W Poznaniu trwają międzynarodowe targi BUDMA, podczas których 6 lutego odbędzie się debata: „Miasto otwarte, miasto przyjazne” z udziałem Małgorzaty Kuciewicz (grupa projektowa CENTRALA), Marty Sękulskiej‑Wrońskiej (WXCA) oraz Przemo Łukasika (MEDUSA GROUP). A jeśli po wizycie na targach znajdziecie chwilę czasu na architektoniczny spacer po Poznaniu, w dzisiejszej „Przerwie na kawę” znajdziecie kilka podpowiedzi miejsc, które warto zobaczyć.
Biblioteka Raczyńskich
Autorami rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu są architekci z pracowni JEMS. O tym, jak autorzy projektu tworząc obiekt gabarytowo większy niż historyczny gmach, starali się nie zdominować zabytku, przeczytacie w rozmowie Macieja Kapołki z Markiem Moskalem [tutaj].
Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich, proj.: JEMS Architekci
fot.: Przemysław Turlej
Pixel
Pixel to projekt pięciu siedmiokondygnacyjnych budynków biurowych. Zróżnicowane pod względem długości i szerokości obiekty zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni JEMS. Budynek przy ulicy Grunwaldzkiej 182 został uznany za najlepszą realizację architektoniczną Poznania 2012 roku.
Biurowiec Pixel, proj.: JEMS Architekci
© JEMS Architekci
Brama Poznania ICHOT
Zdobwyca Nagrody Prezydenta Miasta im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2013 roku. Minimalistyczny budynek Bramy Poznania ICHOT opowiada historię początków państwa polskiego i wyspy katedralnej.
Brama Poznania ICHOT, proj.: Ad Artis Architects
fot.: Jon Reid
Hotel Puro
Uznany za najlepszą realizację architektoniczną 2014 roku w Poznaniu budynek sieci hotelowej PURO powstał według projektu architektów z pracowni ASW Architekci.
Hotel Puro, proj.: ASW Architekci
fot.: Anna Gregorczyk
UBIQ 34
Łączący zabytkową tkankę architektoniczą z nowoczesną kompleks biurowy UBIQ 34 (uznany za najlepszą realizację architektoniczną Poznania 2015 roku) składa się z trzech budynków — A (zabytkowego obiektu koszarowego), B (obiektu biurowego) i C (wielofunkcyjnego pawilonu). Za modernizację i rozbudowę kompleksu odpowiedzialni są architekci z pracowni CDF Architekci.
Zespół budynków biurowych UBIQ 34, proj.: CDF Architekci
© G-U Polska
Biurowiec przy ul. Za Bramką
Nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe biurowiec przy ulicy Za Bramką projektu Ultra Architects uzupełnia jeden z kwartałów śródmiejskiej zabudowy. Każda z kondygnacji budynku jest cofnięta względem poprzedniej tworząc tym samym rekreacyjne tarasy.
Biurowiec przy ulicy Za Bramką, proj.: Ultra Architects
fot.: Przemysław Turlej
Bałtyk
Charakterystyczną bryłę wieżowca na miejscu dawnego kina „Bałtyk” zaprojektowali architekci z pracowni MVRDV we współpracy z biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk jest laureatem 20. Nagrody im. Jana Baptysty Quadro.
Wieżowiec Bałtyk, proj.: MVRDV, NO Natkaniec Olechnicki Architekci,
fot.: Przemysław Turlej
Budynek mieszkalny
Budynek mieszkalny projektu Ultra Architects zbudowany został na działce znajdującej się w narożniku ulic Sokoła i Generała Maczka. O budynku inspirowanym miejską zabudową kwartałową przeczytacie w artykule Macieja Kapołki w styczniowym numerze A&B.
Budynek mieszkalny, proj.: Ultra Architects
fot.: Przemysław Turlej
Pawilon Ogród Szeląg
Na skarpie nad Wartą, na terenie sąsiadującym z zabytkowym parkiem Szelągowskim, powstał Ogród na Szelągu, a w nim — skromy, całoroczny pawilon o prostej, minimalistycznej formie projektu pracowni wiercinski‑studio. Więcej o pawilonie przeczytacie tutaj.
Pawilon Ogród Szeląg, proj.: wiercinski-studio
fot.: Przemysław Turlej
Oficyna przy ul. 3 Maja
Projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ulicy 3 Maja 49C pracowni NMS Architekci jest laureatem 21. Nagrody Prezydenta Miasta im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2018 roku. Więcej o nagrodzie przeczytacie tutaj.
Nadbudowa i przebudowa oficyny przy ul. 3 Maja, proj.: NMS Architekci
© Miasto Poznań
A Wy, jakie miejsca lub projekty dopisalibyście do tej listy? Dajcie znać w komentarzach.