Kto będzie wyznaczał trendy w polskiej architekturze w kolejnych dekadach? Kandydatów możemy poszukiwać wśród zwycięzców Konkursu dla Młodych Architektów. Laureatów tegorocznej, 9. edycji wydarzenia, poznaliśmy 7 czerwca br. Partnerem strategicznym konkursu organizowanego przez miesięcznik Builder był CEMEX Polska.
Konkurs dla Młodych Architektów od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem studentów i absolwentów szkół wyższych. Organizatorzy 9. edycji wydarzenia otrzymali blisko 200 prac z całej Polski, przygotowanych przez utalentowanych adeptów architektury. Uczestnicy zmierzyli się tym razem z zadaniem pt. „Wyzwanie Młodego Architekta”.
Zwycięzców konkursu wyłoniono w finałowym etapie, który obejmował prezentację prac przed Kapitułą. Pierwszą nagrodę otrzymał Michał Szymaszek, absolwent z Politechniki Śląskiej, autor pracy poświęconej aktywacji sportowej w regionie pod tytułem „BIKE STOP” Centrum ruchu rowerowego i nowych idei w Parku Śląskim w Chorzowie.
Laureatką drugiej nagrody została Paulina Pawlikowska, absolwentka z Politechniki Warszawskiej, która zaprezentowała projekt modernizacji łaźni w Ciechocinku – „Architektura modernistyczna jako środowisko działań modernizacyjnych. Rewaloryzacja łaźni w Ciechocinku”.
Trzecia nagroda trafiła do Konrada Zaborskiego, absolwenta z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Zaczyn — przestrzeń społeczna w roli nośnika tożsamości miejsca”.
W tym roku Kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je: Klaudia Trębska, absolwentka z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Tjukula Jukurrpa. Ośrodek rehabilitacyjny dla koali australijskich na Górze Tamborine, Queensland”, Kamil Barszczewski z Politechniki Białostockiej za pracę „Mur pamięci” oraz Marek Grąbczewski, absolwent z Politechniki Śląskiej z Gliwic za projekt „Wiara i rozum. Kościół i szkoła jako generatory życia publicznego w krajobrazie współczesnego miasta”.
Ocena nadesłanych prac uwzględniała nie tylko techniczną poprawność i jakość projektowanej architektury, ale także innowacyjność. Członkowie Kapituły poszukiwali projektów interesujących pod względem koncepcyjnym, odznaczających się oryginalnym, nietuzinkowym podejściem do zadania konkursowego. Eksperci zwracali szczególną uwagę na próby przełamywania schematów i stosowanie zasad projektowania zrównoważonego.
CEMEX konsekwentnie wspiera inicjatywy, które pozwalają młodym ludziom wykazać się wiedzą i kreatywnością, dlatego od lat angażujemy się w organizację Konkursu dla Młodych Architektów. Stanowi on doskonałą okazję dla studentów i absolwentów, by zaprezentować swoje śmiałe i błyskotliwe pomysły przed osobami dysponującymi dużym dorobkiem w dziedzinie architektury. Jak co roku, także i tym razem nie zabrakło uczestników, których projekty zrobiły duże wrażenie na ekspertach – mówi Piotr Karbownik, Menedżer Zespołu ds. Zarządzania Produktami w CEMEX Polska, członek jury konkursu.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody pieniężne, a wyróżnione prace będą promowane w specjalnym wydaniu magazynu Builder, publikacji Builder for the Future oraz na portalach społecznościowych wydawnictwa Builder.
O Konkursie dla Młodych Architektów
Konkurs dla Młodych Architektów to jedna z najważniejszych inicjatyw skierowanych do młodych adeptów architektury w Polsce. Jego celem jest edukacja oraz promocja młodych, uzdolnionych architektów. W konkursie mogą brać udział studenci architektury oraz architektury i urbanistyki, a także absolwenci tych kierunków, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Dopuszczalne są zarówno zgłoszenia indywidualne, jak i zespołowe.
Rywalizacja obejmuje dwa etapy. Osoby zakwalifikowane do etapu drugiego osobiście prezentują swoją pracę przed członkami Kapituły, która wyłania laureatów.
Szczegółowe informacje o wynikach konkursu oraz prace wszystkich laureatów i finalistów są dostępne tutaj.
O CEMEX Polska
CEMEX to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. CEMEX oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.
Więcej informacji na www.cemex.pl