Już w najbliższy piątek, 28 lutego, jeden z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu, laureat Nagrody Pritzkera (1989), starchitekt — Frank Gehry obchodzić będzie 91. urodziny. Z tej okazji, w dzisiejszej odsłonie cyklu „Przerwa na kawę”, przypominamy siedem wyjątkowych projektów architekta.
Dom własny
Prywatny dom architekta w Kalifornii to połączenie istniejącego, tradycyjnego budynku z dobudowaną, rozczłonkowaną bryłą z drewna, aluminium i szkła.
Dom własny, Kalifornia, Santa Monica, 1977–1979
fot.: John McWaters
Muzeum Guggenheima
Muzeum Guggenheima to prawdziwa ikona architektury. Rozrzeźbiona bryła zupełnie odmieniła miasto i dała początek zjawisku znanemu jako efekt Bilbao.
Muzeum Guggenheima, Bilbao, 1991–1997
© Museo Guggenheim Bilbao
Tańczący dom
U naszych czeskich sąsiadów podziwiać można budynek, który swoją dynamiczną formą przypomina tańczącą parę. Kamienica, na cześć Freda Astaira i Ginger Rogers, nazywana bywa Ginger i Fred.
Tańczący dom, Praga, 1992–1996, proj.: Vlado Milunić, Frank Gehry
fot.: Ben Harrison Photography
Neue Zollhof
Kompleks budynków Neuer Zollhof — centrum mediów w Düsseldorfie — składa się z trzech brył. Przypominające pochylone wieże budynki mają różne kształty, inną wysokość i zróżnicowaną okładzinę elewacyjną — zewnętrzne pokryte są białym tynkiem i czerwoną cegłą, a środkowy, odbijającą materiały sąsiadujących z nim obiektów, stalą nierdzewną.
Neue Zollhof, Düsseldorf, 1997–1999
fot.: Nancy Da Campo
Walt Disney Concert Hall
O tej realizacji pisaliśmy już przy okazji rankingu dziesięciu ważnych gmachów sal koncertowych na świecie [tutaj]. Sala koncertowa w Los Angeles jest niewątpliwie na wskroś gehrowska.
Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, 1999–2003
fot.: Roger Skeete
DZ Bank
Budynek łączy funkcję handlową (w tym główną siedzibę DZ Bank w Berlinie) z mieszkalną (złożoną z trzydziestu dziewięciu mieszkań). Serce obiektu stanowi imponujące, przeszklone atrium z przykrytą pofałdowaną formą salą konferencyjną.
DZ Bank, Berlin, 1995–2001
fot.: Nancy Da Campo
Muzeum Fundacji Louis Vuitton
Budynek muzeum fundacji luksusowego domu mody mieści się w paryskim Lasku Bolońskim. Gmach składa się z trzech białych brył — gór lodowych — o nieregularnych kształtach, które otoczone są, opartymi o drewnianą konstrukcję, szklanymi żaglami.
Muzeum Fundacji Louis Vuitton, Paryż, 2008–2014
© NOWNESS
Jaki projekt jest Waszym ulubionym? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.