Bycie i budowanie eko to dziś konieczność, a nie tymczasowa moda. Topowe marki i liderzy rynku praktycznie ze wszystkich sektorów gospodarki, starają się modyfikować swój model biznesowy i zmierzać w kierunku zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dla ekologii. Branża nawierzchniowa również się zmienia proponując inwestorom rozwiązania znacznie zmniejszające absorpcję ciepła lub aktywnie walczące ze smogiem.
ekologiczne rozwiązania w budownictwie — płyty brukowe Dasag
© PROBET-DASAG
płyty brukowe, tarasowe i fasadowe, które dbają o środowisko
Rekomendacje naukowców, ekologów i polityków, którzy zalecają inwestowanie w rozwiązania wspomagające dbałość o środowisko naturalne, przestały być przysłowiowym głosem wołającego na puszczy. Dziś topowe marki i liderzy rynku praktycznie ze wszystkich sektorów gospodarki, starają się modyfikować swój model biznesowy i zmierzać w kierunku zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dla ekologii. Branża nawierzchniowa również się zmienia, proponując inwestorom rozwiązania znacznie zmniejszające absorpcję ciepła lub aktywnie walczące ze smogiem. Jak widać o poprawę środowiska naturalnego można się starać na każdej płaszczyźnie, nawet tej po której na co dzień chodzimy.
fasady stworzone na bazie płyt Indigo Prato oraz Promenada Prato mniej się nagrzewają
© PROBET-DASAG
Transformacja klimatyczna to jeden z głównych priorytetów Rady Europejskiej, który ma być realizowany w ramach między innymi takich programów, jak „Europejski Zielony Ład” oraz „Fit for 55”. Zmiany dokonują się także lokalnie np. wprowadzona w 2021 roku w Polsce nowelizacja Warunków Technicznych, zaostrzająca wytyczne dotyczące termoizolacyjności materiałów budowlanych. Modyfikacje nie odbywają się jedynie na kanwie odgórnych wytycznych. Rosnąca świadomość społeczna przekłada się na nowe oczekiwania konsumentów w stosunku do firm. Bycie i budowanie eko to dziś konieczność, a nie tymczasowa moda. Niestety świadomość dostępności innowacyjnych rozwiązań ekologicznych w zakresie płyt brukowych, tarasowych lub fasadowych nadal jest dość niska. Inwestorzy nie wiedzą, że świadomie wybierając odpowiednie produkty mogą przyczynić się do walki ze smogiem lub redukcji miejskich wysp ciepła. Marka Dasag, lider w zakresie rozwiązań z betonu szlachetnego, stara się zbudować tę świadomość przede wszystkim wśród osób odpowiedzialnych za inwestycje publiczne, gdyż efekt skali realizowanych w tej sferze przedsięwzięć ma szansę realnie przyczynić się do poprawy komfortu życia mieszkańców poszczególnych regionów i aglomeracji.
płyty fasadowe w walce z globalnym ociepleniem
Fasady stworzone na bazie płyt IndigoPratoorazPromenada Prato, czyli produktów produkowanych przez PROBET-DASAG, mniej się nagrzewają ze względu na wysoki współczynnik SRI tych rozwiązań. Wartość parametru oblicza się na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) i emisyjności cieplnej, więc jest on miarą względnego nagrzewania materiałów takich jak pokrycia dachowe, powierzchnie elewacyjne czy nawierzchnie, przy uwzględnieniu absorpcji promieni słonecznych oraz emisji ciepła do atmosfery. Im wyższa wartość współczynnika SRI, tym absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce jest niższa. Przechodząc do konkretów — SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, natomiast dla wzoru 7431 — 73,1. Zastosowanie wybranych płyt fasadowych od PROBET-DASAG na elewacji obiektu jest więc w stanie realnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynku w miesiącach letnich. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd (ograniczenie pracy klimatyzacji), a także mniejsze zapotrzebowanie na energię, co finalnie obniża emisję CO2 do atmosfery. Co więcej, kolekcje Indigo i Promenada Prato są dostępne także pod postacią płyt brukowych i tarasowych. Konsekwentne zastosowanie produktów z tej serii na dużym obszarze (place, promenady, trakty piesze) przyczynia się redukcji tzw. miejskich wysp ciepła. To propozycje, które realnie wpływają na środowisko naturalne, jak i na jakość życia mieszkańców.
zastosowanie produktów z serii Indigo i Promenada Prato na dużym obszarze (place, promenady, trakty piesze) przyczynia się redukcji tzw. miejskich wysp ciepła
© PROBET-DASAG
płyty brukowe w walce ze smogiem
Innowacja na rynku, czyli kolekcja brukowych Aria Prato od Dasag to produkty, które zostały wyposażone w technologię pro-środowiskową aktywnie zwalczającą niebezpieczny dla zdrowia smog. Jak to się dzieje, że zastosowane w płytach rozwiązania umożliwiają redukcję zanieczyszczeń powietrza? Otóż w wierzchniej warstwie płyty znajduje się nanokrystaliczny dwutlenek tytanu TiO2 inicjujący proces fotokatalizy. Z jego pomocą z powietrza usuwane są wyjątkowo niebezpieczne dla organizmu ludzkiego tlenki azotu NOx, które występują w zanieczyszczonym powietrzu, a są nawet dziesięciokrotnie bardziej szkodliwe niż tlenek węgla. Co ciekawe, do zainicjowania procesu oczyszczania niezbędne jest jedynie promieniowanie UV występujące w świetle słonecznym, a nanokrystaliczny dwutlenek tytanu nie ulega wyługowaniu w okresie eksploatacji. Będzie on zatem obecny w niezmienionej formie podczas całego cyklu życia betonowego elementu. Płyty Aria to idealny wybór dla deweloperów, planistów miejskich oraz architektów wspierających inwestycje zwrócone w stronę ekologii i skierowane do klientów ceniących sobie odpowiedzialność biznesu. Produkty te znajdą swoje zastosowanie w przestrzeniach użyteczności publicznej, a także jako powierzchnie przed wejściem do biurowców, galerii handlowych czy inwestycji mieszkaniowych.
Aria Prato od Dasag
© PROBET-DASAG
Powyższe przykłady produktów uzmysławiają, że ekologiczne rozwiązania w budownictwie mogą być wdrażane na rozmaite sposoby. Przed rozpoczęciem inwestycji konieczna jest jednak solidna analiza rynku pod kątem doboru optymalnych materiałów, które spełniają nie tylko wysokie normy jakościowe, lecz także te ekologiczne. Warto budować odpowiedzialnie z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Więcej informacji na stronie firmy PROBET-DASAG Sp. z o.o. w portalu AiB.