W dzisiejszym przeglądzie sięgamy naprawdę wysoko. Przed Wami siedem najwyższych budynków na świecie. W tym zestawieniu różnica między najwyższym a najniższym obiektem wynosi aż… 298 metrów!
Burdż Chalifa
Oto on. Najwyższy budynek świata. Wysoki na 828 metrów drapacz chmur imponuje, ale…
Burdż Chalifa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj, 2010
© dubai.uae.dxb
… jak głoszą plotki, być może już niedługo przerośnie go wieża obserwacyjna Dubai Creek Harbour projektu Santiago Calatravy, która przekroczyć ma wysokość 1000 metrów.
Dubai Creek Tower, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj
© Emaar Dubai
Shanghai Tower
Skręcona o 120 stopni bryła wysokiego na 632 metry drapacza chmur złożona jest z dziewięciu nałożonych na siebie budynków otoczonych podwójną fasadą.
Shanghai Tower, Chiny, Szanghaj, 2015
© Aaron Zhou
Abradż al‑Bajt
Trzeci z najwyższych na świecie budynków (mierzący 601 metrów) to kompleks hotelowy w Mekce. Wyróżniającym elementem Abradż al‑Bajt jest imponujący zegar o największej na świecie tarczy.
Abradż al‑Bajt, Arabia Saudyjska, Mekka, 2012
© Şiir-Sanat-Edebiyat
Ping An Finance Center
Czwarty co do wielkości budynek jest jednocześnie najwyższym na świecie biurowcem. Wysokie na 599 metrów centrum finansowe znajduje się w Shenzhen.
Ping An Finance Center, Chiny, Shenzhen, 2017
© world_walkerz
Lotte World Tower
Lotte World Tower to wysoki na 554,5 metra drapacz chmur w Seulu. Najwyższy budynek w Korei Południowej, trzeci wśród wysokościowców w Azji i piąty na świecie.
Lotte World Tower, Korea Południowa, Seul, 2017
© lotte_worldtower
1 World Trade Center
Najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych to mierzący 541,3 metra 1 World Trade Center, wieżowiec należący do nowego kompleksu, który powstał w miejscu biurowców WTC zniszczonych w wyniku ataków z 11 września 2001 roku.
1 World Trade Center, USA, Nowy Jork, 2014
© One World Trade Center
Guangzhou CTF Finance Centre
Ostatni w naszym zestawieniu wieżowiec centrum finansowego Guangzhou Chow Tai Fook mierzy 530 metrów. Budynek znany jest z tego, że mieści jedną z najszybszych wind na świecie osiągającą prędkość nawet 20 metrów na sekundę. Dla porównania większość drapaczy chmur wspomnianych w naszym zestawieniu wyposażona jest w windy, które w sekundę pokonują o połowę mniejszy dystans.
Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre, Chiny, Kanton, 2016
© tonydchan
W Polsce niezmiennie miano najwyższego budynku nosi Pałac Kultury i Nauki. Wysoką na 237 metrów ikonę Warszawy od Burdż Chalify dzieli aż 591 metrów. Czy powinniśmy wspinać się w tym rankingu, aby sięgnąć chmur? Czy nasze miasta czeka wertykalna przyszłość?