzimy aż cztery wyjątkowe pracownie — WXCA (15.11), Tamizo Architects i KUOO Architects (19.11) oraz Kuryłowicz & Associates (24.11).
Nie może Was zabraknąć!
Odbywający się od 2018 roku festiwal to doskonała okazja, aby poznać od kuchni codzienną pracę ciekawych biur architektonicznych, przyjrzeć się ich metodom projektowym, poznać szczegóły organizacji biura i zadać nurtujące pytania. W tej edycji rąbka tajemnicy uchylą dwa biura z Warszawy — WXCA i Kuryłowicz & Associates oraz dwie łódzkie pracownie — Tamizo Architects i KUOO Architects. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji — wystarczy, że usiądziecie wygodnie przed ekranami komputerów lub telefonów i dołączycie do transmisji na żywo.
WXCA
15 listopada, godzina 13.00
Festiwal otworzy wizyta w warszawskiej pracowni WXCA specjalizującej się w opracowywaniu koncepcji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych, które wymagają głębokiej refleksji nad specyfiką miejsca i walorami funkcjonalnymi planowanego obiektu. Zespół na swoim koncie ma między innymi prezentowany obecnie na EXPO w Dubaju Pawilon Polski, nominowane do nagrody Miesa van der Rohe Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry i Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach oraz projekty muzeów, które przyniosły im pierwsze nagrody w konkursach architektonicznych — Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. Na Cytadeli Warszawskiej powstaje właśnie jeden z największych kompleksów muzeów ich autorstwa — Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Latem ubiegłego roku pracownia redagowała jeden z numerów A&B, który architekci zatytułowali „Ślady”.
Wirtualny spacer po pracowni poprowadzą Marta Sękulska‑Wrońska i Szczepan Wroński
Marta Sękulska‑Wrońska
Partnerka w pracowni WXCA, prezeska Oddziału Warszawskiego SARP, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i architektka IARP. Jak sama mówi, bliskie jej jest projektowanie złożonych budynków publicznych i prywatnych, położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w procesie kreatywnym łączy wyczucie kontekstu z indywidualnymi potrzebami inwestora. Więcej o architektce przeczytacie w cyklu „10 pytań do…”.
Szczepan Wroński
Współzałożyciel i partner w pracowni WXCA. Zwolennik stosowania subtelnych środków architektonicznych, które najsilniej oddziałują na odbiorców, podkreślają funkcje danego budynku i wyjątkowość kontekstu. Zespół architektów, który współtworzy, działa w myśl autorskiej wspólnoty idei, gdzie każdy twórca ma równy głos w procesie kreatywnym. Taki model współpracy owocuje wieloma wygranymi w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Więcej o architekcie przeczytacie w cyklu „10 pytań do…”.
Tamizo Architects i KUOO ARCHITECTS
19 listopada, godzina 13.00
Mottem założonej przez Mateusza Kuo Stolarskiego pracowni jest „Simplicity lives here”. Tamizo Architects to autorska pracownia projektowa, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz, zajmująca się także wzornictwem przemysłowym, grafiką oraz urbanistyką. Zespół, zgodnie z przyświecającą im myślą przewodnią, w projektowaniu najbardziej ceni szczerość i prostotę.
Rozumiemy jednak, że prostota w najlepszym wydaniu wymaga perfekcji. Dlatego projektując, kładziemy szczególny nacisk na rolę detali i precyzyjnie dobranych materiałów. Wierzymy w moc tych najbardziej naturalnych, prawdziwych, takich jak kamień, beton, drewno i szkło. Ich unikalny charakter określa całą aranżowaną przestrzeń, która wymyka się zarówno utartym schematom, jak i destrukcyjnemu procesowi starzenia — tłumaczą architekci. — Lata doświadczeń i wyzwań, którym udało nam się sprostać, pozwoliły wypracować sprawdzoną metodologię projektowania. Polega ona na nieustannym badaniu zależności pomiędzy formą a funkcją. Myśląc o bryle, zastanawiamy się jaki wpływ ma na nią zmiana funkcji... i na odwrót. Otwarty umysł i dogłębne zrozumienie procesu projektowania pomagają nam tworzyć ciekawe, odważne, często niesztampowe koncepcje. Dlaczego cenimy prostotę? Bo — jak powiedział Leonardo da Vinci — „prostota to najwyższa forma wyrafinowania”. Dobrze czujemy się w roli minimalistów i wierzymy w potęgę rozwiązań prostych, choć niekoniecznie łatwych. Ich funkcjonalność doskonale współgra ze stylem i formą projektu — dodają.
„Szczerość i pasja. Tylko to gwarantuje obustronny sukces architekta i jego klienta” — to z kolei hasło przewodnie zespołu KUOO ARCHITECTS, dla którego najważniejsze jest pogodzenie oczekiwań klienta zmożliwościami, jakie daje wnętrze, stworzenie możliwie najbardziej funkcjonalnego, aprzy tym estetycznego układu przestrzeni.
Skupienie się na ponadczasowej prostocie, która obroni się za 10 czy 20 lat, ale zdużym naciskiem na jakość każdego elementu, materiału idetalu. Tu nie ma przypadków — mówią projektanci. — Choć KUOO ARCHITECTS nie tworzy sztuki dla sztuki, lecz projektuje przestrzenie do życia codziennego, to umiejętność czerpania zcałego bogactwa nowoczesnych form artystycznych jest znakiem rozpoznawczym pracowni. KUOO ARCHITECTS regularnie współpracuje zwybitnymi malarzami irzeźbiarzami, ale irównież zmało znanymi markami oraz oferuje meble iwyposażenie projektowane na indywidualne zamówienie, dbając oto, by odpowiednio dobrane dzieła sztuki pięknej iużytkowej dawały każdej realizacji to niepowtarzalne „coś”, które sprawia, że projektowane wnętrze wyróżnia się jako kompletna, spójna iunikalna całość. Najpiękniejsze wnętrza KUOO ARCHITECTS są efektem zaufania, jakimi obdarza ich klient. Wiara wto, że pasja wparze zdoświadczeniem przynosi najlepsze rezultaty — dodają.
Po łódzkich pracowniach oprowadzą nas Mateusz Kuo Stolarski i Katarzyna Kuo Stolarska
Mateusz Kuo Stolarski
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, za swój projekt dyplomowy został nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie Dyplom Roku Architektura Betonowa oraz wyróżnieniem w konkursie Dyplom Roku SARP. Od 2009 roku jest członkiem zarządu, a obecnie pierwszym wiceprezesem łódzkiego oddziału SARP. Jest także jednym z założycieli i członkiem zarządu w Stowarzyszeniu Architektów Wnętrz SAW. Współtworzy projekt fotograficzny KATMATKUO oraz jest współwłaścicielem marki MINIMALL.ONE.
Katarzyna Kuo Stolarska
Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Łódzkiej, współzałożycielka SAW, współautorka projektu fotograficznego KATMATKUO oraz współwłaścicielka marki MINIMALL.ONE. Założona przez nią pracownia KUOO Architects ma swoje oddziały w Łodzi, Warszawie i Stanach Zjednoczonych Więcej o architektce przeczytacie w cyklu „10 pytań do…”.
Kuryłowicz & Associates
24 listopada, godzina 13.00
Warszawskie biuro Kuryłowicz & Associates założone zostało w 1990 roku przez profesora Stefana Kuryłowicza. Dziś, po ponad trzydziestu latach działalności, jest jednym z czołowych biur architektonicznych w kraju, które zatrudnia osiemdziesięciu doświadczonych architektów w siedzibach w Warszawie i we Wrocławiu. Wiceprezeską biura jest tegoroczna laureatka Honorowej Nagrody SARP — profesora Ewa Kuryłowicz.
Zespół na swoim koncie ma ponad czterysta prestiżowych realizacji o rozmaitych skalach i funkcjach, w tym obiekty biurowe, handlowe, mieszkaniowe, edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne. Wiele z nich uhonorowanych ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami.
W naszej pracy kierujemy się zasadami projektowania humanitarnego, trwałego i zrównoważonego — tłumaczą architekci. — Przez lata działalności biuro zdobyło renomę wiarygodnego partnera, zdolnego dostarczyć rozwiązania najwyższej jakości w określonym terminie i w ramach założonego budżetu. Najważniejszym wyróżnieniem w naszej pracy jest bogate portfolio zadowolonych klientów, z których wielu pracuje z nami nieprzerwanie od kilkunastu lat — dodają.
Od pięciu lat każdy z projektów pracowni Kuryłowicz & Associates opracowywany jest w technologii BIM. Spełniające najwyższe standardy współczesnego prowadzenia inwestycji projekty powstają w środowisku firmy Autodesk, główne czynności procesu projektowego prowadzone są w oprogramowaniu Autodesk Revit i programów uzupełniających. Co więcej, pracownia rozwija własne narzędzia optymalizacji i poprawy jakości dokumentacji projektowej, poszerzające standardowe możliwości oprogramowań dostępnych na rynku. Jesteście ciekawi tych rozwiązań?
Zakamarki pracowni Kuryłowicz & Associates pokaże nam Jerzy S. Majewski
Jerzy S. Majewski
Historyk sztuki, varsavianista, autor kilkudziesięciu książek o Warszawie, życiu codziennym jej mieszkańców, architekturze i krajobrazie kulturowym. Autor bloga miastarytm.pl. Wieloletni dziennikarz Gazety Stołecznej, warszawskiego dodatku do Gazety Wyborczej, obecnie dziennikarz miesięcznika „Stolica”, autor licznych recenzji architektonicznych.
oprac.: Ola Kloc
Organizatorzy, patronat i partnerzy FOPA 2021
Organizator
- Architektura & Biznes
Patronat nad wydarzeniem
- SARP Oddział Kraków
Partnerzy FOPA 2021
- Axalta – www.axalta.com
- Aqina – www.aqina.eu
- Bauder – www.bauder.pl
- CPG Europe – www.cpg-europe.com
- Dasag – www.dasag.pl
- Dyson – www.dyson.pl
- Ferro – www.ferro.pl
- Invest Komfort – www.investkomfort.pl
- King Klinker – www.kingklinker.pl
- AkzoNobel – www.akzonobel.com
- Ceramika Paradyż – www.paradyz.com
- Sto – www.sto.pl
- IGP – www.igp-powder.com
- Usługi Informatyczne SZANSA – www.szansa.net.pl