Na wciąż długie zimowe wieczory w dzisiejszej „Przerwie na kawę” prezentujemy zestawienie sześciu nowości wydawniczych poświęconych architekturze i nie tylko.
Reiner de Graaf „Cztery ściany i dach.
Złożona natura prostej profesji”
wyd. Instytut Architektury, NIAiU
„Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji” to polskie wydanie bestsellerowej książki Reiniera de Graafa, partnera w pracowni OMA, który opowiada o współczesnych realiach zawodu architekta. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
© MOCAK Bookstore
Despina Stratigakos „Gdzie są architektki?”
wyd. Centrum Architektury
Esej Despiny Stratigakos, kanadyjskiej badaczki, opowiada o przyczynach nieobecności kobiet w architekturze. Więcej informacji o książce znajdziecie tutaj.
© Centrum Architektury
Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata.
Warszawa w odbudowie 1944–1949”
wyd. Wydawnictwo W.A.B.
Poświęcona odbudowie Warszawy książka Grzegorza Piątka będzie miała swoją premierę już 26 lutego. Opowiada o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.
© Grzegorz Piątek
„Nieswojość”, red. Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko
wyd. Wydawnictwo Warstwy, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
„Nieswojość” to interdyscyplinarny projekt fotograficzno‑literacki poświęcony refleksji nad Dolnym Śląskiem. Więcej informacji o publikacji znajdziecie tutaj.
© Wydawnictwo Warstwy
Joanna Erbel „Poza własnością.
W stronę udanej polityki mieszkaniowej”
wyd. Wydawnictwo Wysoki Zamek
Joanna Erbel w książce „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” opisuje jeden z największych deficytów polskiej transformacji — brak mieszkań. Fragment książki przeczytacie tutaj.
© Joanna Erbel
„Społeczne Archiwum Warszawy”
wyd. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”
Społeczne Archiwum Warszawy to album pełen amatorskich zdjęć z rodzinnych albumów mieszkańców. Prywatne fotografie w wyjątkowy sposób opowiadają historię stolicy. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.
© Społeczne Archiwum Warszawy (SAW)
Czekamy także na Wasze propozycje książek!