Jedno z miast z największą ilością drapaczy chmur — Shenzhen, w Chinach, jest przykładem współczesnego megalopolis. Polityka miasta wprowadza strategię rozwoju jakości życia publicznego i innowacyjnego, ekologicznego projektowania.
Główna siedziba firmy Hengli, jednego z największych na świecie przedsiębiorstw tkackich, zlokalizowana będzie w zatoce Shenzhen. Zwycięski, konkursowy projekt holenderskiego studia Mecanoo reprezentować będzie kulturę firmy, zgodną z nową, ambitną polityką miasta.
Projekt pracowni Mecanoo jest kompozycją dwóch brył z przeznaczonym na cele komercyjne cokołem. Niższy z budynków połączony jest z wyższym (o wysokości dwustu trzydziestu ośmiu metrów!) poprzez jego dwa górne poziomy. Budynki kurczą się i rozszerzają dostosowując się do przestrzeni publicznej i roślinności rozmieszczonej na poszczególnych poziomach. Wcięcia w przyziemiu pozwalają stworzyć plac miejski — tętniące życiem miejsce spotkań, które jednocześnie będzie umożliwiało dostęp do głównych wejść, jak i połączy ciągi piesze na terenie obiektu. Skwer otwarty będzie także na „zatopiony” plac, który umożliwi dostęp do metra i dwupoziomowego, podziemnego parkingu.
Ponad placem oba budynki stopniowo będą się do siebie zbliżać, aby ostatecznie połączyć się na poziomie piątego i szóstego piętra. Na szczycie piątej kondygnacji zaplanowano otwartą przestrzeń, otoczoną schodkowymi, zielonymi tarasami. To miejsce celebrować będzie miejski styl życia na świeżym powietrzu, z restauracjami, sklepami i terenami rekreacyjnymi z widokiem na panoramę Shenzhen. Powyżej tego piętra, wyższy z budynków stopniowo zacznie się wycofywać, tworząc przestrzeń dla kaskadowo ułożonych zielonych dachów i tarasów.
Budynek w większości przeznaczony będzie na biura. Na trzech poziomach znajdą się obiekty kulturalne, na trzecim i czwartym piętrze — centrum handlowe z przestrzenią na koncerty i imprezy, a na piątym — muzeum. W niższym budynku znajdą się funkcje handlowe, restauracje, kawiarnie i atrium.
Metalowa siatka z brązu, która otoczy przezroczyste bryły niczym nici na krośnie, zainspirowana jest tekstylną tradycją firmy. Zagęszczona na dole i bardziej zwarta w niższym z budynków siatka podkreślać będzie poszczególne poziomy elewacji.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej