Nie wiesz jak urządzić ścianę nad łóżkiem w sypialni? Przychodzimy z pomocą! Oto 7 projektów od najlepszych polskich architektów wnętrz.
W drewnie
Gabriel Helegda z Helegda Studio stworzył aranżację sypialni z wykorzystaniem wiekowego drewna. Wnętrze urządzone w stylu górskiego chalet pełne jest ciekawych mebli i przytulnych dodatków. Komfortowe łóżko zostało udekorowane wyjątkowym zagłówkiem z wiązanymi troczkami i obiciem imitującym len. Po obu stronach projektant ustawił małe nocne szafeczki wykończone wiedeńską plecionką.
Gabriel Helegda wyłożył ścianę wiekowym drewnem
Fot. i stylizacja: Budzik Studio
Przeczytaj więcej o tym projekcie
Z wyjątkową tapetą
Któż nie chciałby spać w cieniu pięknego drzewa? Architekci z AMJ Studio stworzyli właśnie taką aranżację w warszawskim mieszkaniu. Okładzina przedstawia bujną wisterię. Bajkowy klimat potęgują dwie proste lampy zawieszone po obu stronach łóżka. Ich łagodne ciepłe światło dodaje przytulności a rozmieszczenie nie burzy prezentowanej na tapecie grafiki.
Projektanci z AMJ Studio postanowili ozdobić ścianę tapetą z motywem wisterii
© AMJ Studio
Zajrzyj do tej przytulnej sypialni
Pojemna zabudowa
W Twojej sypialni brakuje miejsca? Zainspiruj się projektem studia Pigalopus. Oprócz dekoracji przestrzeń nad łóżkiem można bowiem wykorzystać na funkcjonalną zabudowę. Nad prostym łóżkiem z szaro-drewnianym zagłówkiem umieszczono pięć mniejszych i cztery większe szafki. W ten sposób uzyskano dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Przestrzeń nad łóżkiem została zagospodarowana na miejsce do przechowywania
© Pigalopus
Dowiedz się więcej o tej realizacji
Naprawdę duży zagłówek
Sypialnia master w apartamencie na Złotej 44 wyróżnia się imponującym beżowym zagłówkiem. Został on wykonany na specjalne zamówienie projektantów Hola Design. Neutralne kolory balansują zdobne wyposażenie, tworząc przytulną i kojącą aranżację.
Pikowany zagłówek zajmuje większość ściany
Fot. Yassen Hristov
Odwiedź mieszkanie na Złotej 44
Geometryczne wzory
Anna Maria Sokołowska stworzyła wnętrze w stonowanych ciepłych kolorach. Uzupełnieniem tej balety barw są złote dodatki oraz intrygujące wzory. Możemy je zobaczyć m.in. właśnie na ścianie za łóżkiem. Przecinające się linie nadają aranżacji dynamiki. Uzupełniają je ciekawe lampy.
- Chciałam uzyskać, prostotę, funkcjonalność, ale również nutę elegancji i luksusu. Myślę, że udało się połączyć wszystkie te elementy, dzięki czemu powstało spójne eleganckie mieszkanie, bez przepychu i niepotrzebnych detali – mówi projektantka.
Łóżko zostało wykonane na zamówienie wedle projektu architektki
Fot. Fotomohito
Odwiedź sypialnię gdyńskiego mieszkania
Designerski focal point
Jeden ciekawy element może stworzyć całą aranżację. Przykład? Sypialnia projektu KODO. Wnętrze znajduje się w zabytkowym budynku byłego Urzędu Celnego z początków XX wieku. Ściany mieszkania wykończone są cegłami oraz oryginalnymi strukturalnymi tynkami wapiennymi. Architekci postanowili zachować tę wyjątkową powierzchnię, podkreślając ją wyłącznie za pomocą przemyślanych dodatków. Nad łóżkiem zawisło więc słynne lustro rondo autorstwa Oskara Zięty.
Zabytkowa ściana została udekorowana designerskim dodatkiem
© KODO
Dowiedz się więcej na temat tej klimatycznej sypialni
Z kontrastem
Jeśli nie chcesz pokrywać ściany tapetą ani wieszać na niej ozdób, możesz poeksperymentować z kolorami. Najbardziej efektownie będą prezentować się kontrastowe barwy — tak jak w projekcie studia Decoroom. Połączenie pomarańczu i szarości ożywia przestrzeń oraz sprawia, że prosta aranżacja nabiera ciekawego wyrazu.
Kontrastowe zestawienie barw nadaje przestrzeni wyrazu
Fot. Pion Poziom
Zajrzyj do mieszkania przy Alei Solidarności w Warszawie
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK